Nets nakker teleselskaber: Først med DSB og Movia på Mobilpenge

Offentlig transport i hele hovedstadsområdet kan betales med bankernes nye betalingssystem. Taberne er teleselskaberne.

Artikel top billede

Første kunde er i hus for bankernes betalingssystem Mobilpenge. Systemet, hvor man via en mobiltelefon koblet til sin netbank kan betale op til 1500 kroner dagligt, kan nu bruges til at købe billetter til al offentlig transport i hovedstadsområdet.

Nets, der står for Mobilpenge, har nemlig fået en aftale med DSB, DSB S-tog, Movia, Metroselskabet og Trafikstyrelsen. Formidleren af den nye betalingssløsning er Unwire.

For de rejsende bliver det ikke umiddelbart nogen revolution, da man længe har kunnet købe biletter i hovedstadsområdet med sin mobiltelefon. Alligevel er nyheden af afgørende betydning for udviklingen på betalingsmarkedet.

Det nye system trækker nemlig betalings-transaktionen ud af teleselskabernes hænder og lægger dem over i bankernes.

Teleselskaberne har tidligere lanceret deres egen NFC-baserede mobile betalingsløsning, den Digitale Tegnebog. Men uden en kobling til Dankortet er systemet kun egnet til begrænsede nicheområder.

Ifølge Nets står andre forretninger og service-leverandører på spring til at tage imod betalinger med Mobilpenge i den kommende tid.

I forhold til den sms-betaling, som DSB hidtil har tilbudt, har Mobilpenge en række fordele. Da pengene trækkes fra brugerens privatkonto, kan vedkommende betale med sin firmatelefon, og forældre kan udstyre deres børns mobiler med en betalings-mulighed.

"Pengene bliver trukket direkte fra kontoen og ikke via telefonregningen, som det er tilfældet med overtakserede SMS'er," hedder det næsten helt uden skadefryd i Nets pressemeddelelse.

Læs mere om bankernes mobilpenge her og teleselskabernes digitale tegnebog her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice