Microsoft glad for ny hostingforening

Chefen for Microsofts hosting-forretning, Kim Junge, erklærer sig "supertilfreds" med, at den nye brancheforening for hosting-forhandlerne vil hæve kvaliteten i branchen.

Artikel top billede

"Vi kan på ingen måde være modstandere af en brancheforening, som vil sætte en standard for kvaliteten af de hosting-ydelser, der er i markedet," siger Kim Junge, som heller ikke kan se noget problem i, at der etableres et forum, hvor producenterne er sat uden for døren.

Han peger på, at der allerede eksisterer et hosting-community, hvor 30 forhandlerne og Microsoft i fællesskab diskuterer forretning.

"Vi er kun glade for, at partnerne taler sammen, så der kan udvikles viden og udveksles erfaringer. Så det er positivt set fra vores synspunkt."

Han ønsker dog ikke at forholde sig til, at nogle forhandlere gerne vil have den nye brancheforening til presse på for lavere licenspriser.

"Det er noget, jeg helst vil tage i en dialog i vores eget community eller i dialog med de enkelte partnere."

Han mener ikke, at Microsoft træder for nær på forhandlernes interesser.

"I forretnings-partnerskaber er der flest ting, der går fint, og så er der i sagens natur nogle ting, som giver udfordringer. Men udgangspunktet er en konstruktiv dialog, så der i det sidste ende kommer noget positivt ud af det for begge parter og i sidste ende for vores slutkunder," lyder det fra Kim Junge.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S