Big Brother-afstemning blev spoleret af "hacker"

URL-hacking skabte mistanke om aftalt spil.

Artikel top billede

Allerede før afstemningen var slut, kunne man se resultatet, da seerne forleden skulle stemme om hjemsendelse af en deltager i reality-fjernsynsprogrammet Big Brother.

Selskabet bag programmet, SBS Kanal 5, oplyser nu, at programmets hjemmeside blev "hacket", og at dette var årsagen til, at seerne, før afstemningen var færdig, kunne se en afskedsvideo med den 29-årige reality-deltager og mor Stine Solgaard.

Informationschef i SBS Kanal 5 Jesper Jürgensen fortæller til ComON, at man af tidshensyn forproducerer afskedsvideoer med alle de tre deltagere, der kan risikerer at blive stemt hjem fra Big Brother programmet, så man er klar til at sætte den rigtige video på, straks afstemningsresultatet foreligger. Selve afstemningen, hvor seerne pr. sms stemmer på den reality-deltager, de mener skal forlade programmet, var der ikke noget i vejen med, fortæller han.

"Men nogen havde skaffet sig adgang til den ikke-offentliggjorte hjemmeside, hvor det forproducerede materiale lå, og havde så lagt videoen med Stine ud på Facebook," fortæller informationsschefen.

Vedkommende havde altså gættet sig til en webdadresse, der skulle have været hemmeligholdt?

"Ja, sådan mener jeg, det er foregået. Hackeren har så kun lagt afskedsvideoen for Stine ud", siger informationschefen.

Overfor TV2 fortæller Jesper Jürgensen, at SBS Kanal 5 nu vil "stramme sikkerheden", så man ikke så nemt kan "hacke" sig til endnu ikke offentliggjort materiale.

Offentliggørelsen af den 29-åriges afsked med reality-programmet før tid skabte spekulation om, hvorvidt sms-afstemningen om deltagernes fortsatte medvirken er et fupnupper, og at Big Brother-bagmændene i virkeligheden selv afgør, hvem der skal sendes hjem.

Men SBS Kanal 5 har slet ikke noget at gøre med afstemningen at gøre. Den håndteres af det eksterne selskab, Responsfabrikken, forklarer Jesper Jürgensen.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory