200.000 Windows-pc'er er pivåbne efter pcAnywhere-hack

Butikkers kasseapparater kan være ramt.

Artikel top billede

Efter at hackere for en måned siden fik fingre i kildekoden til Symantecs fjernstyringsværktøj pcAnywhere, er situationen for tusindvis af brugere af programmet stadig meget usikker.

Op til 200.000 pc'er med programmet kan potentielt overtages af hackere.

Sådan lyder et overslag fra sikkerhedsforskere, skriver det amerikanske Computerworld.

Da kildekoden blev stjålet, bad Symantec sine brugere om at afinstallere pcAnywhere.

Nogle dage senere oplyste firmaet, at alle kendte sårbarheder i programmet var blevet lukket, men brugerne fik dog ikke grønt lys til at anvende pcAnywhere igen - og de har stadig ikke fået det.

Sikkerhedsfirmaet Rapid7 har gennemtrawlet internettet og fundet et stort antal computere med ikke-patchede pcAnywhere-systemer.

Firmaet anslår, at der er mellem 150.000 og 200.000 computere rundt omkring i verden, der således er tilgængelige for enhver hacker, der med kildekoden i hånden ønsker at overtage kontrollen med computerne. Op til 5.000 af dem anvendes til betalingstransaktioner, anslår Rapid7. 

"Windowspc'er anvendes ofte af mindre virksomheder og butikker som kasseapparater. Dermed er kreditkortoplysninger potentielt i farezonen," siger HD Moore, sikkerhedsofficer hos Rapid7.

Symantec har hidtil nægtet at oplyse, hvor mange kunder der bruger pcAnywhere.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job