Danske pædofile fanget i Anonymous-aktion

Anonymous leger politibetjente. Er det ok eller strafbart?

Artikel top billede

Anonymous har sat sig for at udstille danske pædofile. To personer er allerede blevet sat i gabestok på nettet. Den ene af dem har mistet sig job på grund af offentliggørelsen, skriver Berlingske.

Helt konkret har danskere hacktivister, der hævder at have tilknytning til Anonymous, lagt lokkemad på nettet i form af profiler med mindreårige piger på Arto og Facebook.
I alle tilfælde har ældre mænd vist interesse for pigerne, og en kvinde på 18-20 år har så indledt dialog med dem, optaget video eller fået personerne til at sende billeder.
Det endelige "bevismateriale" er klippet sammen og lagt ud på nettet.

Problematisk

Anonymous mener altså, at have afsløret pædofile, men det er ingen af de pågældende dømt for. De pågældende personer har udvist interesse i at tale med mindreårige piger - men ikke gjort noget ulovligt.

Vicepolitiinspektør Johnny Lundberg, leder af NITEC opfordrer Anonymous til at droppe deres selvjustits.

"Der er mange tilfælde af krænkelser mod børn på nettet, og vi efterforsker et stort antal sager hvert år. Der er selvfølgelig flere derude end dem, vi efterforsker, men det betyder ikke, at man selv skal lege politi og hænge folk ud på nettet," siger han.

Han vil ikke kommentere, om politiet nu jagter de selvbestaltede politibetjente.

LÆS OGSÅ: Anonymous vil lukke nettet

En strafferetsekspert siger til Berlingske, at Anonymous' handlinger sandsynligvis er ulovlige. Men skulle de ikke være ulovlige, så er det på kanten af det uetiske.

"De nedkalder en straf over et andet menneske, som potentielt kan vare resten af dette menneskes liv. Oven i købet uden at vedkommende er blevet dømt," siger medlem af Det Etiske Råd, Thomas Ploug til Berlingske.

Den mand, der nu er blevet bortvist fra sit job på et fritidshjem, var faktisk kendt af politiet. Rigspolitiets Nationale IT-efterforskningscenter NITEC blev tippet om hans gøren og laden på nettet kort før, Anonymous havde lagt deres dokumentation ud på nettet.

Og det vil de sandsynligvis gøre igen:

En person med dæknavnet "Locutuz" siger til Berlingske: "De burde have forventet os, og de kan forvente, at det her bliver ved med at ske".

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job