Huawei klar med ny turbo-smartphone

Huawei kalder sin nye Ascend D med quad-core-processor for verdens hurtigste smartphone.

Artikel top billede

En af de mange nyheder på Mobile World Congress i Barcelona er den nye smartphone Ascend D quad fra den kinesiske producent Huawei. D'et står for diamond og skal signalere at der er tale om en high-end telefon.

Kineserne hævder ligefrem at Ascend D er verdens hurtigste smartphone. Den indeholder en quad-core processor kaldet K3V2, som Huawei selv har udviklet. Den fås både med 1,2 og 1,5 GHz taktfrekvens.

Processoren skulle være meget lille, kun 12 x 12 mm, og den har et meget lavt strømforbrug. Der er også integreret 16 grafik-enheder i den lille chip.

Huawei har selv fremlagt en række benchmarks, hvor man sammenligner Ascend D med produkter fra konkurrenterne. I den såkaldte Basemark ES 2.0 Taiji skulle smartphonen være næsten tre gange hurtigere end Asus Transformer Prime tavlecomputeren.

Den skulle være fire gange hurtigere end en Samsung-smartphone med dual-core-processor.

Telefonen har et display på 4,5 tommer med en opløsning på 1.280 x 720 punkter. Den bruger Android 4.0.3 (Ice Cream Sandwich) som styresystem og indeholder et 8 megapixel kamera. Her lover Huawei, at billedkvaliteten skulle være bedre end i iPhone 4S.

Foruden den normale udgave af Quad, hvor batteriet holder til 1-2 dages normal brug, kommer også en Quad XL udgave med dobbelt batterilevetid. Det betyder så også at telefonen er lidt tykkere og tungere.

Huawei fortæller at den nye quad-core-smartphone kommer på markedet i Europa og andre dele af verden i andet kvartal.

Det er ikke den eneste smartphone med fire kerner, der bliver vist i Barcelona. LG har også præsenteret sin første model med quad-core-processor, Optimus 4X HD. Den er udstyret med en 1,5 GHz Tegra 3 processor og 4,7 tommers skærm. Flere modeller med Tegra 3 skulle være på vej.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job