Microsoft glad for ny hostingforening

Chefen for Microsofts hosting-forretning, Kim Junge, erklærer sig "supertilfreds" med, at den nye brancheforening for hosting-forhandlerne vil hæve kvaliteten i branchen.

Artikel top billede

"Vi kan på ingen måde være modstandere af en brancheforening, som vil sætte en standard for kvaliteten af de hosting-ydelser, der er i markedet," siger Kim Junge, som heller ikke kan se noget problem i, at der etableres et forum, hvor producenterne er sat uden for døren.

Han peger på, at der allerede eksisterer et hosting-community, hvor 30 forhandlerne og Microsoft i fællesskab diskuterer forretning.

"Vi er kun glade for, at partnerne taler sammen, så der kan udvikles viden og udveksles erfaringer. Så det er positivt set fra vores synspunkt."

Han ønsker dog ikke at forholde sig til, at nogle forhandlere gerne vil have den nye brancheforening til presse på for lavere licenspriser.

"Det er noget, jeg helst vil tage i en dialog i vores eget community eller i dialog med de enkelte partnere."

Han mener ikke, at Microsoft træder for nær på forhandlernes interesser.

"I forretnings-partnerskaber er der flest ting, der går fint, og så er der i sagens natur nogle ting, som giver udfordringer. Men udgangspunktet er en konstruktiv dialog, så der i det sidste ende kommer noget positivt ud af det for begge parter og i sidste ende for vores slutkunder," lyder det fra Kim Junge.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS