Logicas danske omsætning runder en milliard

Logica-koncernen offentliggør i dag sit årsregnskab for 2011. På det danske marked runder omsætningen en milliard kroner, fortæller direktør Jesper Scharff.

Artikel top billede

Logica Danmark, der arbejder med ERP, brancheløsninger og it-infrastruktur, har haft en god vækst i omsætningen, som stiger med 15 procent til 1.030 millioner kroner. I 2010 landede omsætningen til sammenligning på 894 millioner kroner.

"Vi oplever en tocifret vækstrate igen i år og tager stadig markedsandele i et svært marked, som formentlig vokser cirka to procent," udtaler Jesper Scharff, Logica Danmarks administrerende direktør.

Resultat før og efter skat kan Scharff ikke sige noget om, før Logicas danske regnskab offentliggøres senere på året. Derimod vil direktøren gerne fortælle, at "fremgangen er god på alle forretningsområder". Ikke mindst inden for outsourcing services, Microsoft-løsninger og leverancer til den offentlige sektor oplever Logica god vækst.

Også hvad angår 2012 har direktøren de positive briller på. Der er mange opgaver i ordrebogen, og Logica har allerede haft held i sprøjten med et par større opgaver i år. Eksempelvis da energi-selskabet TRE-FOR tidligere på måneden outsourcede sin kundeservice- og afregningsfunktion til Logica sammen med 50 medarbejdere med effekt fra den 1. maj.

På europæisk plan skærer Logica 1.300 stillinger væk, men det blodbad ser Danmark ud til at gå helt fri af.

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job