Nu kommer Windows 8 Consumer Preview

Senere i dag kan alle hente den nye offentlige betaversion af Windows 8.

Artikel top billede

En af de mest spændende præsentationer på årets Mobile World Congress i Barcelona kommer i eftermiddag, hvor Microsoft holder en stor pressekonference om sit nye operativsystem Windows 8. Præsentationen starter kl. 15 og samtidig ventes Microsoft at frigive den nye Windows 8 Consumer Preview, som alle kan downloade.

Denne Consumer Preview skulle være stort set identisk med det færdige produkt, men der kan stadig være fejl og mangler, som ikke er rettet endnu.

Der er ikke helt tilfældigt, at Microsoft har valgt mobil-messen i Barcelona og ikke det store Consumer Electronics Show i Las Vegas i sidste måned til at præsentere Windows 8.

Dermed sender Microsoft også et tydeligt signal om, at man ser Windows 8 som en platform til tavlecomputere og andre mobile enheder. Windows 8 har fået en mobil-inspireret Metro-brugerflade og er optimeret til touch-teknologi.

Windows 8 repræsenterer det største spring for Microsofts operativsystem siden lanceringen af Windows 95. En stor del af brugerfladen er hentet direkte fra Windows Phone 7. Startknappen er forsvundet og der er en ny Windows Store, hvor man både finder gratis programmer og betalings-software.

Microsoft har tidligere frigivet en Developer Preview af Windows 8, der var rettet mod udviklere. Men Consumer Preview er den første betaversion af operativsystemet, som henvender sig til almindelige brugere.

Det ventes at den færdige version af Windows 8 kommer inden udgangen af året. Samtidig kommer også Windows Phone 8.

KMD A/S

Engagement Manager | Energy & Utility

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP Bruger- og rolleadministrator ved Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

Nordjylland

Banedanmark

Teknisk Arkitekt – Netværk og Firewall

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S