Firmaer var ofre i netbank-kuppet mod Danske Bank

Danske Bank holder ekstraordinært erhvervskunderne skadesløse.

Artikel top billede

Erhvervskunder bærer selv hele ansvaret for sikkerheden i deres netbank  - og de får ingen erstatning, hvis hackere skulle finde på at lænse netbankkontoen. Sådan har budskabet lydt fra bankerne i årevis.

Men da otte kunder fik lænset deres netbankkonti i Danske Bank tidligere i februar, valgte banken at se bort fra den normale praksis for erhvervskunder med en netbankkonto.

Der var mindst en og formentlig flere erhvervskunder blandt ofrene for netbank-indbruddet 10. februar, hvor en avanceret trojaner blev brugt til at demontere netbankens normale NemID-sikkerhed.

Oplysningen om, at der var erhvervskunder blandt de berørte Danske Bank-kunder fremgik i går af kommentarfeltet på journalisten Dorte Tofts blog på Berlingske Business.

Danske Bank bekræfter over for ComON, at der var erhvervskunder blandt ofrene for netbank-indbruddet, og at de lige som de private kunder fik deres tab ved indbruddet dækket af banken.

"Som udgangspunkt er det erhvervskunden, der selv er ansvarlig og skal dække tabet, men vi vurderer sagerne fra gang til gang. I de aktuelle sager, hvor der er tale om både privat- og erhvervskunder, har vi valgt at dække tabet," siger Kenni Leth, pressechef i Danske Bank. 

Han kan ikke afsløre, hvor mange af de otte ofre for netbankindbruddet, der var erhvervskunder, men pointerer, at de normalt selv må dække tab forårsaget af hacker-indbrud.

"Rent juridisk er erhvervskunderne ikke dækket, så vi anbefaler dem at tegne en forsikring mod den her type angreb," lyder det fra Danske Banks pressechef.

Den pågældende erhvervskunde, it-konsulent Simon Jonassen, som skrev en kommentar på Dorte Tofts blog, lod sig efterfølgende interviewe på Version 2. Her fortalte han, at en af hans konti i Danske Bank pludseligt var helt tømt. Da han efterfølgende forsøgte at finde ud af, hvem pengene var blevet overført til, var alle spor slettet.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Junior Projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Infrastrukturspecialist - byg bro mellem cloud og datacenter

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S