Brug din hjerterytme som kodeord

Har du svært ved at huske dit kodeord? Måske skal du bruge hjertet i stedet for hovedet.

Artikel top billede

Der har været mange forsøg på at erstatte kodeordet med biometriske kendetegn. Irisgenkendelse, fingeraftryk og håndfladescanning er blot nogle af de teknologier, som allerede er i brug. Nu har forskere fra Taiwan fået en ny ide. De vil bruge din hjertebanken som kodeord. Det skriver New Scientist.

Hvert menneske har en unik hjerterytme. Hjertet banker altså med et bestemt mønster, som kan bruges til at identificere det enkelte menneske. Forskerne fra National Chung Hsing University i Taiwan bruger et elektrokardiogram til at udlæse dette mønster.

Disse matematiske informationer anvendes så til at generere en hemmelig krypteringsnøgle baseret på kaos-teori. 

Det fungerer allerede i praksis. Systemet tager en måling fra brugerens håndflade og skaber en nøgle, der bruges til at kryptere indhold på computeren. Herefter er det kun den samme person med denne hjerterytme, der kan bruge nøglen.

Forskeren Chun-Liang Lin fortæller at målet er at indbygge teknologien i eksterne harddiske og andre mobile enheder, hvor man så kan kryptere og dekryptere indholdet blot ved at røre ved dem.

Formpipe Software A/S

Senior Product Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af infrastruktur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Sikkerhed | København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

20. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job