Brug tungen som joystick

Joysticket sidder i bøjlen. Du styrer med tungen.

Artikel top billede

En innovativ styringsmekanisme til handicappede viser vejen for nye typer joysticks.

På Georgia Institute of Technology har forskere bygget en styremekanisme ind i en tandbøjle. Brugeren kan så bruge tungen til at manøvrere med.

Konstruktionen, Tongue Drive System, kan registrere syv forskellige tungebevægelser. Bøjle og tunge "taler" sammen via sensorer på bøjlen og en lille magnet fastsat på brugerens tunge (se billedet til højre). Batteri og kredsløb er indkapslet i fugttæt materiale langs ganen.

Kan styre kørestol

Patienter og handicappede med begrænset mulighed for at bevæge hænder eller fødder har længe været henvist til at bruge munden, for eksempel ved at puste, til at kontrollere hjælpemidler.

De bevægelser, og mange andre kommandoer, vil man i fremtiden, måske kunne bruge tungemuskelen til at aktivere. Meget mere præcist end via den traditionelle facon.

Systemet åbner nemlig op for, at man forudprogrammerer flere kombinationer af kommandoer, så den ikke bare kan bruge til at flytte en markør rundt.
For eksempel kunne tre hurtige vip med tungen til venstre i munden udløse en kommando. Eller kunne man forestille sig joysticket anvendt til at spille Tekken og lave multi-kombinationer med tungen?

Konceptet er stadig kun afprøvet i test. Læs mere på Cnet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job