Microsoft vil lokke C5-forhandlere over på NAV

Viden og løsninger fra C5-kanalen kan sælges i udlandet, hvis forhandlerne vil gå over til Dynamics NAV, siger Microsoft.

Artikel top billede

Samtidig med, at Microsoft klart melder ud, at ERP-systemet Dynamics NAV skal målrettes SMB-kunderne, inviterer producenten nu forhandlere af Microsofts traditionelle SMB-produkt C5 til også at gå over til at sælge og udvikle NAV-løsninger.

Microsoft har fornylig revideret sin salgsstrategi, så producenten nu markedsfører NAV længere nede i markedet til kunder, der har helt ned til fem brugere pr. NAV-installation. De seneste par måneder har Microsoft oven i købet bakket op med en salgskampagne, hvor NAV-licenser i nogle udgaver sælges billigere end den tilsvarende licens for C5.

Det åbner ifølge produktchef Tine Plambech Pedersen for, at de forhandlere, som hidtil har solgt og udviklet løsninger til C5, kan kaste sig over udvikling af NAV-løsninger.

"En del C5-forhandlere laver i dag branche-løsninger eller plug-ins til særlige funktionaliteter, som de godt kunne tænke sig at introducere udenfor Danmark. Derfor er der nu nogle C5-partnere, der igen kigger på NAV, efter at salgsstrategien for NAV er blevet revideret. Men der bygges jo også større løsninger i C5, og det kan man fortsat gøre," siger Tine Plambech Pedersen, som peger på, at den nye salgsstrategi også gør livet lettere for NAV-forhandlere.

"En del NAV-forhandlere har hidtil leveret til mindre kunder, og der er vores strategi nu tilpasset, så den passer til den virkelighed partnerne befinder sig i," siger hun.

Flere C5-forhandlerne er fuldt opmærksomme på, at Microsofts øgede fokus på NAV kan få konsekvenser for deres forretning.

"Det er ikke nogen hemmelighed, at Microsoft gerne vil have NAV længere ned i markedet, men NAV er så også dyrere for kunderne at implementere og vedligeholde," siger direktør Thomas Klavsen fra et af landets største C5-huse, Inventio.

Også hos C5-forhandleren Datacomfort har direktør Christian Birkmann bemærket røgsignalerne fra Microsoft. Han peger ligesom Thomas Klavsen på, at indtjeningen for både forhandlerne og Microsoft er større, når kunderne bruger NAV-platformen.

"Så vi holder øje med NAV, men vi er ikke gået i dybden med det endnu," siger Christian Birkmann.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Site Reliability Engineer til DevOps i Center for Applikationer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Timengo DPG

    Senior Teknisk Onboarding Konsulent

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S