Dansk teleselskab giver dig flatrate roaming i hele verden

Firmaer og private kan snakke løs i udlandet uden frygt for astronomisk høje regninger.

Artikel top billede

(Foto: unknown)

Det danske firma Zapna lancerer nu sit koncept Roammore, der skal komme danske turister og rejsende forretningsfolk til undsætning.

Som navnet antyder, har Roammore fokus på roamingpriserne.

Hvis du har prøvet at ringe eller bruge data på din telefon, mens du er langt hjemmefra, så ved du, at udlandstelefoni kan blive en dyr affære. Det er ikke ualmindeligt, at danske teleselskaber opkræver 20 kroner per MB.

Konceptet med Roammore.com er basalt set, at kunder kan købe en taletidspakke med en medfølgende smartphone - i øjeblikket det kinesiske mærke Globe. Når man drager uden for landets grænser, kan man så snakke og modtage opkald til en væsentlig lavere pris end normalt på den dedikerede roaming-telefon.

Besparelsen på 90 procent

Zapna kalder sit koncept brugervenligt, selv om det kræver, at man skal udskifte sit sim-kort og omstille sit normale nummer, inden man drager udenlands.

De telefoner, som følger med en Roammore-telepakke, kan også indeholde to simkort, så i teorien kan man også have både sit almindelige danske sim-kort og roammore-kortet installeret på samme tid.

Til gengæld for besværet mener Zapna dog, at man kan hente besparelser på op til 90 procent i lande som Egypten, USA, Australien, Indien og Kina. Besparelsen er ikke lige så høj i andre europæiske lande.

I Skandinavien og på de skisportsteder, hvor mange danskere i øjeblikket drager hen, skal man forvente op til 70 procents besparelser.

"Prisen for at modtage opkald i hele EU samt Tyrkiet er 30 øre, og det koster kun 1,64 at ringe hjem. Hvis brugeren vil surfe på internettet, facebook eller læse emails koster det kun 6 kr. pr MB som udgør under en tredjedel af prisen på "roamingmarkedet," siger salgs- og markedsdirektør Connie Duedahl fra Zapna.

Iføleg Connie Duedahl er der ingen løbende skjulte omkostninger end pakkeprisen, der kan fåes for ned til 300 kroner - inkl. telefon.

Zapna har tidligere forsøgt at mase firmaers udlandstelefoni i bund ved at tilbyde "overfrakker" til firmaers eksisterende sim-kort, så telefonen altid kan vælge det rigtige kort til prisen. Et lignende tilbud blev lanceret i søsterfirmaet Zerocall.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet