Nets nakker teleselskaber: Først med DSB og Movia på Mobilpenge

Offentlig transport i hele hovedstadsområdet kan betales med bankernes nye betalingssystem. Taberne er teleselskaberne.

Artikel top billede

Første kunde er i hus for bankernes betalingssystem Mobilpenge. Systemet, hvor man via en mobiltelefon koblet til sin netbank kan betale op til 1500 kroner dagligt, kan nu bruges til at købe billetter til al offentlig transport i hovedstadsområdet.

Nets, der står for Mobilpenge, har nemlig fået en aftale med DSB, DSB S-tog, Movia, Metroselskabet og Trafikstyrelsen. Formidleren af den nye betalingssløsning er Unwire.

For de rejsende bliver det ikke umiddelbart nogen revolution, da man længe har kunnet købe biletter i hovedstadsområdet med sin mobiltelefon. Alligevel er nyheden af afgørende betydning for udviklingen på betalingsmarkedet.

Det nye system trækker nemlig betalings-transaktionen ud af teleselskabernes hænder og lægger dem over i bankernes.

Teleselskaberne har tidligere lanceret deres egen NFC-baserede mobile betalingsløsning, den Digitale Tegnebog. Men uden en kobling til Dankortet er systemet kun egnet til begrænsede nicheområder.

Ifølge Nets står andre forretninger og service-leverandører på spring til at tage imod betalinger med Mobilpenge i den kommende tid.

I forhold til den sms-betaling, som DSB hidtil har tilbudt, har Mobilpenge en række fordele. Da pengene trækkes fra brugerens privatkonto, kan vedkommende betale med sin firmatelefon, og forældre kan udstyre deres børns mobiler med en betalings-mulighed.

"Pengene bliver trukket direkte fra kontoen og ikke via telefonregningen, som det er tilfældet med overtakserede SMS'er," hedder det næsten helt uden skadefryd i Nets pressemeddelelse.

Læs mere om bankernes mobilpenge her og teleselskabernes digitale tegnebog her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect