Danske pædofile fanget i Anonymous-aktion

Anonymous leger politibetjente. Er det ok eller strafbart?

Artikel top billede

Anonymous har sat sig for at udstille danske pædofile. To personer er allerede blevet sat i gabestok på nettet. Den ene af dem har mistet sig job på grund af offentliggørelsen, skriver Berlingske.

Helt konkret har danskere hacktivister, der hævder at have tilknytning til Anonymous, lagt lokkemad på nettet i form af profiler med mindreårige piger på Arto og Facebook.
I alle tilfælde har ældre mænd vist interesse for pigerne, og en kvinde på 18-20 år har så indledt dialog med dem, optaget video eller fået personerne til at sende billeder.
Det endelige "bevismateriale" er klippet sammen og lagt ud på nettet.

Problematisk

Anonymous mener altså, at have afsløret pædofile, men det er ingen af de pågældende dømt for. De pågældende personer har udvist interesse i at tale med mindreårige piger - men ikke gjort noget ulovligt.

Vicepolitiinspektør Johnny Lundberg, leder af NITEC opfordrer Anonymous til at droppe deres selvjustits.

"Der er mange tilfælde af krænkelser mod børn på nettet, og vi efterforsker et stort antal sager hvert år. Der er selvfølgelig flere derude end dem, vi efterforsker, men det betyder ikke, at man selv skal lege politi og hænge folk ud på nettet," siger han.

Han vil ikke kommentere, om politiet nu jagter de selvbestaltede politibetjente.

LÆS OGSÅ: Anonymous vil lukke nettet

En strafferetsekspert siger til Berlingske, at Anonymous' handlinger sandsynligvis er ulovlige. Men skulle de ikke være ulovlige, så er det på kanten af det uetiske.

"De nedkalder en straf over et andet menneske, som potentielt kan vare resten af dette menneskes liv. Oven i købet uden at vedkommende er blevet dømt," siger medlem af Det Etiske Råd, Thomas Ploug til Berlingske.

Den mand, der nu er blevet bortvist fra sit job på et fritidshjem, var faktisk kendt af politiet. Rigspolitiets Nationale IT-efterforskningscenter NITEC blev tippet om hans gøren og laden på nettet kort før, Anonymous havde lagt deres dokumentation ud på nettet.

Og det vil de sandsynligvis gøre igen:

En person med dæknavnet "Locutuz" siger til Berlingske: "De burde have forventet os, og de kan forvente, at det her bliver ved med at ske".

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S