Nyt phishing-angreb rammer danske bankkunder

En ny byge af danske phishing-mails går efter kunder hos Nordea.

Artikel top billede

(Foto: Foto: iStockphoto (brugeren Spannerdude))

Nu advares danske netbank-brugere igen mod en bølge af phishing-mails. Ifølge ESET-bloggen er det kunder hos Nordea, der er målet for det seneste angreb. Mailen indeholder en dansk tekst og linker til en side, hvor der er placeret et topbanner med Nordea-design.

"Kære kunde Nordea, du har 1 New Security besked! Du har modtaget denne fil, fordi din Nordea konto er blevet midlertidigt suspenderet", hedder det i mailen.

Den linker til en hacket internet-server og videre til et websted, hvor svindlerne har placeret en falsk Nordea-side.

Her bliver brugeren bedt om at indtaste sit fornavn, efternavn, kreditkortnummer, udløbsdato, sikkerhedskode samt de sidste fire cifre i dit cpr-nummer.

Det er oplysninger, som svindlerne så kan misbruge til at handle med brugerens kort.

Sproget i det seneste phishing-forsøg er et nogenlunde korrekt dansk og topbanneret er med til at snyde brugerne til at tro, at det er en ægte side.

Men internet-adressen er ikke Nordeas eget domæne og det bør få alarmklokkerne til at ringe. Desuden kontakter bankerne aldrig deres kunderne på denne måde og beder om oplysninger. Derfor er der altid grund til at være på vagt, hvis man modtager henvendelser af denne type.

En aktuel rapport viser at phishing er i kraftig vækst. Sidste år blev der registreret dobbelt så mange phishing-sider som i 2010.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS