HP og VMware-forhandlere må løbe spidsrod i Las Vegas

HP og VMware har ved et tilfælde valgt at holde deres årlige konference på præcis samme tidspunkt i Las Vegas. Det betyder, at også danske forhandlere får travlt med at koordinere for at nå at deltage begge steder.

Artikel top billede

Spillebyen Las Vegas forvandler sig i næste uge til et sandt it-forhandlermekka.

Både HP og VMware har nemlig valgt at placere deres årlige partnerkonference i netop denne uge. For de forhandlere, der både samarbejder med HP og VMware, bliver det derfor en uge i logistikkens og krydsløbets tegn.

Hverken HP eller VMware har ifølge amerikansk CRN ønsket at kommentere på, hvordan det kunne ske, at de, med deres langvarige samarbejde, kunne finde på at placere konferencerne på præcis samme tidspunkt. Men begge producenter har udsendt udtalelser om, at de nu arbejder sammen om planlægningen.

»Det var et tilfælde, at vi begge valgte de samme datoer for vores konferencer. Men da vi fandt ud af det, begyndte vi at samarbejde for at sikre koordineringen. VMware er en værdsat partner, og vi er opsatte på at bidrage til at sikre to succesfulde konferencer,« lyder det i en meddelelse fra HP.

Fra Danmark deltager KMD, 2waysit og Danoffice i HPs konference, mens blandt andet Klestrup Partners, Axcess, Magirus, Atea og Arrow er i Las Vegas med VMware.

»Jeg vil tro, at nogen af de partnere, vi har med, også løber over og kigger lidt hos HP. Det er der ingen problemer i overhovedet, vi har jo et godt samarbejde,« lyder det fra VMwares nordiske partnerchef Thomas Christensen, der selv deltager sammen med omkring 75 partnere fra Norden.

De to konferencer bliver afholdt et par kilometer fra hinanden. HP tager udgangspunkt i Aria Resort and Casino, mens Venetian/Palazzo hotel danner rammen for VMwares konference.

Ifølge de to producenter vil der også blive afholdt en række fælles begivenheder og fester.

Ifølge amerikansk CRN afholdes HPs konference normalt i slutningen af marts eller begyndelsen af april, mens VMwares konference som nu afholdes i midten af februar.

CRN dækker løbende begivenhederne fra Las Vegas.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S