Dansk filmproducent vil selv jagte pirater

"Nu har jeg fået nok".

Artikel top billede

Den danske filmproducent Ronnie Fridthjof er så træt af piratkopiering af sine film, at han nu vil tage sagen i egen hånd.

Han har tænkt sig at "overvåge internetpiraterne" og finde frem til de personer, der henter hans film ulovligt på nettet - og melde personerne til politiet. Det siger han til TV2 News' kulturprogram.

Ronnie Fridthjofs produktionsfirma Fridthjof Film står bag film som "Alle For En", "Julefrokosten", "Armadillo" og "Blå Mænd".

Historien melder intet om, hvilke tekniske hjælpemidler producenten har tænkt sig at tage i brug.

80.000 stjæler

Hans frustration udspringer af, at hans film "Alle for En" med Mick Øgendahl og Rasmus Bjerg i hovedrollerne angiveligt er blevet downloadet ulovligt 50.000 gange de første 14 dage, den mod hans vilje lå på nettet.

Derudover er Fridthjof forarget over, at nærmest ingen bliver retsforfulgt for kopieringen og så få bliver stillet til ansvar for det. Sidste år anlagde RettighedsAlliancen kun 10 fildelingssager.

"Jeg synes, at omfanget og problemet er så stort, at vi nu bliver nødt til at gøre noget. I virkeligheden har jeg ikke lyst til at politianmelde folk, jeg kunne godt tænke mig, at der var en helt anden løsning på den her problematik, men som loven er i dag, er det faktisk det eneste, jeg kan gøre," siger Ronnie Fridthjof til Kulturen på News.

Ronnie Fridthjof er en aktiv debattør i fildelingsdebatten. Sidste år sammenlignede han butikstyveri med ophavskrænkelsen af blandt andet hans film. Han skrev på Politiken:

"Forestil dig, at ud af de 100.000 kunder, der går ind i Bilka hver dag, stjal de 80.000 varerne i stedet for at betale for dem ved kassen".

Han har tidligere agiteret for, at danskere bliver gjort ansvarlig for alt trafik, der finder sted på deres internetforbindelse, og han var indkaldt af kulturministeren til ekspertmøde i januar, da brevmodellen, en måde der muligvis kan dæmme op for pirateri, blev debatteret.

Se hele klippet fra kulturprogrammet på TV2 News her.

Rettighedsalliancen peger på, at interessen for piratfilm er så stor, at den hæmmer lovlige alternativer. For eksempel blev filmen "Dirch", ifølge piratjægernes oplysninger, hentet mindst 12.000 gange på 48 timer, da den blev lagt på nettet.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Zealand Business College

    Faglig teamleder til IT Drift & Support

    Region Sjælland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect