Big Brother-afstemning blev spoleret af "hacker"

URL-hacking skabte mistanke om aftalt spil.

Artikel top billede

Allerede før afstemningen var slut, kunne man se resultatet, da seerne forleden skulle stemme om hjemsendelse af en deltager i reality-fjernsynsprogrammet Big Brother.

Selskabet bag programmet, SBS Kanal 5, oplyser nu, at programmets hjemmeside blev "hacket", og at dette var årsagen til, at seerne, før afstemningen var færdig, kunne se en afskedsvideo med den 29-årige reality-deltager og mor Stine Solgaard.

Informationschef i SBS Kanal 5 Jesper Jürgensen fortæller til ComON, at man af tidshensyn forproducerer afskedsvideoer med alle de tre deltagere, der kan risikerer at blive stemt hjem fra Big Brother programmet, så man er klar til at sætte den rigtige video på, straks afstemningsresultatet foreligger. Selve afstemningen, hvor seerne pr. sms stemmer på den reality-deltager, de mener skal forlade programmet, var der ikke noget i vejen med, fortæller han.

"Men nogen havde skaffet sig adgang til den ikke-offentliggjorte hjemmeside, hvor det forproducerede materiale lå, og havde så lagt videoen med Stine ud på Facebook," fortæller informationsschefen.

Vedkommende havde altså gættet sig til en webdadresse, der skulle have været hemmeligholdt?

"Ja, sådan mener jeg, det er foregået. Hackeren har så kun lagt afskedsvideoen for Stine ud", siger informationschefen.

Overfor TV2 fortæller Jesper Jürgensen, at SBS Kanal 5 nu vil "stramme sikkerheden", så man ikke så nemt kan "hacke" sig til endnu ikke offentliggjort materiale.

Offentliggørelsen af den 29-åriges afsked med reality-programmet før tid skabte spekulation om, hvorvidt sms-afstemningen om deltagernes fortsatte medvirken er et fupnupper, og at Big Brother-bagmændene i virkeligheden selv afgør, hvem der skal sendes hjem.

Men SBS Kanal 5 har slet ikke noget at gøre med afstemningen at gøre. Den håndteres af det eksterne selskab, Responsfabrikken, forklarer Jesper Jürgensen.

Annonce

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S