Nyt phishing-angreb rammer danske bankkunder

En ny byge af danske phishing-mails går efter kunder hos Nordea.

Artikel top billede

(Foto: Foto: iStockphoto (brugeren Spannerdude))

Nu advares danske netbank-brugere igen mod en bølge af phishing-mails. Ifølge ESET-bloggen er det kunder hos Nordea, der er målet for det seneste angreb. Mailen indeholder en dansk tekst og linker til en side, hvor der er placeret et topbanner med Nordea-design.

"Kære kunde Nordea, du har 1 New Security besked! Du har modtaget denne fil, fordi din Nordea konto er blevet midlertidigt suspenderet", hedder det i mailen.

Den linker til en hacket internet-server og videre til et websted, hvor svindlerne har placeret en falsk Nordea-side.

Her bliver brugeren bedt om at indtaste sit fornavn, efternavn, kreditkortnummer, udløbsdato, sikkerhedskode samt de sidste fire cifre i dit cpr-nummer.

Det er oplysninger, som svindlerne så kan misbruge til at handle med brugerens kort.

Sproget i det seneste phishing-forsøg er et nogenlunde korrekt dansk og topbanneret er med til at snyde brugerne til at tro, at det er en ægte side.

Men internet-adressen er ikke Nordeas eget domæne og det bør få alarmklokkerne til at ringe. Desuden kontakter bankerne aldrig deres kunderne på denne måde og beder om oplysninger. Derfor er der altid grund til at være på vagt, hvis man modtager henvendelser af denne type.

En aktuel rapport viser at phishing er i kraftig vækst. Sidste år blev der registreret dobbelt så mange phishing-sider som i 2010.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job