Microsoft viser Office 15

Samtidig med præsentationen af Windows on ARM har Microsoft vist de første billeder af Office 15.

Artikel top billede

Det er stadig sparsomt med detaljer om Microsofts kommende kontorpakke Office 15, men de første skærmbilleder er sluppet ud i forbindelse med dagens præsentation af Windows on ARM (WOA).

Microsoft fortæller at Word, Excel, Powerpoint og Onenote i Office 15 er optimeret til touch-screens. Office 15 er en af de få desktop-applikationer, der kan køre under ARM-udgaven af Windows 8.

Alle normale desktop-programmer - både ældre software og programmer, der er skrevet til Windows 8 - kører ikke i ARM-versionen. Det kræver at programmerne er skrevet til Metro-brugerfladen, som er det "andet ansigt" i Windows 8.

Men det er uklart om alle versioner af WOA indeholder Office 15 eller om det kun er nogle udgaver af operativsystemet, hvor kontorpakken er inkluderet.

Det kan også tænkes, at Office 15 bliver en del af WOA, men kun kan bruges gratis i f.eks. 30 dage, hvorefter man skal betale for at få låst pakken op.

Ifølge Microsofts Windows-chef Stephen Sinofsky er ARM-versionen af Office 15 ikke blot en simpel portering af programmerne, men indeholder flere grundlæggende ændringer. Her skulle softwaren være optimeret til at skåne batteriet.

Den næste generation af Office er fuldt kompatibel med dokumenter fra ældre versioner, lover Microsoft, og brugerfladen har fået et helt nyt udseende i Metro-stil.

Den første Technical Preview af Office 15 kom i slutningen af januar, og til sommer kommer den første offentlige betaversion. Det tyder på, at Office 15 bliver færdig senere end Windows 8, hvor den næste betaversion allerede kommer den 29. februar.

Samtidig med Office 15 kommer nye versioner af de tilhørende cloud-tjenester, server-produkter og programmer som Exchange, Lync, Project og Visio.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologiens frontløbere i en forandringsfyldt verden

    CIO’erne spiller en centrale rolle i at drive moderne virksomheder fremad i en usikker tid.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly