Nets nakker teleselskaber: Først med DSB og Movia på Mobilpenge

Offentlig transport i hele hovedstadsområdet kan betales med bankernes nye betalingssystem. Taberne er teleselskaberne.

Artikel top billede

Første kunde er i hus for bankernes betalingssystem Mobilpenge. Systemet, hvor man via en mobiltelefon koblet til sin netbank kan betale op til 1500 kroner dagligt, kan nu bruges til at købe billetter til al offentlig transport i hovedstadsområdet.

Nets, der står for Mobilpenge, har nemlig fået en aftale med DSB, DSB S-tog, Movia, Metroselskabet og Trafikstyrelsen. Formidleren af den nye betalingssløsning er Unwire.

For de rejsende bliver det ikke umiddelbart nogen revolution, da man længe har kunnet købe biletter i hovedstadsområdet med sin mobiltelefon. Alligevel er nyheden af afgørende betydning for udviklingen på betalingsmarkedet.

Det nye system trækker nemlig betalings-transaktionen ud af teleselskabernes hænder og lægger dem over i bankernes.

Teleselskaberne har tidligere lanceret deres egen NFC-baserede mobile betalingsløsning, den Digitale Tegnebog. Men uden en kobling til Dankortet er systemet kun egnet til begrænsede nicheområder.

Ifølge Nets står andre forretninger og service-leverandører på spring til at tage imod betalinger med Mobilpenge i den kommende tid.

I forhold til den sms-betaling, som DSB hidtil har tilbudt, har Mobilpenge en række fordele. Da pengene trækkes fra brugerens privatkonto, kan vedkommende betale med sin firmatelefon, og forældre kan udstyre deres børns mobiler med en betalings-mulighed.

"Pengene bliver trukket direkte fra kontoen og ikke via telefonregningen, som det er tilfældet med overtakserede SMS'er," hedder det næsten helt uden skadefryd i Nets pressemeddelelse.

Læs mere om bankernes mobilpenge her og teleselskabernes digitale tegnebog her.

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS