Danmarks største Expert konkurs

Trods medejerskab fra moderkæden har KT-Radio i Odense måtte smide håndklædet i ringen.

Artikel top billede

Tirsdag indgav ledelsen hos Expert i Odense konkursbegæring skriver Fyens Stiftstidende. Dermed er det slut for Danmarks formentlig største Expert-butik, der med sine tre plan og lange historie var en institution i Odense.

KT-Radio indgik i 2007 en alliance med Expert-kæden, som gik ind som medejer af forretningen med et ejerskab på ti procent.

Men selv om formålet var at sikre KT-Radios overlevelse, gik det galt.

De sidste tre regnskaber udviser tilsammen et underskud før skat på 13,4 millioner kroner.

Hovedejeren af Expert i Odense, Peter Bøgholm, fortæller da også til Fyens Stiftstidende, at ægteskabet mellem Expert og KT-Radio aldrig blev lykkeligt.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS