Nu kommer Windows 8 Consumer Preview

Senere i dag kan alle hente den nye offentlige betaversion af Windows 8.

Artikel top billede

En af de mest spændende præsentationer på årets Mobile World Congress i Barcelona kommer i eftermiddag, hvor Microsoft holder en stor pressekonference om sit nye operativsystem Windows 8. Præsentationen starter kl. 15 og samtidig ventes Microsoft at frigive den nye Windows 8 Consumer Preview, som alle kan downloade.

Denne Consumer Preview skulle være stort set identisk med det færdige produkt, men der kan stadig være fejl og mangler, som ikke er rettet endnu.

Der er ikke helt tilfældigt, at Microsoft har valgt mobil-messen i Barcelona og ikke det store Consumer Electronics Show i Las Vegas i sidste måned til at præsentere Windows 8.

Dermed sender Microsoft også et tydeligt signal om, at man ser Windows 8 som en platform til tavlecomputere og andre mobile enheder. Windows 8 har fået en mobil-inspireret Metro-brugerflade og er optimeret til touch-teknologi.

Windows 8 repræsenterer det største spring for Microsofts operativsystem siden lanceringen af Windows 95. En stor del af brugerfladen er hentet direkte fra Windows Phone 7. Startknappen er forsvundet og der er en ny Windows Store, hvor man både finder gratis programmer og betalings-software.

Microsoft har tidligere frigivet en Developer Preview af Windows 8, der var rettet mod udviklere. Men Consumer Preview er den første betaversion af operativsystemet, som henvender sig til almindelige brugere.

Det ventes at den færdige version af Windows 8 kommer inden udgangen af året. Samtidig kommer også Windows Phone 8.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    It-vest

    Sekretariatschef

    Midtjylland

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet