Sådan vil danske iværksættere spinde guld på social shopping

Trenden social shopping skaffer investorkapital til dansk startup. Målet er at at udstyre butikker med deres egen Groupon-klon.

Artikel top billede

Groupon. Downtown. Sweetdeal. Citymonkey. 
Kært barn har mange navne, men tanken er den samme. Brug nettet til at samle en stor gruppe kunder, som får særlige tilbud. 

Nu kommer danske Shopbox med et nyt syn på den populære trend.

Med Shopbox kan firmaer - især store detailkæder - undgå at lade en mellemmand stå for kontakten. De kan gøre det selv.

Shopbox.com sælger white label løsninger, så varehuse, butikskæder og lignende selv kan opsætte daglige tilbudskampagner, som man kender det fra Downtown og Sweetdeal.

Udfordringen er så, om de selv er i stand til at tiltrække den nødvendig mængde kunder på nettet og konvertere dem til handlende i fysiske butikker.

Shopbox, der tidligere har fungeret under navnet Hellocal, har netop modtaget 3,3 millioner kroner fra Seed Capital. Det skriver Trendsonline.dk.

Nu skal der fart på

Den indledende kapital skal investeres i udvikling, så Shopbox kan teste færdig i Danmark og forhåbentlig udbrede på længere sigt brede sig til udlandet.

Christian Zigler, der var med til at banke filmtrailer-firmaet Preview Networks op i USA, sidder nu også for bordenden af Shopbox.

"Med Shopbox' tjeneste kan butikker selv lægge gode tilbud ud på egne platforme og styre aktuelle tilbud. Det, synes jeg, er meget fair. Der er et stort potentiale i systemet, netop fordi det har en stor fleksibilitet," forklarer Christian Zigler, CEO i Shopbox til Trendsonline.

Seed Capital gav for nylig også en klump penge til et andet opstartsfirma i samme branche. Bownty.com samler og forsøger at give overblik over alle de daglige tilbud, som man finder hos Sweetdeal, Downtown og så videre.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S