Dansk filmproducent vil selv jagte pirater

"Nu har jeg fået nok".

Artikel top billede

Den danske filmproducent Ronnie Fridthjof er så træt af piratkopiering af sine film, at han nu vil tage sagen i egen hånd.

Han har tænkt sig at "overvåge internetpiraterne" og finde frem til de personer, der henter hans film ulovligt på nettet - og melde personerne til politiet. Det siger han til TV2 News' kulturprogram.

Ronnie Fridthjofs produktionsfirma Fridthjof Film står bag film som "Alle For En", "Julefrokosten", "Armadillo" og "Blå Mænd".

Historien melder intet om, hvilke tekniske hjælpemidler producenten har tænkt sig at tage i brug.

80.000 stjæler

Hans frustration udspringer af, at hans film "Alle for En" med Mick Øgendahl og Rasmus Bjerg i hovedrollerne angiveligt er blevet downloadet ulovligt 50.000 gange de første 14 dage, den mod hans vilje lå på nettet.

Derudover er Fridthjof forarget over, at nærmest ingen bliver retsforfulgt for kopieringen og så få bliver stillet til ansvar for det. Sidste år anlagde RettighedsAlliancen kun 10 fildelingssager.

"Jeg synes, at omfanget og problemet er så stort, at vi nu bliver nødt til at gøre noget. I virkeligheden har jeg ikke lyst til at politianmelde folk, jeg kunne godt tænke mig, at der var en helt anden løsning på den her problematik, men som loven er i dag, er det faktisk det eneste, jeg kan gøre," siger Ronnie Fridthjof til Kulturen på News.

Ronnie Fridthjof er en aktiv debattør i fildelingsdebatten. Sidste år sammenlignede han butikstyveri med ophavskrænkelsen af blandt andet hans film. Han skrev på Politiken:

"Forestil dig, at ud af de 100.000 kunder, der går ind i Bilka hver dag, stjal de 80.000 varerne i stedet for at betale for dem ved kassen".

Han har tidligere agiteret for, at danskere bliver gjort ansvarlig for alt trafik, der finder sted på deres internetforbindelse, og han var indkaldt af kulturministeren til ekspertmøde i januar, da brevmodellen, en måde der muligvis kan dæmme op for pirateri, blev debatteret.

Se hele klippet fra kulturprogrammet på TV2 News her.

Rettighedsalliancen peger på, at interessen for piratfilm er så stor, at den hæmmer lovlige alternativer. For eksempel blev filmen "Dirch", ifølge piratjægernes oplysninger, hentet mindst 12.000 gange på 48 timer, da den blev lagt på nettet.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse