Microsoft glad for ny hostingforening

Chefen for Microsofts hosting-forretning, Kim Junge, erklærer sig "supertilfreds" med, at den nye brancheforening for hosting-forhandlerne vil hæve kvaliteten i branchen.

Artikel top billede

"Vi kan på ingen måde være modstandere af en brancheforening, som vil sætte en standard for kvaliteten af de hosting-ydelser, der er i markedet," siger Kim Junge, som heller ikke kan se noget problem i, at der etableres et forum, hvor producenterne er sat uden for døren.

Han peger på, at der allerede eksisterer et hosting-community, hvor 30 forhandlerne og Microsoft i fællesskab diskuterer forretning.

"Vi er kun glade for, at partnerne taler sammen, så der kan udvikles viden og udveksles erfaringer. Så det er positivt set fra vores synspunkt."

Han ønsker dog ikke at forholde sig til, at nogle forhandlere gerne vil have den nye brancheforening til presse på for lavere licenspriser.

"Det er noget, jeg helst vil tage i en dialog i vores eget community eller i dialog med de enkelte partnere."

Han mener ikke, at Microsoft træder for nær på forhandlernes interesser.

"I forretnings-partnerskaber er der flest ting, der går fint, og så er der i sagens natur nogle ting, som giver udfordringer. Men udgangspunktet er en konstruktiv dialog, så der i det sidste ende kommer noget positivt ud af det for begge parter og i sidste ende for vores slutkunder," lyder det fra Kim Junge.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S