Brug din hjerterytme som kodeord

Har du svært ved at huske dit kodeord? Måske skal du bruge hjertet i stedet for hovedet.

Artikel top billede

Der har været mange forsøg på at erstatte kodeordet med biometriske kendetegn. Irisgenkendelse, fingeraftryk og håndfladescanning er blot nogle af de teknologier, som allerede er i brug. Nu har forskere fra Taiwan fået en ny ide. De vil bruge din hjertebanken som kodeord. Det skriver New Scientist.

Hvert menneske har en unik hjerterytme. Hjertet banker altså med et bestemt mønster, som kan bruges til at identificere det enkelte menneske. Forskerne fra National Chung Hsing University i Taiwan bruger et elektrokardiogram til at udlæse dette mønster.

Disse matematiske informationer anvendes så til at generere en hemmelig krypteringsnøgle baseret på kaos-teori. 

Det fungerer allerede i praksis. Systemet tager en måling fra brugerens håndflade og skaber en nøgle, der bruges til at kryptere indhold på computeren. Herefter er det kun den samme person med denne hjerterytme, der kan bruge nøglen.

Forskeren Chun-Liang Lin fortæller at målet er at indbygge teknologien i eksterne harddiske og andre mobile enheder, hvor man så kan kryptere og dekryptere indholdet blot ved at røre ved dem.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse