Brug tungen som joystick

Joysticket sidder i bøjlen. Du styrer med tungen.

Artikel top billede

En innovativ styringsmekanisme til handicappede viser vejen for nye typer joysticks.

På Georgia Institute of Technology har forskere bygget en styremekanisme ind i en tandbøjle. Brugeren kan så bruge tungen til at manøvrere med.

Konstruktionen, Tongue Drive System, kan registrere syv forskellige tungebevægelser. Bøjle og tunge "taler" sammen via sensorer på bøjlen og en lille magnet fastsat på brugerens tunge (se billedet til højre). Batteri og kredsløb er indkapslet i fugttæt materiale langs ganen.

Kan styre kørestol

Patienter og handicappede med begrænset mulighed for at bevæge hænder eller fødder har længe været henvist til at bruge munden, for eksempel ved at puste, til at kontrollere hjælpemidler.

De bevægelser, og mange andre kommandoer, vil man i fremtiden, måske kunne bruge tungemuskelen til at aktivere. Meget mere præcist end via den traditionelle facon.

Systemet åbner nemlig op for, at man forudprogrammerer flere kombinationer af kommandoer, så den ikke bare kan bruge til at flytte en markør rundt.
For eksempel kunne tre hurtige vip med tungen til venstre i munden udløse en kommando. Eller kunne man forestille sig joysticket anvendt til at spille Tekken og lave multi-kombinationer med tungen?

Konceptet er stadig kun afprøvet i test. Læs mere på Cnet.

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect