Luksusprofil og husleje knækkede Expert i Odense

Experts koncernchef beklager Expertbutikken KT-Radio i Odense måtte lade livet. Han bebuder at Expert vil slå igen med megabutik i Odense.

Artikel top billede

"Det er altid kedeligt, når butikker lukker. Men det sker desværre," lyder reaktionen fra Experts koncernchef Lars Christensen, da CRN spørger ham om ikke lukningen af KT-Radio/Expert i Odense, som var den fysisk største Expert-butik i Danmark, er et prestigetab for Expert-kæden.

Men Lars Christensen afviser, at lukningen af KT-Radio/Expert i Odense er et prestigetab.

"Jeg er lige ked af, om det er en Expert af stor størrelse eller end mindre. Vi er desværre i en situation, hvor branchen er klemt. Og når man har et dyrt lejemål i midtbyen, kan det blive for tungt. Jeg kan kun beklage, at det var nødvendigt at tage den beslutning (at lukke butikken, red.)," siger Lars Christensen.

Selv om Expert var medejer af KT-Radio i Odense, mener Lars Christensen ikke Expert kunne have gjort noget anderledes i forbindelse med konkursen. Med sin ejerandel var Experts moderselskab også kun mindretalsaktionær påpeger koncernchefen.

Lars Christensen gør da også meget ud af, at Expert ud over den store KT-Radio/Expert inde midt i Odense har to andre Expert-butikker i den fynske hovedstad.

"Vi er også ved at kigge på en ny stor butikstype - megabutikker.  Odense er helt klart en by vi kigger på i den sammenhæng. På et eller andet tidpunkt vil vi etablere os med en megabutik her," konstaterer Experts Lars Christensen.

På spørgsmålet om det ikke det er en selvmodsigelse at planlægge etableringen af en megabutik, samtidig med, at man lader Danmarks fysisk største Expert-butik midt i Odense gå konkurs, svarer Lars Christensen:

"Nu var KT-Radio baseret på et dyrt hi-fi-sortiment, som lå ud over Expert-konceptet. Når hovedforretningen er baseret på de dyrere varer, som nok er blevet ramt hårdere af finanskrisen, så bliver det svært. Butikken, som er i tre etager, lå samtidig og sloges med en dyr husleje midt Odense. Jeg er ked af lukningen, men der var ingen vej udenom."

Han påpeger samtidig, at et af kriterierne ved placeringen af en ny megabutik i Odense netop er beliggenhed og husleje.
"Det er det vi, ser efter. Og vi har allerede et par placeringer i kikkerten," konstarerer Lars Christensen.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S