Danske pædofile fanget i Anonymous-aktion

Anonymous leger politibetjente. Er det ok eller strafbart?

Artikel top billede

Anonymous har sat sig for at udstille danske pædofile. To personer er allerede blevet sat i gabestok på nettet. Den ene af dem har mistet sig job på grund af offentliggørelsen, skriver Berlingske.

Helt konkret har danskere hacktivister, der hævder at have tilknytning til Anonymous, lagt lokkemad på nettet i form af profiler med mindreårige piger på Arto og Facebook.
I alle tilfælde har ældre mænd vist interesse for pigerne, og en kvinde på 18-20 år har så indledt dialog med dem, optaget video eller fået personerne til at sende billeder.
Det endelige "bevismateriale" er klippet sammen og lagt ud på nettet.

Problematisk

Anonymous mener altså, at have afsløret pædofile, men det er ingen af de pågældende dømt for. De pågældende personer har udvist interesse i at tale med mindreårige piger - men ikke gjort noget ulovligt.

Vicepolitiinspektør Johnny Lundberg, leder af NITEC opfordrer Anonymous til at droppe deres selvjustits.

"Der er mange tilfælde af krænkelser mod børn på nettet, og vi efterforsker et stort antal sager hvert år. Der er selvfølgelig flere derude end dem, vi efterforsker, men det betyder ikke, at man selv skal lege politi og hænge folk ud på nettet," siger han.

Han vil ikke kommentere, om politiet nu jagter de selvbestaltede politibetjente.

LÆS OGSÅ: Anonymous vil lukke nettet

En strafferetsekspert siger til Berlingske, at Anonymous' handlinger sandsynligvis er ulovlige. Men skulle de ikke være ulovlige, så er det på kanten af det uetiske.

"De nedkalder en straf over et andet menneske, som potentielt kan vare resten af dette menneskes liv. Oven i købet uden at vedkommende er blevet dømt," siger medlem af Det Etiske Råd, Thomas Ploug til Berlingske.

Den mand, der nu er blevet bortvist fra sit job på et fritidshjem, var faktisk kendt af politiet. Rigspolitiets Nationale IT-efterforskningscenter NITEC blev tippet om hans gøren og laden på nettet kort før, Anonymous havde lagt deres dokumentation ud på nettet.

Og det vil de sandsynligvis gøre igen:

En person med dæknavnet "Locutuz" siger til Berlingske: "De burde have forventet os, og de kan forvente, at det her bliver ved med at ske".

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos