200.000 Windows-pc'er er pivåbne efter pcAnywhere-hack

Butikkers kasseapparater kan være ramt.

Artikel top billede

Efter at hackere for en måned siden fik fingre i kildekoden til Symantecs fjernstyringsværktøj pcAnywhere, er situationen for tusindvis af brugere af programmet stadig meget usikker.

Op til 200.000 pc'er med programmet kan potentielt overtages af hackere.

Sådan lyder et overslag fra sikkerhedsforskere, skriver det amerikanske Computerworld.

Da kildekoden blev stjålet, bad Symantec sine brugere om at afinstallere pcAnywhere.

Nogle dage senere oplyste firmaet, at alle kendte sårbarheder i programmet var blevet lukket, men brugerne fik dog ikke grønt lys til at anvende pcAnywhere igen - og de har stadig ikke fået det.

Sikkerhedsfirmaet Rapid7 har gennemtrawlet internettet og fundet et stort antal computere med ikke-patchede pcAnywhere-systemer.

Firmaet anslår, at der er mellem 150.000 og 200.000 computere rundt omkring i verden, der således er tilgængelige for enhver hacker, der med kildekoden i hånden ønsker at overtage kontrollen med computerne. Op til 5.000 af dem anvendes til betalingstransaktioner, anslår Rapid7. 

"Windowspc'er anvendes ofte af mindre virksomheder og butikker som kasseapparater. Dermed er kreditkortoplysninger potentielt i farezonen," siger HD Moore, sikkerhedsofficer hos Rapid7.

Symantec har hidtil nægtet at oplyse, hvor mange kunder der bruger pcAnywhere.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

Københavnsområdet

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics