Artikel top billede

Karsten Ree satser på dansk iværksætter-succes

eBay-penge til eTilbudsavis.

Amagerbanken var ikke noget hit for rigmanden Karsten Ree. Det kan hans seneste satsning måske blive.

Iværksættervirksomheden eTilbudsavis er ganske vist i en noget mindre liga end den krakkede bank, men til gengæld er vækstpotentialet til stede. Karsten Ree skyder nu penge i firmaet sammen med sin  gamle makker fra Den Blå Avis Frank Ludvigsen, og Rees søn Christian indtræder i bestyrelsen.

eTilbudsavis digitaliserer reklameaviser og gør dem søgbare og geografisk relevante på hjemmesiden og i sine apps til Android, Nokia, iPad og iPhone.

Ved den seneste uddeling af E-handelsprisen vandt det nystartede firma kategorien for mobil e-handel med begrundelsen:

<span>"I når ud til nye målgrupper, som ikke nødvendigvis synes, det er smart at læse tilbudsaviser, og I skaber en miljøvenlig løsning med digital markedsføring, hvilket skal ses i lyset af, at danskerne er det folk, der får mest papir ind gennem brevsprækkerne."</span>

Rigmand med ombord

Karsten Ree, der har penge med fra sit salg af Den Blå Avis til eBay, træder ind i eTilbudsavis som investor. De nyfundne partnere og den medfølgende kapital skal især bruges til markedsføring og produktudvikling.

eTilbudsavis blev startet af Christian Birch og Morten Bo i 2011. De to unge iværksættere håber, at de kan kan lukrere på Ree og Ludvigsens mange års erfaring med at drive en tjeneste for tilbudhungrende danskere.

eTilbudsavis har 40.000 besøgende om måneden.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere