Brug din hjerterytme som kodeord

Har du svært ved at huske dit kodeord? Måske skal du bruge hjertet i stedet for hovedet.

Artikel top billede

Der har været mange forsøg på at erstatte kodeordet med biometriske kendetegn. Irisgenkendelse, fingeraftryk og håndfladescanning er blot nogle af de teknologier, som allerede er i brug. Nu har forskere fra Taiwan fået en ny ide. De vil bruge din hjertebanken som kodeord. Det skriver New Scientist.

Hvert menneske har en unik hjerterytme. Hjertet banker altså med et bestemt mønster, som kan bruges til at identificere det enkelte menneske. Forskerne fra National Chung Hsing University i Taiwan bruger et elektrokardiogram til at udlæse dette mønster.

Disse matematiske informationer anvendes så til at generere en hemmelig krypteringsnøgle baseret på kaos-teori. 

Det fungerer allerede i praksis. Systemet tager en måling fra brugerens håndflade og skaber en nøgle, der bruges til at kryptere indhold på computeren. Herefter er det kun den samme person med denne hjerterytme, der kan bruge nøglen.

Forskeren Chun-Liang Lin fortæller at målet er at indbygge teknologien i eksterne harddiske og andre mobile enheder, hvor man så kan kryptere og dekryptere indholdet blot ved at røre ved dem.

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv RPA-udvikler i PET

Københavnsområdet

PensionDanmark

Scrum Master

Københavnsområdet

KMD A/S

Project & Account Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job