Huawei klar med ny turbo-smartphone

Huawei kalder sin nye Ascend D med quad-core-processor for verdens hurtigste smartphone.

Artikel top billede

En af de mange nyheder på Mobile World Congress i Barcelona er den nye smartphone Ascend D quad fra den kinesiske producent Huawei. D'et står for diamond og skal signalere at der er tale om en high-end telefon.

Kineserne hævder ligefrem at Ascend D er verdens hurtigste smartphone. Den indeholder en quad-core processor kaldet K3V2, som Huawei selv har udviklet. Den fås både med 1,2 og 1,5 GHz taktfrekvens.

Processoren skulle være meget lille, kun 12 x 12 mm, og den har et meget lavt strømforbrug. Der er også integreret 16 grafik-enheder i den lille chip.

Huawei har selv fremlagt en række benchmarks, hvor man sammenligner Ascend D med produkter fra konkurrenterne. I den såkaldte Basemark ES 2.0 Taiji skulle smartphonen være næsten tre gange hurtigere end Asus Transformer Prime tavlecomputeren.

Den skulle være fire gange hurtigere end en Samsung-smartphone med dual-core-processor.

Telefonen har et display på 4,5 tommer med en opløsning på 1.280 x 720 punkter. Den bruger Android 4.0.3 (Ice Cream Sandwich) som styresystem og indeholder et 8 megapixel kamera. Her lover Huawei, at billedkvaliteten skulle være bedre end i iPhone 4S.

Foruden den normale udgave af Quad, hvor batteriet holder til 1-2 dages normal brug, kommer også en Quad XL udgave med dobbelt batterilevetid. Det betyder så også at telefonen er lidt tykkere og tungere.

Huawei fortæller at den nye quad-core-smartphone kommer på markedet i Europa og andre dele af verden i andet kvartal.

Det er ikke den eneste smartphone med fire kerner, der bliver vist i Barcelona. LG har også præsenteret sin første model med quad-core-processor, Optimus 4X HD. Den er udstyret med en 1,5 GHz Tegra 3 processor og 4,7 tommers skærm. Flere modeller med Tegra 3 skulle være på vej.

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Selvstændig IT-sagsbehandler søges til dynamisk virksomhed i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Software Developer

Nordjylland

Annonceindlæg fra DE-CIX

Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car