Facebook skaffer en million brugere til MySpace

Det døende MySpace har fået en million nye brugere i den sidste måned. Facebooks nye Timeline har en stor del af æren.

Artikel top billede

Måske har sangeren og skuespilleren Justin Timberlake gjort en god handel med sin investering i MySpace sidste år. Det, der engang var verdens største sociale netværk, blev solgt for blot 180 millioner kroner til en gruppe af nye ejere - herunder altså Timberlake. På dét tidspunkt så det meget sort ud for MySpace - brugerne flygtede fra tjenesten og de fleste af de ansatte havde fået en fyreseddel.

Nu ser det ud til, at lykken måske vender for MySpace - og det skyldes ironisk nok Facebook. MySpace har forsøgt at relancere sig selv som en platform til streaming af musik. Nu hævder selskabet at man har fået en million nye brugere i de sidste 30 dage.

Kataloget med 42 millioner musiktitler skulle gøre MySpace til den største streaming-platform på nettet. Rivalen Spotify har 15 millioner titler i sit katalog og Pandora har kun 800.000.

Men det er ikke kun det store udbud af musik, der har fået brugerne til at strømme til. MySpace tilbyder en applikation på Facebook og den er steget fra 900.000 til 1,7 millioner aktive brugere på en måned.

Det er den nye Facebook Timeline - og de mange nye muligheder for integration af applikationer i tidslinjen - der får æren for denne vækst.

MySpace har for længst opgivet at konkurrere med Facebook og tilbyder endda at man kan logge sig på over Facebook. Det har åbenbart været en fornuftig strategi.

Mange andre sociale netværk og tjenester har også formået at kapre brugere på Facebook. Yahoo News App er steget fra 6,2 til 15,8 millioner aktive brugere på en måned, og det meget omtalte sociale netværk Pinterest har også omkring 10 millioner brugere på Facebook.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS