Big Brother-afstemning blev spoleret af "hacker"

URL-hacking skabte mistanke om aftalt spil.

Artikel top billede

Allerede før afstemningen var slut, kunne man se resultatet, da seerne forleden skulle stemme om hjemsendelse af en deltager i reality-fjernsynsprogrammet Big Brother.

Selskabet bag programmet, SBS Kanal 5, oplyser nu, at programmets hjemmeside blev "hacket", og at dette var årsagen til, at seerne, før afstemningen var færdig, kunne se en afskedsvideo med den 29-årige reality-deltager og mor Stine Solgaard.

Informationschef i SBS Kanal 5 Jesper Jürgensen fortæller til ComON, at man af tidshensyn forproducerer afskedsvideoer med alle de tre deltagere, der kan risikerer at blive stemt hjem fra Big Brother programmet, så man er klar til at sætte den rigtige video på, straks afstemningsresultatet foreligger. Selve afstemningen, hvor seerne pr. sms stemmer på den reality-deltager, de mener skal forlade programmet, var der ikke noget i vejen med, fortæller han.

"Men nogen havde skaffet sig adgang til den ikke-offentliggjorte hjemmeside, hvor det forproducerede materiale lå, og havde så lagt videoen med Stine ud på Facebook," fortæller informationsschefen.

Vedkommende havde altså gættet sig til en webdadresse, der skulle have været hemmeligholdt?

"Ja, sådan mener jeg, det er foregået. Hackeren har så kun lagt afskedsvideoen for Stine ud", siger informationschefen.

Overfor TV2 fortæller Jesper Jürgensen, at SBS Kanal 5 nu vil "stramme sikkerheden", så man ikke så nemt kan "hacke" sig til endnu ikke offentliggjort materiale.

Offentliggørelsen af den 29-åriges afsked med reality-programmet før tid skabte spekulation om, hvorvidt sms-afstemningen om deltagernes fortsatte medvirken er et fupnupper, og at Big Brother-bagmændene i virkeligheden selv afgør, hvem der skal sendes hjem.

Men SBS Kanal 5 har slet ikke noget at gøre med afstemningen at gøre. Den håndteres af det eksterne selskab, Responsfabrikken, forklarer Jesper Jürgensen.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks