Dansk filmproducent vil selv jagte pirater

"Nu har jeg fået nok".

Artikel top billede

Den danske filmproducent Ronnie Fridthjof er så træt af piratkopiering af sine film, at han nu vil tage sagen i egen hånd.

Han har tænkt sig at "overvåge internetpiraterne" og finde frem til de personer, der henter hans film ulovligt på nettet - og melde personerne til politiet. Det siger han til TV2 News' kulturprogram.

Ronnie Fridthjofs produktionsfirma Fridthjof Film står bag film som "Alle For En", "Julefrokosten", "Armadillo" og "Blå Mænd".

Historien melder intet om, hvilke tekniske hjælpemidler producenten har tænkt sig at tage i brug.

80.000 stjæler

Hans frustration udspringer af, at hans film "Alle for En" med Mick Øgendahl og Rasmus Bjerg i hovedrollerne angiveligt er blevet downloadet ulovligt 50.000 gange de første 14 dage, den mod hans vilje lå på nettet.

Derudover er Fridthjof forarget over, at nærmest ingen bliver retsforfulgt for kopieringen og så få bliver stillet til ansvar for det. Sidste år anlagde RettighedsAlliancen kun 10 fildelingssager.

"Jeg synes, at omfanget og problemet er så stort, at vi nu bliver nødt til at gøre noget. I virkeligheden har jeg ikke lyst til at politianmelde folk, jeg kunne godt tænke mig, at der var en helt anden løsning på den her problematik, men som loven er i dag, er det faktisk det eneste, jeg kan gøre," siger Ronnie Fridthjof til Kulturen på News.

Ronnie Fridthjof er en aktiv debattør i fildelingsdebatten. Sidste år sammenlignede han butikstyveri med ophavskrænkelsen af blandt andet hans film. Han skrev på Politiken:

"Forestil dig, at ud af de 100.000 kunder, der går ind i Bilka hver dag, stjal de 80.000 varerne i stedet for at betale for dem ved kassen".

Han har tidligere agiteret for, at danskere bliver gjort ansvarlig for alt trafik, der finder sted på deres internetforbindelse, og han var indkaldt af kulturministeren til ekspertmøde i januar, da brevmodellen, en måde der muligvis kan dæmme op for pirateri, blev debatteret.

Se hele klippet fra kulturprogrammet på TV2 News her.

Rettighedsalliancen peger på, at interessen for piratfilm er så stor, at den hæmmer lovlige alternativer. For eksempel blev filmen "Dirch", ifølge piratjægernes oplysninger, hentet mindst 12.000 gange på 48 timer, da den blev lagt på nettet.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Støtte på Aalborg Kaserne

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Epona A/S

    IT Support Specialist

    Sydjylland

    Gyldendal A/S

    CMS-udvikler med lyst til full-stack

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension