Dansk teleselskab giver dig flatrate roaming i hele verden

Firmaer og private kan snakke løs i udlandet uden frygt for astronomisk høje regninger.

Artikel top billede

(Foto: unknown)

Det danske firma Zapna lancerer nu sit koncept Roammore, der skal komme danske turister og rejsende forretningsfolk til undsætning.

Som navnet antyder, har Roammore fokus på roamingpriserne.

Hvis du har prøvet at ringe eller bruge data på din telefon, mens du er langt hjemmefra, så ved du, at udlandstelefoni kan blive en dyr affære. Det er ikke ualmindeligt, at danske teleselskaber opkræver 20 kroner per MB.

Konceptet med Roammore.com er basalt set, at kunder kan købe en taletidspakke med en medfølgende smartphone - i øjeblikket det kinesiske mærke Globe. Når man drager uden for landets grænser, kan man så snakke og modtage opkald til en væsentlig lavere pris end normalt på den dedikerede roaming-telefon.

Besparelsen på 90 procent

Zapna kalder sit koncept brugervenligt, selv om det kræver, at man skal udskifte sit sim-kort og omstille sit normale nummer, inden man drager udenlands.

De telefoner, som følger med en Roammore-telepakke, kan også indeholde to simkort, så i teorien kan man også have både sit almindelige danske sim-kort og roammore-kortet installeret på samme tid.

Til gengæld for besværet mener Zapna dog, at man kan hente besparelser på op til 90 procent i lande som Egypten, USA, Australien, Indien og Kina. Besparelsen er ikke lige så høj i andre europæiske lande.

I Skandinavien og på de skisportsteder, hvor mange danskere i øjeblikket drager hen, skal man forvente op til 70 procents besparelser.

"Prisen for at modtage opkald i hele EU samt Tyrkiet er 30 øre, og det koster kun 1,64 at ringe hjem. Hvis brugeren vil surfe på internettet, facebook eller læse emails koster det kun 6 kr. pr MB som udgør under en tredjedel af prisen på "roamingmarkedet," siger salgs- og markedsdirektør Connie Duedahl fra Zapna.

Iføleg Connie Duedahl er der ingen løbende skjulte omkostninger end pakkeprisen, der kan fåes for ned til 300 kroner - inkl. telefon.

Zapna har tidligere forsøgt at mase firmaers udlandstelefoni i bund ved at tilbyde "overfrakker" til firmaers eksisterende sim-kort, så telefonen altid kan vælge det rigtige kort til prisen. Et lignende tilbud blev lanceret i søsterfirmaet Zerocall.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job