Firmaer var ofre i netbank-kuppet mod Danske Bank

Danske Bank holder ekstraordinært erhvervskunderne skadesløse.

Artikel top billede

Erhvervskunder bærer selv hele ansvaret for sikkerheden i deres netbank  - og de får ingen erstatning, hvis hackere skulle finde på at lænse netbankkontoen. Sådan har budskabet lydt fra bankerne i årevis.

Men da otte kunder fik lænset deres netbankkonti i Danske Bank tidligere i februar, valgte banken at se bort fra den normale praksis for erhvervskunder med en netbankkonto.

Der var mindst en og formentlig flere erhvervskunder blandt ofrene for netbank-indbruddet 10. februar, hvor en avanceret trojaner blev brugt til at demontere netbankens normale NemID-sikkerhed.

Oplysningen om, at der var erhvervskunder blandt de berørte Danske Bank-kunder fremgik i går af kommentarfeltet på journalisten Dorte Tofts blog på Berlingske Business.

Danske Bank bekræfter over for ComON, at der var erhvervskunder blandt ofrene for netbank-indbruddet, og at de lige som de private kunder fik deres tab ved indbruddet dækket af banken.

"Som udgangspunkt er det erhvervskunden, der selv er ansvarlig og skal dække tabet, men vi vurderer sagerne fra gang til gang. I de aktuelle sager, hvor der er tale om både privat- og erhvervskunder, har vi valgt at dække tabet," siger Kenni Leth, pressechef i Danske Bank. 

Han kan ikke afsløre, hvor mange af de otte ofre for netbankindbruddet, der var erhvervskunder, men pointerer, at de normalt selv må dække tab forårsaget af hacker-indbrud.

"Rent juridisk er erhvervskunderne ikke dækket, så vi anbefaler dem at tegne en forsikring mod den her type angreb," lyder det fra Danske Banks pressechef.

Den pågældende erhvervskunde, it-konsulent Simon Jonassen, som skrev en kommentar på Dorte Tofts blog, lod sig efterfølgende interviewe på Version 2. Her fortalte han, at en af hans konti i Danske Bank pludseligt var helt tømt. Da han efterfølgende forsøgte at finde ud af, hvem pengene var blevet overført til, var alle spor slettet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car