Censur-glade Skydrive bliver en vigtig del af Windows 8

Ny app til Metro-interfacet og tæt integration med Windows Explorer skal fremtidssikre Skydrive. Men holder Microsoft stadigt øje med frække kravlenisser?

Artikel top billede

Microsofts cloud-tjeneste rettet mod private brugere, der ønsker at gemme deres ærbare fotos og filer i skyen, bliver en vigtig og central del af den næste udgave af Windows.

Skydrive  har derfor fået en overhaling, som skal gøre tjenesten klar til Windows 8. Det betyder, at en ny Metro-app skal give umiddelbar adgang til indhold på brugerens Skydrive-konto, og at integrationen til Windows Explorer generelt bliver meget tæt.

Eksterne app-udviklere bør ifølge Microsoft glæde sig over, at deres håbefulde Windows 8 apps automatisk vil understøtte Skydrive, så længe app'en tillader brugeren at åbne og gemme filer.

Microsoft fortæller i denne video om nyskabelserne og den forbedrede version af Skydrive, som Windows 7 og selv Vista-brugere også skulle kunne få en vis glæde af.

Hvorvidt Microsoft også har givet brugerbetingelserne en overhaling, eller om man stadig vil skulle affinde sig med, at ens konto bliver overvåget og måske lukket af Microsoft, hvis der er anstødeligt indhold, har selskabet ikke meldt noget ud om.

Microsofts Skydrive-overhaling er nærmere omtralt på selskabets egen Windows-blog.

Læs også: Her er billederne Microsoft vil have slettet

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect