Microsoft vil lokke C5-forhandlere over på NAV

Viden og løsninger fra C5-kanalen kan sælges i udlandet, hvis forhandlerne vil gå over til Dynamics NAV, siger Microsoft.

Artikel top billede

Samtidig med, at Microsoft klart melder ud, at ERP-systemet Dynamics NAV skal målrettes SMB-kunderne, inviterer producenten nu forhandlere af Microsofts traditionelle SMB-produkt C5 til også at gå over til at sælge og udvikle NAV-løsninger.

Microsoft har fornylig revideret sin salgsstrategi, så producenten nu markedsfører NAV længere nede i markedet til kunder, der har helt ned til fem brugere pr. NAV-installation. De seneste par måneder har Microsoft oven i købet bakket op med en salgskampagne, hvor NAV-licenser i nogle udgaver sælges billigere end den tilsvarende licens for C5.

Det åbner ifølge produktchef Tine Plambech Pedersen for, at de forhandlere, som hidtil har solgt og udviklet løsninger til C5, kan kaste sig over udvikling af NAV-løsninger.

"En del C5-forhandlere laver i dag branche-løsninger eller plug-ins til særlige funktionaliteter, som de godt kunne tænke sig at introducere udenfor Danmark. Derfor er der nu nogle C5-partnere, der igen kigger på NAV, efter at salgsstrategien for NAV er blevet revideret. Men der bygges jo også større løsninger i C5, og det kan man fortsat gøre," siger Tine Plambech Pedersen, som peger på, at den nye salgsstrategi også gør livet lettere for NAV-forhandlere.

"En del NAV-forhandlere har hidtil leveret til mindre kunder, og der er vores strategi nu tilpasset, så den passer til den virkelighed partnerne befinder sig i," siger hun.

Flere C5-forhandlerne er fuldt opmærksomme på, at Microsofts øgede fokus på NAV kan få konsekvenser for deres forretning.

"Det er ikke nogen hemmelighed, at Microsoft gerne vil have NAV længere ned i markedet, men NAV er så også dyrere for kunderne at implementere og vedligeholde," siger direktør Thomas Klavsen fra et af landets største C5-huse, Inventio.

Også hos C5-forhandleren Datacomfort har direktør Christian Birkmann bemærket røgsignalerne fra Microsoft. Han peger ligesom Thomas Klavsen på, at indtjeningen for både forhandlerne og Microsoft er større, når kunderne bruger NAV-platformen.

"Så vi holder øje med NAV, men vi er ikke gået i dybden med det endnu," siger Christian Birkmann.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S