Google-dræber opslugt af Google

Google har købt patenterne i den døde søgetjeneste Cuil.com.

Artikel top billede

Selv om tjenesten Cuil.com aldrig nåede at blive den store konkurrent til Google, som firmaets grundlæggere ellers varslede, så viser Google alligevel interesse for den nu afdøde søgemaskine.

Den ambitiøse søgemaskine Cuil.com gik i glemmebogen i efteråret, men Google har nu overtaget flere uafklarede patentansøgninger fra konkursboet.

Ifølge en blogger drejer det sig om syv pending patents

Patenter knytter sig primært til den visuelle fremvisningen af søgeresultater. Cuils kendetegn var en to-delt kolonne med søgeresultater.

Et af patenterne går på at lave en fanebladsopdeling af resultater, hvis et ord har flere betydninger.

Det hører med til historien, at flere af Cuils ansatte og grundlæggere havde en fortid hos Google, og at grundlæggeren Anna Patterson nu er kravlet tilbage til Google.

Cuil tiltrak store summer til sit eventyr, blandt andet fra den gigantiske varehuskæde Walmart, og forsøgte at adskille sig fra Google ved ikke at gemme brugernes historik. 

Med Cuils farvel er det småt med nye udfordrere til Googles dominans. To alternativer, DuckDuckGo og Blekko, oplever dog en del interesse i øjeblikket, hvor Googles dominerende position vækker bekymring hos flere brugere.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger teknisk specialist/IT-tekniker

    Københavnsområdet

    Eldorado A/S

    IT-supporter

    Sydjylland

    IT Forum Gruppen

    Senior Network Consultant / Fortinet Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics