200.000 Windows-pc'er er pivåbne efter pcAnywhere-hack

Butikkers kasseapparater kan være ramt.

Artikel top billede

Efter at hackere for en måned siden fik fingre i kildekoden til Symantecs fjernstyringsværktøj pcAnywhere, er situationen for tusindvis af brugere af programmet stadig meget usikker.

Op til 200.000 pc'er med programmet kan potentielt overtages af hackere.

Sådan lyder et overslag fra sikkerhedsforskere, skriver det amerikanske Computerworld.

Da kildekoden blev stjålet, bad Symantec sine brugere om at afinstallere pcAnywhere.

Nogle dage senere oplyste firmaet, at alle kendte sårbarheder i programmet var blevet lukket, men brugerne fik dog ikke grønt lys til at anvende pcAnywhere igen - og de har stadig ikke fået det.

Sikkerhedsfirmaet Rapid7 har gennemtrawlet internettet og fundet et stort antal computere med ikke-patchede pcAnywhere-systemer.

Firmaet anslår, at der er mellem 150.000 og 200.000 computere rundt omkring i verden, der således er tilgængelige for enhver hacker, der med kildekoden i hånden ønsker at overtage kontrollen med computerne. Op til 5.000 af dem anvendes til betalingstransaktioner, anslår Rapid7. 

"Windowspc'er anvendes ofte af mindre virksomheder og butikker som kasseapparater. Dermed er kreditkortoplysninger potentielt i farezonen," siger HD Moore, sikkerhedsofficer hos Rapid7.

Symantec har hidtil nægtet at oplyse, hvor mange kunder der bruger pcAnywhere.

Læses lige nu

    Everllence

    Head of Embedded Software Engineering

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job