De danske pladeselskaber sagsøger Grooveshark i USA

Dansk fogedretskendelse følges op med regulær retssag i USA.

Artikel top billede

Fogedretssagen, der snart blokerer Grooveshark i Danmark, er et anliggende mellem teleselskabet 3 og Rettighedsalliancen.

Grooveshark, som er sagens kerne, er hverken blevet hørt eller anklaget.

Men det gør de snart.

De danske foreninger og selskaber fra Rettighedsalliancen er i færd med at starte en retssag på amerikansk grund. Det kom frem under fogedsagen.

I kendelsen kan man læse, at Rettighedsalliancens musikmedlemmer har stævnet Grooveshark i USA, men at de ikke vil vente på udfaldet af den sag, fordi "der hver dag og kontinuerligt sker krænkelser" af deres rettigheder".

Utålmodig

Fogedretskendelsen er en effektiv måde at stoppe en tjeneste, der gør det svært for lovlige tjenester med onlinemusik at få fodfæste, siger talskvinde Maria Fredenslund fra Rettighedsalliancen.

Dernæst skal der tages mere direkte hånd om Grooveshark.

"Grooveshark er en ulovlig tjeneste, hvor vi kender identiteten på indehaverne, og derfor har vi valgt at indgive en stævning mod den. Sagen handler om at få dømt tjenesten ulovlig og få dem til at betale en erstatning," siger Maria Fredenslund.

Men hun tør ikke sætte tid på en afgørelse. Sagen blev sat i gang for nogle måneder siden. 

"Det er en lang proces, når man skal føre sager i udlandet. Nu har vi indgivet en stævning mod Grooveshark, som retten skal forkynde over for Grooveshark," siger Rettighedsalliancens talskvinde.

Grooveshark har andre retssager hængende over sig i USA.
Blandt andet en anlagt af de fire store pladeselskaber - inklusive EMI, der ellers er det eneste selskab, der har haft en aftale med Grooveshark. EMI har nu vendt ryggen til Grooveshark, fordi selskabet angiveligt aldrig har fået udbetalt nogle af de penge, som Grooveshark skulle have tjent på EMIs kunstnere.

De danske firmaer og foreninger i sagen mod Grooveshark er IFPI, Nordisk Copyright Bureau, KODA, Dansk Musiker Forbund og Dansk Artist Forbund.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S