Luksusprofil og husleje knækkede Expert i Odense

Experts koncernchef beklager Expertbutikken KT-Radio i Odense måtte lade livet. Han bebuder at Expert vil slå igen med megabutik i Odense.

Artikel top billede

"Det er altid kedeligt, når butikker lukker. Men det sker desværre," lyder reaktionen fra Experts koncernchef Lars Christensen, da CRN spørger ham om ikke lukningen af KT-Radio/Expert i Odense, som var den fysisk største Expert-butik i Danmark, er et prestigetab for Expert-kæden.

Men Lars Christensen afviser, at lukningen af KT-Radio/Expert i Odense er et prestigetab.

"Jeg er lige ked af, om det er en Expert af stor størrelse eller end mindre. Vi er desværre i en situation, hvor branchen er klemt. Og når man har et dyrt lejemål i midtbyen, kan det blive for tungt. Jeg kan kun beklage, at det var nødvendigt at tage den beslutning (at lukke butikken, red.)," siger Lars Christensen.

Selv om Expert var medejer af KT-Radio i Odense, mener Lars Christensen ikke Expert kunne have gjort noget anderledes i forbindelse med konkursen. Med sin ejerandel var Experts moderselskab også kun mindretalsaktionær påpeger koncernchefen.

Lars Christensen gør da også meget ud af, at Expert ud over den store KT-Radio/Expert inde midt i Odense har to andre Expert-butikker i den fynske hovedstad.

"Vi er også ved at kigge på en ny stor butikstype - megabutikker.  Odense er helt klart en by vi kigger på i den sammenhæng. På et eller andet tidpunkt vil vi etablere os med en megabutik her," konstaterer Experts Lars Christensen.

På spørgsmålet om det ikke det er en selvmodsigelse at planlægge etableringen af en megabutik, samtidig med, at man lader Danmarks fysisk største Expert-butik midt i Odense gå konkurs, svarer Lars Christensen:

"Nu var KT-Radio baseret på et dyrt hi-fi-sortiment, som lå ud over Expert-konceptet. Når hovedforretningen er baseret på de dyrere varer, som nok er blevet ramt hårdere af finanskrisen, så bliver det svært. Butikken, som er i tre etager, lå samtidig og sloges med en dyr husleje midt Odense. Jeg er ked af lukningen, men der var ingen vej udenom."

Han påpeger samtidig, at et af kriterierne ved placeringen af en ny megabutik i Odense netop er beliggenhed og husleje.
"Det er det vi, ser efter. Og vi har allerede et par placeringer i kikkerten," konstarerer Lars Christensen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

    Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S