Microsoft viser Office 15

Samtidig med præsentationen af Windows on ARM har Microsoft vist de første billeder af Office 15.

Artikel top billede

Det er stadig sparsomt med detaljer om Microsofts kommende kontorpakke Office 15, men de første skærmbilleder er sluppet ud i forbindelse med dagens præsentation af Windows on ARM (WOA).

Microsoft fortæller at Word, Excel, Powerpoint og Onenote i Office 15 er optimeret til touch-screens. Office 15 er en af de få desktop-applikationer, der kan køre under ARM-udgaven af Windows 8.

Alle normale desktop-programmer - både ældre software og programmer, der er skrevet til Windows 8 - kører ikke i ARM-versionen. Det kræver at programmerne er skrevet til Metro-brugerfladen, som er det "andet ansigt" i Windows 8.

Men det er uklart om alle versioner af WOA indeholder Office 15 eller om det kun er nogle udgaver af operativsystemet, hvor kontorpakken er inkluderet.

Det kan også tænkes, at Office 15 bliver en del af WOA, men kun kan bruges gratis i f.eks. 30 dage, hvorefter man skal betale for at få låst pakken op.

Ifølge Microsofts Windows-chef Stephen Sinofsky er ARM-versionen af Office 15 ikke blot en simpel portering af programmerne, men indeholder flere grundlæggende ændringer. Her skulle softwaren være optimeret til at skåne batteriet.

Den næste generation af Office er fuldt kompatibel med dokumenter fra ældre versioner, lover Microsoft, og brugerfladen har fået et helt nyt udseende i Metro-stil.

Den første Technical Preview af Office 15 kom i slutningen af januar, og til sommer kommer den første offentlige betaversion. Det tyder på, at Office 15 bliver færdig senere end Windows 8, hvor den næste betaversion allerede kommer den 29. februar.

Samtidig med Office 15 kommer nye versioner af de tilhørende cloud-tjenester, server-produkter og programmer som Exchange, Lync, Project og Visio.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S