Firmaer var ofre i netbank-kuppet mod Danske Bank

Danske Bank holder ekstraordinært erhvervskunderne skadesløse.

Artikel top billede

Erhvervskunder bærer selv hele ansvaret for sikkerheden i deres netbank  - og de får ingen erstatning, hvis hackere skulle finde på at lænse netbankkontoen. Sådan har budskabet lydt fra bankerne i årevis.

Men da otte kunder fik lænset deres netbankkonti i Danske Bank tidligere i februar, valgte banken at se bort fra den normale praksis for erhvervskunder med en netbankkonto.

Der var mindst en og formentlig flere erhvervskunder blandt ofrene for netbank-indbruddet 10. februar, hvor en avanceret trojaner blev brugt til at demontere netbankens normale NemID-sikkerhed.

Oplysningen om, at der var erhvervskunder blandt de berørte Danske Bank-kunder fremgik i går af kommentarfeltet på journalisten Dorte Tofts blog på Berlingske Business.

Danske Bank bekræfter over for ComON, at der var erhvervskunder blandt ofrene for netbank-indbruddet, og at de lige som de private kunder fik deres tab ved indbruddet dækket af banken.

"Som udgangspunkt er det erhvervskunden, der selv er ansvarlig og skal dække tabet, men vi vurderer sagerne fra gang til gang. I de aktuelle sager, hvor der er tale om både privat- og erhvervskunder, har vi valgt at dække tabet," siger Kenni Leth, pressechef i Danske Bank. 

Han kan ikke afsløre, hvor mange af de otte ofre for netbankindbruddet, der var erhvervskunder, men pointerer, at de normalt selv må dække tab forårsaget af hacker-indbrud.

"Rent juridisk er erhvervskunderne ikke dækket, så vi anbefaler dem at tegne en forsikring mod den her type angreb," lyder det fra Danske Banks pressechef.

Den pågældende erhvervskunde, it-konsulent Simon Jonassen, som skrev en kommentar på Dorte Tofts blog, lod sig efterfølgende interviewe på Version 2. Her fortalte han, at en af hans konti i Danske Bank pludseligt var helt tømt. Da han efterfølgende forsøgte at finde ud af, hvem pengene var blevet overført til, var alle spor slettet.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S