HP og VMware-forhandlere må løbe spidsrod i Las Vegas

HP og VMware har ved et tilfælde valgt at holde deres årlige konference på præcis samme tidspunkt i Las Vegas. Det betyder, at også danske forhandlere får travlt med at koordinere for at nå at deltage begge steder.

Artikel top billede

Spillebyen Las Vegas forvandler sig i næste uge til et sandt it-forhandlermekka.

Både HP og VMware har nemlig valgt at placere deres årlige partnerkonference i netop denne uge. For de forhandlere, der både samarbejder med HP og VMware, bliver det derfor en uge i logistikkens og krydsløbets tegn.

Hverken HP eller VMware har ifølge amerikansk CRN ønsket at kommentere på, hvordan det kunne ske, at de, med deres langvarige samarbejde, kunne finde på at placere konferencerne på præcis samme tidspunkt. Men begge producenter har udsendt udtalelser om, at de nu arbejder sammen om planlægningen.

»Det var et tilfælde, at vi begge valgte de samme datoer for vores konferencer. Men da vi fandt ud af det, begyndte vi at samarbejde for at sikre koordineringen. VMware er en værdsat partner, og vi er opsatte på at bidrage til at sikre to succesfulde konferencer,« lyder det i en meddelelse fra HP.

Fra Danmark deltager KMD, 2waysit og Danoffice i HPs konference, mens blandt andet Klestrup Partners, Axcess, Magirus, Atea og Arrow er i Las Vegas med VMware.

»Jeg vil tro, at nogen af de partnere, vi har med, også løber over og kigger lidt hos HP. Det er der ingen problemer i overhovedet, vi har jo et godt samarbejde,« lyder det fra VMwares nordiske partnerchef Thomas Christensen, der selv deltager sammen med omkring 75 partnere fra Norden.

De to konferencer bliver afholdt et par kilometer fra hinanden. HP tager udgangspunkt i Aria Resort and Casino, mens Venetian/Palazzo hotel danner rammen for VMwares konference.

Ifølge de to producenter vil der også blive afholdt en række fælles begivenheder og fester.

Ifølge amerikansk CRN afholdes HPs konference normalt i slutningen af marts eller begyndelsen af april, mens VMwares konference som nu afholdes i midten af februar.

CRN dækker løbende begivenhederne fra Las Vegas.

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS