Lexmark skifter ud i direktørstolen i Danmark og Norden

Rob Greaves kommer fra en stilling som chef for Lexmark i Benelux og overtager chefstolen i Norden.

Artikel top billede

Den hidtidige chef for Lexmark i Norden Terje Wenner har efter 19 år hos Lexmark valgt at sige stop. Derfor har printerproducenten hentet Rob Greaves ind til at stå i spidsen for Lexmarks forretning i Norden.

Lexmark i Danmark oplyser, at Rob Greaves, der kommer fra en stilling som chef for Lexmark i Benelux, kommer til at sidde i Oslo, og styre den nordiske forretning derfra.

Selv siger Rob Greaves, at Lexmark kommer til styrke selskabets position med nye produkter og løsninger, samtidig med at der vil blive fokuseret på at vækst indenfor ECM (Enterprise Content Management) og BPM (Business Process Management)

"Jeg ser frem til at lede Lexmark i Norden, velvidende at firmaet har forpligtelser i denne spændende og vigtige region," udtaler han.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job