Microsoft glad for ny hostingforening

Chefen for Microsofts hosting-forretning, Kim Junge, erklærer sig "supertilfreds" med, at den nye brancheforening for hosting-forhandlerne vil hæve kvaliteten i branchen.

Artikel top billede

"Vi kan på ingen måde være modstandere af en brancheforening, som vil sætte en standard for kvaliteten af de hosting-ydelser, der er i markedet," siger Kim Junge, som heller ikke kan se noget problem i, at der etableres et forum, hvor producenterne er sat uden for døren.

Han peger på, at der allerede eksisterer et hosting-community, hvor 30 forhandlerne og Microsoft i fællesskab diskuterer forretning.

"Vi er kun glade for, at partnerne taler sammen, så der kan udvikles viden og udveksles erfaringer. Så det er positivt set fra vores synspunkt."

Han ønsker dog ikke at forholde sig til, at nogle forhandlere gerne vil have den nye brancheforening til presse på for lavere licenspriser.

"Det er noget, jeg helst vil tage i en dialog i vores eget community eller i dialog med de enkelte partnere."

Han mener ikke, at Microsoft træder for nær på forhandlernes interesser.

"I forretnings-partnerskaber er der flest ting, der går fint, og så er der i sagens natur nogle ting, som giver udfordringer. Men udgangspunktet er en konstruktiv dialog, så der i det sidste ende kommer noget positivt ud af det for begge parter og i sidste ende for vores slutkunder," lyder det fra Kim Junge.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS