Lexmark skifter ud i direktørstolen i Danmark og Norden

Rob Greaves kommer fra en stilling som chef for Lexmark i Benelux og overtager chefstolen i Norden.

Artikel top billede

Den hidtidige chef for Lexmark i Norden Terje Wenner har efter 19 år hos Lexmark valgt at sige stop. Derfor har printerproducenten hentet Rob Greaves ind til at stå i spidsen for Lexmarks forretning i Norden.

Lexmark i Danmark oplyser, at Rob Greaves, der kommer fra en stilling som chef for Lexmark i Benelux, kommer til at sidde i Oslo, og styre den nordiske forretning derfra.

Selv siger Rob Greaves, at Lexmark kommer til styrke selskabets position med nye produkter og løsninger, samtidig med at der vil blive fokuseret på at vækst indenfor ECM (Enterprise Content Management) og BPM (Business Process Management)

"Jeg ser frem til at lede Lexmark i Norden, velvidende at firmaet har forpligtelser i denne spændende og vigtige region," udtaler han.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S