Logicas danske omsætning runder en milliard

Logica-koncernen offentliggør i dag sit årsregnskab for 2011. På det danske marked runder omsætningen en milliard kroner, fortæller direktør Jesper Scharff.

Artikel top billede

Logica Danmark, der arbejder med ERP, brancheløsninger og it-infrastruktur, har haft en god vækst i omsætningen, som stiger med 15 procent til 1.030 millioner kroner. I 2010 landede omsætningen til sammenligning på 894 millioner kroner.

"Vi oplever en tocifret vækstrate igen i år og tager stadig markedsandele i et svært marked, som formentlig vokser cirka to procent," udtaler Jesper Scharff, Logica Danmarks administrerende direktør.

Resultat før og efter skat kan Scharff ikke sige noget om, før Logicas danske regnskab offentliggøres senere på året. Derimod vil direktøren gerne fortælle, at "fremgangen er god på alle forretningsområder". Ikke mindst inden for outsourcing services, Microsoft-løsninger og leverancer til den offentlige sektor oplever Logica god vækst.

Også hvad angår 2012 har direktøren de positive briller på. Der er mange opgaver i ordrebogen, og Logica har allerede haft held i sprøjten med et par større opgaver i år. Eksempelvis da energi-selskabet TRE-FOR tidligere på måneden outsourcede sin kundeservice- og afregningsfunktion til Logica sammen med 50 medarbejdere med effekt fra den 1. maj.

På europæisk plan skærer Logica 1.300 stillinger væk, men det blodbad ser Danmark ud til at gå helt fri af.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S