Lexmark skifter ud i direktørstolen i Danmark og Norden

Rob Greaves kommer fra en stilling som chef for Lexmark i Benelux og overtager chefstolen i Norden.

Artikel top billede

Den hidtidige chef for Lexmark i Norden Terje Wenner har efter 19 år hos Lexmark valgt at sige stop. Derfor har printerproducenten hentet Rob Greaves ind til at stå i spidsen for Lexmarks forretning i Norden.

Lexmark i Danmark oplyser, at Rob Greaves, der kommer fra en stilling som chef for Lexmark i Benelux, kommer til at sidde i Oslo, og styre den nordiske forretning derfra.

Selv siger Rob Greaves, at Lexmark kommer til styrke selskabets position med nye produkter og løsninger, samtidig med at der vil blive fokuseret på at vækst indenfor ECM (Enterprise Content Management) og BPM (Business Process Management)

"Jeg ser frem til at lede Lexmark i Norden, velvidende at firmaet har forpligtelser i denne spændende og vigtige region," udtaler han.

Læses lige nu

    BEC

    QA coordinator

    Region Sjælland

    KMD A/S

    SAP Solution Specialist

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Form fremtidens IT-serviceplatform - søg stillingen som Change Manager i Cyberdivisionen, Hvidovre

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Customer Support Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse