Danske pædofile fanget i Anonymous-aktion

Anonymous leger politibetjente. Er det ok eller strafbart?

Artikel top billede

Anonymous har sat sig for at udstille danske pædofile. To personer er allerede blevet sat i gabestok på nettet. Den ene af dem har mistet sig job på grund af offentliggørelsen, skriver Berlingske.

Helt konkret har danskere hacktivister, der hævder at have tilknytning til Anonymous, lagt lokkemad på nettet i form af profiler med mindreårige piger på Arto og Facebook.
I alle tilfælde har ældre mænd vist interesse for pigerne, og en kvinde på 18-20 år har så indledt dialog med dem, optaget video eller fået personerne til at sende billeder.
Det endelige "bevismateriale" er klippet sammen og lagt ud på nettet.

Problematisk

Anonymous mener altså, at have afsløret pædofile, men det er ingen af de pågældende dømt for. De pågældende personer har udvist interesse i at tale med mindreårige piger - men ikke gjort noget ulovligt.

Vicepolitiinspektør Johnny Lundberg, leder af NITEC opfordrer Anonymous til at droppe deres selvjustits.

"Der er mange tilfælde af krænkelser mod børn på nettet, og vi efterforsker et stort antal sager hvert år. Der er selvfølgelig flere derude end dem, vi efterforsker, men det betyder ikke, at man selv skal lege politi og hænge folk ud på nettet," siger han.

Han vil ikke kommentere, om politiet nu jagter de selvbestaltede politibetjente.

LÆS OGSÅ: Anonymous vil lukke nettet

En strafferetsekspert siger til Berlingske, at Anonymous' handlinger sandsynligvis er ulovlige. Men skulle de ikke være ulovlige, så er det på kanten af det uetiske.

"De nedkalder en straf over et andet menneske, som potentielt kan vare resten af dette menneskes liv. Oven i købet uden at vedkommende er blevet dømt," siger medlem af Det Etiske Råd, Thomas Ploug til Berlingske.

Den mand, der nu er blevet bortvist fra sit job på et fritidshjem, var faktisk kendt af politiet. Rigspolitiets Nationale IT-efterforskningscenter NITEC blev tippet om hans gøren og laden på nettet kort før, Anonymous havde lagt deres dokumentation ud på nettet.

Og det vil de sandsynligvis gøre igen:

En person med dæknavnet "Locutuz" siger til Berlingske: "De burde have forventet os, og de kan forvente, at det her bliver ved med at ske".

Køge Kommune

Specialist i Informationssikkerhed

Region Sjælland

TD SYNNEX Denmark ApS

Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Faglig teamleder til styring og kvalitetssikring for Rekvirentteam i Forsvaret

Københavnsområdet

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Midtjylland

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S