Nyt phishing-angreb rammer danske bankkunder

En ny byge af danske phishing-mails går efter kunder hos Nordea.

Artikel top billede

(Foto: Foto: iStockphoto (brugeren Spannerdude))

Nu advares danske netbank-brugere igen mod en bølge af phishing-mails. Ifølge ESET-bloggen er det kunder hos Nordea, der er målet for det seneste angreb. Mailen indeholder en dansk tekst og linker til en side, hvor der er placeret et topbanner med Nordea-design.

"Kære kunde Nordea, du har 1 New Security besked! Du har modtaget denne fil, fordi din Nordea konto er blevet midlertidigt suspenderet", hedder det i mailen.

Den linker til en hacket internet-server og videre til et websted, hvor svindlerne har placeret en falsk Nordea-side.

Her bliver brugeren bedt om at indtaste sit fornavn, efternavn, kreditkortnummer, udløbsdato, sikkerhedskode samt de sidste fire cifre i dit cpr-nummer.

Det er oplysninger, som svindlerne så kan misbruge til at handle med brugerens kort.

Sproget i det seneste phishing-forsøg er et nogenlunde korrekt dansk og topbanneret er med til at snyde brugerne til at tro, at det er en ægte side.

Men internet-adressen er ikke Nordeas eget domæne og det bør få alarmklokkerne til at ringe. Desuden kontakter bankerne aldrig deres kunderne på denne måde og beder om oplysninger. Derfor er der altid grund til at være på vagt, hvis man modtager henvendelser af denne type.

En aktuel rapport viser at phishing er i kraftig vækst. Sidste år blev der registreret dobbelt så mange phishing-sider som i 2010.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos