Wikileaks frigiver e-mails fra efterretnings-firma

Wikileaks har fået fat i fem millioner e-mails fra sikkerhedsfirmaet StratFor, der blev hacket af Anonymous sidste år.

Artikel top billede

I en meddelelse fortæller Wikileaks at man ligger inde med fem millioner e-mails fra det texanske firma StratFor (Strategic Forecasting), der beskrives som en "privat efterretningstjeneste". Wikileaks kalder denne datasamling for "The Global Intellicence Files" og fortæller at den indeholder beskeder fra juli 2004 til december 2011.

De mange beskeder viser ifølge Wikileaks, hvordan StratFor fungerer og hvordan det bruger bestikkelse og afpresning til at skaffe informationer. Firmaet har angiveligt rekrutteret et globalt netværk af informanter, der bliver betalt over schweiziske bankkonti og forudbetalte kreditkort. Wikileaks hævder at StratFor betaler regeringer og diplomatiske kilder verden over for informationer.

Datasamlingen indeholder også informationer om den amerikanske regerings angreb på Wikileaks og Julian Assange samt StratFors egne forsøg på at undergrave organisationen. Der er mere end 4.000 e-mails, hvor Wikileaks eller Assange bliver nævnt. Så det ser ud til, at Wikileaks ser offentliggørelsen som en form for hævn over StratFor.

Det fremgår ikke hvordan Wikileaks er kommet i besiddelse af de fem millioner e-mails. Men de kan stamme fra et angreb den 25. december, hvor medlemmer af den løst organiserede hackergruppe Anonymous trængte ind hos StratFor.

Hackerne fik blandt andet fat i en komplet liste over alle 860.000 registrerede brugere hos Stratfor. Listen indeholder navne, kodeord, personlige oplysninger og i nogle tilfælde også kreditkort-data. Der er angiveligt tale om personer, som har abonneret på Stratfors publikationer med internationale analyser.

Alle adresserne blev herefter lagt ud på nettet - herunder også 1.000 danske adresser, som både omfatter medlemmer af Folketinget, medarbejdere hos militæret og Politiets Efterretningstjeneste (PET), private sikkerhedsfirmaer og sågar en mailadresse der tilhører Kongehuset.

En af de flittigste Stratfor-brugere er Udenrigsministeriet, hvor der er mere end et snes forskellige mail-adresser på listen, men PET er også repræsenteret med mange adresser.

De danske mailadresser var kun en lille del af den databombe, som Anonymous kastede med sit indbrud hos Stratfor. Den britiske avis The Guardian skrev dengang at 221 britiske militærfolk og 242 NATO-ansatte havde fået deres data blotlagt. Det gælder blandt andet flere højt placerede embedsmænd.

Nu tyder det på at Anonymous under samme angreb også har fået i de fem millioner e-mails, som så efterfølgende er afleveret til Wikileaks. Der er indgået partnerskaber med 25 mediepartnere i forskellige lande, herunder Rolling Stone i USA og tyske ARD/NRD, som har fået tidlig adgang til dokumenterne.

Annonce

Statens IT

Tekniske Sikkerhedsrådgivere

Københavnsområdet

Paychex Europe

Customer Support Specialist - Emply People

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Business Architect

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S