"Antennagate" afgjort: Apple skal betale 15 dollars til hver iPhone-klager

Ofre for "grip of death" indgår forlig efter i massesøgsmål.

Artikel top billede

ComON var i 2010 det første medie i verden, der kunne omtale Apples uhensigtsmæssige antennedesign på iPhone 4.

Kritikken voksede sig senere til et amerikansk class action suit - et massesøgsmål - fra utilfredse kunder, der mente, at antennedesignet gik ud over opkaldskvaliteten. Den sag er nu afsluttet via et forlig.

Resultatet blev, at Apple skal give hver klager i massesøgsmålet en gratis bumper, en plastik-ring til beskyttelse af telefonen, eller alternativt betale dem 15 dollars hver.

Da kritikken var på sit højeste, hævdede Apple, at de utilfredse kunder blot "holdt mobiltelefonen forkert", men Steve Jobs indkaldte siden til pressemøde og fortalte, at alle der måtte ønske det, kunne få en gratis bumper tilsendt. Det valgte de kunder, som startede retssagen, at takke nej til.

I en sjælden kommentar fra Apples pr-afdeling lyder der tilfredshed om forliget.

"Forliget knytter sig til en meget lille gruppe kunder, som har indikeret, at de har oplevet antenne- eller modtagelsesproblemer med deres iPhone 4, og som ikke ønskede at tage imod vores tilbud om at få en case i 2010, mens vi delte dem gratis ud," siger talskvinde Natalie Harrison til Cnet.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job