Wikileaks frigiver e-mails fra efterretnings-firma

Wikileaks har fået fat i fem millioner e-mails fra sikkerhedsfirmaet StratFor, der blev hacket af Anonymous sidste år.

Artikel top billede

I en meddelelse fortæller Wikileaks at man ligger inde med fem millioner e-mails fra det texanske firma StratFor (Strategic Forecasting), der beskrives som en "privat efterretningstjeneste". Wikileaks kalder denne datasamling for "The Global Intellicence Files" og fortæller at den indeholder beskeder fra juli 2004 til december 2011.

De mange beskeder viser ifølge Wikileaks, hvordan StratFor fungerer og hvordan det bruger bestikkelse og afpresning til at skaffe informationer. Firmaet har angiveligt rekrutteret et globalt netværk af informanter, der bliver betalt over schweiziske bankkonti og forudbetalte kreditkort. Wikileaks hævder at StratFor betaler regeringer og diplomatiske kilder verden over for informationer.

Datasamlingen indeholder også informationer om den amerikanske regerings angreb på Wikileaks og Julian Assange samt StratFors egne forsøg på at undergrave organisationen. Der er mere end 4.000 e-mails, hvor Wikileaks eller Assange bliver nævnt. Så det ser ud til, at Wikileaks ser offentliggørelsen som en form for hævn over StratFor.

Det fremgår ikke hvordan Wikileaks er kommet i besiddelse af de fem millioner e-mails. Men de kan stamme fra et angreb den 25. december, hvor medlemmer af den løst organiserede hackergruppe Anonymous trængte ind hos StratFor.

Hackerne fik blandt andet fat i en komplet liste over alle 860.000 registrerede brugere hos Stratfor. Listen indeholder navne, kodeord, personlige oplysninger og i nogle tilfælde også kreditkort-data. Der er angiveligt tale om personer, som har abonneret på Stratfors publikationer med internationale analyser.

Alle adresserne blev herefter lagt ud på nettet - herunder også 1.000 danske adresser, som både omfatter medlemmer af Folketinget, medarbejdere hos militæret og Politiets Efterretningstjeneste (PET), private sikkerhedsfirmaer og sågar en mailadresse der tilhører Kongehuset.

En af de flittigste Stratfor-brugere er Udenrigsministeriet, hvor der er mere end et snes forskellige mail-adresser på listen, men PET er også repræsenteret med mange adresser.

De danske mailadresser var kun en lille del af den databombe, som Anonymous kastede med sit indbrud hos Stratfor. Den britiske avis The Guardian skrev dengang at 221 britiske militærfolk og 242 NATO-ansatte havde fået deres data blotlagt. Det gælder blandt andet flere højt placerede embedsmænd.

Nu tyder det på at Anonymous under samme angreb også har fået i de fem millioner e-mails, som så efterfølgende er afleveret til Wikileaks. Der er indgået partnerskaber med 25 mediepartnere i forskellige lande, herunder Rolling Stone i USA og tyske ARD/NRD, som har fået tidlig adgang til dokumenterne.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S