Microsoft viser Office 15

Samtidig med præsentationen af Windows on ARM har Microsoft vist de første billeder af Office 15.

Artikel top billede

Det er stadig sparsomt med detaljer om Microsofts kommende kontorpakke Office 15, men de første skærmbilleder er sluppet ud i forbindelse med dagens præsentation af Windows on ARM (WOA).

Microsoft fortæller at Word, Excel, Powerpoint og Onenote i Office 15 er optimeret til touch-screens. Office 15 er en af de få desktop-applikationer, der kan køre under ARM-udgaven af Windows 8.

Alle normale desktop-programmer - både ældre software og programmer, der er skrevet til Windows 8 - kører ikke i ARM-versionen. Det kræver at programmerne er skrevet til Metro-brugerfladen, som er det "andet ansigt" i Windows 8.

Men det er uklart om alle versioner af WOA indeholder Office 15 eller om det kun er nogle udgaver af operativsystemet, hvor kontorpakken er inkluderet.

Det kan også tænkes, at Office 15 bliver en del af WOA, men kun kan bruges gratis i f.eks. 30 dage, hvorefter man skal betale for at få låst pakken op.

Ifølge Microsofts Windows-chef Stephen Sinofsky er ARM-versionen af Office 15 ikke blot en simpel portering af programmerne, men indeholder flere grundlæggende ændringer. Her skulle softwaren være optimeret til at skåne batteriet.

Den næste generation af Office er fuldt kompatibel med dokumenter fra ældre versioner, lover Microsoft, og brugerfladen har fået et helt nyt udseende i Metro-stil.

Den første Technical Preview af Office 15 kom i slutningen af januar, og til sommer kommer den første offentlige betaversion. Det tyder på, at Office 15 bliver færdig senere end Windows 8, hvor den næste betaversion allerede kommer den 29. februar.

Samtidig med Office 15 kommer nye versioner af de tilhørende cloud-tjenester, server-produkter og programmer som Exchange, Lync, Project og Visio.

Annonce

KMD A/S

BI Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Paychex Europe

Seniorudvikler til Danløn

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network