Dansk teleselskab giver dig flatrate roaming i hele verden

Firmaer og private kan snakke løs i udlandet uden frygt for astronomisk høje regninger.

Artikel top billede

(Foto: unknown)

Det danske firma Zapna lancerer nu sit koncept Roammore, der skal komme danske turister og rejsende forretningsfolk til undsætning.

Som navnet antyder, har Roammore fokus på roamingpriserne.

Hvis du har prøvet at ringe eller bruge data på din telefon, mens du er langt hjemmefra, så ved du, at udlandstelefoni kan blive en dyr affære. Det er ikke ualmindeligt, at danske teleselskaber opkræver 20 kroner per MB.

Konceptet med Roammore.com er basalt set, at kunder kan købe en taletidspakke med en medfølgende smartphone - i øjeblikket det kinesiske mærke Globe. Når man drager uden for landets grænser, kan man så snakke og modtage opkald til en væsentlig lavere pris end normalt på den dedikerede roaming-telefon.

Besparelsen på 90 procent

Zapna kalder sit koncept brugervenligt, selv om det kræver, at man skal udskifte sit sim-kort og omstille sit normale nummer, inden man drager udenlands.

De telefoner, som følger med en Roammore-telepakke, kan også indeholde to simkort, så i teorien kan man også have både sit almindelige danske sim-kort og roammore-kortet installeret på samme tid.

Til gengæld for besværet mener Zapna dog, at man kan hente besparelser på op til 90 procent i lande som Egypten, USA, Australien, Indien og Kina. Besparelsen er ikke lige så høj i andre europæiske lande.

I Skandinavien og på de skisportsteder, hvor mange danskere i øjeblikket drager hen, skal man forvente op til 70 procents besparelser.

"Prisen for at modtage opkald i hele EU samt Tyrkiet er 30 øre, og det koster kun 1,64 at ringe hjem. Hvis brugeren vil surfe på internettet, facebook eller læse emails koster det kun 6 kr. pr MB som udgør under en tredjedel af prisen på "roamingmarkedet," siger salgs- og markedsdirektør Connie Duedahl fra Zapna.

Iføleg Connie Duedahl er der ingen løbende skjulte omkostninger end pakkeprisen, der kan fåes for ned til 300 kroner - inkl. telefon.

Zapna har tidligere forsøgt at mase firmaers udlandstelefoni i bund ved at tilbyde "overfrakker" til firmaers eksisterende sim-kort, så telefonen altid kan vælge det rigtige kort til prisen. Et lignende tilbud blev lanceret i søsterfirmaet Zerocall.

Læses lige nu

    Formpipe Software A/S

    Junior Applikations-konsulent

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics