Huawei klar med ny turbo-smartphone

Huawei kalder sin nye Ascend D med quad-core-processor for verdens hurtigste smartphone.

Artikel top billede

En af de mange nyheder på Mobile World Congress i Barcelona er den nye smartphone Ascend D quad fra den kinesiske producent Huawei. D'et står for diamond og skal signalere at der er tale om en high-end telefon.

Kineserne hævder ligefrem at Ascend D er verdens hurtigste smartphone. Den indeholder en quad-core processor kaldet K3V2, som Huawei selv har udviklet. Den fås både med 1,2 og 1,5 GHz taktfrekvens.

Processoren skulle være meget lille, kun 12 x 12 mm, og den har et meget lavt strømforbrug. Der er også integreret 16 grafik-enheder i den lille chip.

Huawei har selv fremlagt en række benchmarks, hvor man sammenligner Ascend D med produkter fra konkurrenterne. I den såkaldte Basemark ES 2.0 Taiji skulle smartphonen være næsten tre gange hurtigere end Asus Transformer Prime tavlecomputeren.

Den skulle være fire gange hurtigere end en Samsung-smartphone med dual-core-processor.

Telefonen har et display på 4,5 tommer med en opløsning på 1.280 x 720 punkter. Den bruger Android 4.0.3 (Ice Cream Sandwich) som styresystem og indeholder et 8 megapixel kamera. Her lover Huawei, at billedkvaliteten skulle være bedre end i iPhone 4S.

Foruden den normale udgave af Quad, hvor batteriet holder til 1-2 dages normal brug, kommer også en Quad XL udgave med dobbelt batterilevetid. Det betyder så også at telefonen er lidt tykkere og tungere.

Huawei fortæller at den nye quad-core-smartphone kommer på markedet i Europa og andre dele af verden i andet kvartal.

Det er ikke den eneste smartphone med fire kerner, der bliver vist i Barcelona. LG har også præsenteret sin første model med quad-core-processor, Optimus 4X HD. Den er udstyret med en 1,5 GHz Tegra 3 processor og 4,7 tommers skærm. Flere modeller med Tegra 3 skulle være på vej.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS