Landsdækkende dns-blokering mod Grooveshark: Andre teleselskaber følger i 3s fodspor

Resten af telebranchen vil sandsynligvis følge 3s dom og eksempel.

Artikel top billede

Når Rettighedsalliancen kræver, at 3 stopper sine kunders adgang til Grooveshark, så er det med antagelsen om, at de andre danske teleselskaber vil følge fogedrettens kendelse og uden at protestere også blokerer sine kunders adgang til Grooveshark.

Den antagelse ser alliancen ud til at få ret i.

Hos Telenor siger firmaets regulatoriske chef, Nikolaj Pfeiffer, at Telenor vil dns-blokere adgangen, så snart Rettighedsalliancen skulle anmode om det.

Blandt hans konkurrenter i den øvrige telebranche er der umiddelbart samme holdning til blokeringssagen.

"Jeg mener, at der ligesom er lagt en linje, hvordan de her sager fungerer. Den normale procedure er, at vi følger afgørelserne, når der ligger sådan en dom," siger direktør for telebranchens brancheforening Telekommunikationsindustrien, Jakob Willer, der nu vil drøfte med sine medlemmer, om firmaerne vil afvige fra den normale praksis i denne sag.

Hvem repræsenterer Grooveshark?

Fogedretten på Frederiksberg afgjorde i går ikke, om Grooveshark er ulovlig eller ej i Danmark. I fogedretssager skal en sagsøger blot sandsynliggøre at der sker en krænkelse for at opnå et fogedforbud. En nærmere granskning af lovligheden vil finde sted i en efterfølgende justifikationssag.

I dansk retspraksis er der indtil videre ikke praksis for at inddrage og høre det firma, som bedes blokeret, i dette tilfælde Grooveshark. Det er med til at skævvride debatten, mener teleselskaberne.

"Det problematiske er jo, at det er en teleudbyder, som skal stå og repræsentere Groovesharks interesser og forsvare dem. Det er der jo ingen, der gør. Det har de heller ingen forudsætninger for at gøre. Så hvor er Grooveshark henne i den afgørelse?," spørger Jakob Willer.

Valgt den mindste modpart

Da Antipiratgruppen krævede at få lukket danskernes adgang til The Pirate Bay, skete det via en lignende fogedretssag anlagt mod det daværende Tele2.

Mange spekulerede i, at sagsøgerne udvalgte netop Tele2 blandt rækken af større teleudbydere for at få en modstander med mindst mulige muskler til at føre sagen videre end fogedretten (Telebranchen endte dog med at støtte Tele2 i sagen).

En lignende taktik med at udpege den mindste modpart kunne man forestille sig, at Rettighedsalliancen har anlagt i den aktuelle sag, hvor Rettighedsalliancen har valgt at trække 3 i fogedretten.
3 har for flere år siden meldt sig ud og er stadig ikke medlem af brancheforeningen Telekommunikationsindustrien (TI). Derfor kan 3 ikke umidelbart forvente rygstøtte fra konkurrenterne,

Ifølge Rettighedsalliancens talskvinde Maria Fredenslund er det fuldstændigt tilfældigt, at man har valgt at anlægge sagen mod 3.

Hos 3 føler man heller ikke, at man er udpeget som et "let bytte".

"Vi er jo ikke helt uden "muskler", bare fordi vi har meldt os ud af Telekommunikationsindustrien. Så det tror jeg ikke, får nogen betydning for sagens udvikling," siger Stine Green Paulsen, kommunikationschef hos 3.

Hun peger på, at der altid er en dialog blandt selskaberne uanset medlemskabet af TI, og at 3 indtil videre føler sig klædt på til at mønstre et habilt forsvar, hvis sagen kører videre efter den første fogedretsafgørelse.

3s juridiske afdeling har fire uger til at vurdere, om firmaet vil anke dommen.

LB Forsikring

Digital delivery manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Folkekirkens Nødhjælp

ERP IT System Owner

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S