200.000 Windows-pc'er er pivåbne efter pcAnywhere-hack

Butikkers kasseapparater kan være ramt.

Artikel top billede

Efter at hackere for en måned siden fik fingre i kildekoden til Symantecs fjernstyringsværktøj pcAnywhere, er situationen for tusindvis af brugere af programmet stadig meget usikker.

Op til 200.000 pc'er med programmet kan potentielt overtages af hackere.

Sådan lyder et overslag fra sikkerhedsforskere, skriver det amerikanske Computerworld.

Da kildekoden blev stjålet, bad Symantec sine brugere om at afinstallere pcAnywhere.

Nogle dage senere oplyste firmaet, at alle kendte sårbarheder i programmet var blevet lukket, men brugerne fik dog ikke grønt lys til at anvende pcAnywhere igen - og de har stadig ikke fået det.

Sikkerhedsfirmaet Rapid7 har gennemtrawlet internettet og fundet et stort antal computere med ikke-patchede pcAnywhere-systemer.

Firmaet anslår, at der er mellem 150.000 og 200.000 computere rundt omkring i verden, der således er tilgængelige for enhver hacker, der med kildekoden i hånden ønsker at overtage kontrollen med computerne. Op til 5.000 af dem anvendes til betalingstransaktioner, anslår Rapid7. 

"Windowspc'er anvendes ofte af mindre virksomheder og butikker som kasseapparater. Dermed er kreditkortoplysninger potentielt i farezonen," siger HD Moore, sikkerhedsofficer hos Rapid7.

Symantec har hidtil nægtet at oplyse, hvor mange kunder der bruger pcAnywhere.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S