Nu kommer Windows 8 Consumer Preview

Senere i dag kan alle hente den nye offentlige betaversion af Windows 8.

Artikel top billede

En af de mest spændende præsentationer på årets Mobile World Congress i Barcelona kommer i eftermiddag, hvor Microsoft holder en stor pressekonference om sit nye operativsystem Windows 8. Præsentationen starter kl. 15 og samtidig ventes Microsoft at frigive den nye Windows 8 Consumer Preview, som alle kan downloade.

Denne Consumer Preview skulle være stort set identisk med det færdige produkt, men der kan stadig være fejl og mangler, som ikke er rettet endnu.

Der er ikke helt tilfældigt, at Microsoft har valgt mobil-messen i Barcelona og ikke det store Consumer Electronics Show i Las Vegas i sidste måned til at præsentere Windows 8.

Dermed sender Microsoft også et tydeligt signal om, at man ser Windows 8 som en platform til tavlecomputere og andre mobile enheder. Windows 8 har fået en mobil-inspireret Metro-brugerflade og er optimeret til touch-teknologi.

Windows 8 repræsenterer det største spring for Microsofts operativsystem siden lanceringen af Windows 95. En stor del af brugerfladen er hentet direkte fra Windows Phone 7. Startknappen er forsvundet og der er en ny Windows Store, hvor man både finder gratis programmer og betalings-software.

Microsoft har tidligere frigivet en Developer Preview af Windows 8, der var rettet mod udviklere. Men Consumer Preview er den første betaversion af operativsystemet, som henvender sig til almindelige brugere.

Det ventes at den færdige version af Windows 8 kommer inden udgangen af året. Samtidig kommer også Windows Phone 8.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S