Logicas danske omsætning runder en milliard

Logica-koncernen offentliggør i dag sit årsregnskab for 2011. På det danske marked runder omsætningen en milliard kroner, fortæller direktør Jesper Scharff.

Artikel top billede

Logica Danmark, der arbejder med ERP, brancheløsninger og it-infrastruktur, har haft en god vækst i omsætningen, som stiger med 15 procent til 1.030 millioner kroner. I 2010 landede omsætningen til sammenligning på 894 millioner kroner.

"Vi oplever en tocifret vækstrate igen i år og tager stadig markedsandele i et svært marked, som formentlig vokser cirka to procent," udtaler Jesper Scharff, Logica Danmarks administrerende direktør.

Resultat før og efter skat kan Scharff ikke sige noget om, før Logicas danske regnskab offentliggøres senere på året. Derimod vil direktøren gerne fortælle, at "fremgangen er god på alle forretningsområder". Ikke mindst inden for outsourcing services, Microsoft-løsninger og leverancer til den offentlige sektor oplever Logica god vækst.

Også hvad angår 2012 har direktøren de positive briller på. Der er mange opgaver i ordrebogen, og Logica har allerede haft held i sprøjten med et par større opgaver i år. Eksempelvis da energi-selskabet TRE-FOR tidligere på måneden outsourcede sin kundeservice- og afregningsfunktion til Logica sammen med 50 medarbejdere med effekt fra den 1. maj.

På europæisk plan skærer Logica 1.300 stillinger væk, men det blodbad ser Danmark ud til at gå helt fri af.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job