Microsoft vil lokke C5-forhandlere over på NAV

Viden og løsninger fra C5-kanalen kan sælges i udlandet, hvis forhandlerne vil gå over til Dynamics NAV, siger Microsoft.

Artikel top billede

Samtidig med, at Microsoft klart melder ud, at ERP-systemet Dynamics NAV skal målrettes SMB-kunderne, inviterer producenten nu forhandlere af Microsofts traditionelle SMB-produkt C5 til også at gå over til at sælge og udvikle NAV-løsninger.

Microsoft har fornylig revideret sin salgsstrategi, så producenten nu markedsfører NAV længere nede i markedet til kunder, der har helt ned til fem brugere pr. NAV-installation. De seneste par måneder har Microsoft oven i købet bakket op med en salgskampagne, hvor NAV-licenser i nogle udgaver sælges billigere end den tilsvarende licens for C5.

Det åbner ifølge produktchef Tine Plambech Pedersen for, at de forhandlere, som hidtil har solgt og udviklet løsninger til C5, kan kaste sig over udvikling af NAV-løsninger.

"En del C5-forhandlere laver i dag branche-løsninger eller plug-ins til særlige funktionaliteter, som de godt kunne tænke sig at introducere udenfor Danmark. Derfor er der nu nogle C5-partnere, der igen kigger på NAV, efter at salgsstrategien for NAV er blevet revideret. Men der bygges jo også større løsninger i C5, og det kan man fortsat gøre," siger Tine Plambech Pedersen, som peger på, at den nye salgsstrategi også gør livet lettere for NAV-forhandlere.

"En del NAV-forhandlere har hidtil leveret til mindre kunder, og der er vores strategi nu tilpasset, så den passer til den virkelighed partnerne befinder sig i," siger hun.

Flere C5-forhandlerne er fuldt opmærksomme på, at Microsofts øgede fokus på NAV kan få konsekvenser for deres forretning.

"Det er ikke nogen hemmelighed, at Microsoft gerne vil have NAV længere ned i markedet, men NAV er så også dyrere for kunderne at implementere og vedligeholde," siger direktør Thomas Klavsen fra et af landets største C5-huse, Inventio.

Også hos C5-forhandleren Datacomfort har direktør Christian Birkmann bemærket røgsignalerne fra Microsoft. Han peger ligesom Thomas Klavsen på, at indtjeningen for både forhandlerne og Microsoft er større, når kunderne bruger NAV-platformen.

"Så vi holder øje med NAV, men vi er ikke gået i dybden med det endnu," siger Christian Birkmann.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S