Facebook skaffer en million brugere til MySpace

Det døende MySpace har fået en million nye brugere i den sidste måned. Facebooks nye Timeline har en stor del af æren.

Artikel top billede

Måske har sangeren og skuespilleren Justin Timberlake gjort en god handel med sin investering i MySpace sidste år. Det, der engang var verdens største sociale netværk, blev solgt for blot 180 millioner kroner til en gruppe af nye ejere - herunder altså Timberlake. På dét tidspunkt så det meget sort ud for MySpace - brugerne flygtede fra tjenesten og de fleste af de ansatte havde fået en fyreseddel.

Nu ser det ud til, at lykken måske vender for MySpace - og det skyldes ironisk nok Facebook. MySpace har forsøgt at relancere sig selv som en platform til streaming af musik. Nu hævder selskabet at man har fået en million nye brugere i de sidste 30 dage.

Kataloget med 42 millioner musiktitler skulle gøre MySpace til den største streaming-platform på nettet. Rivalen Spotify har 15 millioner titler i sit katalog og Pandora har kun 800.000.

Men det er ikke kun det store udbud af musik, der har fået brugerne til at strømme til. MySpace tilbyder en applikation på Facebook og den er steget fra 900.000 til 1,7 millioner aktive brugere på en måned.

Det er den nye Facebook Timeline - og de mange nye muligheder for integration af applikationer i tidslinjen - der får æren for denne vækst.

MySpace har for længst opgivet at konkurrere med Facebook og tilbyder endda at man kan logge sig på over Facebook. Det har åbenbart været en fornuftig strategi.

Mange andre sociale netværk og tjenester har også formået at kapre brugere på Facebook. Yahoo News App er steget fra 6,2 til 15,8 millioner aktive brugere på en måned, og det meget omtalte sociale netværk Pinterest har også omkring 10 millioner brugere på Facebook.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job