Nu kommer Windows 8 Consumer Preview

Senere i dag kan alle hente den nye offentlige betaversion af Windows 8.

Artikel top billede

En af de mest spændende præsentationer på årets Mobile World Congress i Barcelona kommer i eftermiddag, hvor Microsoft holder en stor pressekonference om sit nye operativsystem Windows 8. Præsentationen starter kl. 15 og samtidig ventes Microsoft at frigive den nye Windows 8 Consumer Preview, som alle kan downloade.

Denne Consumer Preview skulle være stort set identisk med det færdige produkt, men der kan stadig være fejl og mangler, som ikke er rettet endnu.

Der er ikke helt tilfældigt, at Microsoft har valgt mobil-messen i Barcelona og ikke det store Consumer Electronics Show i Las Vegas i sidste måned til at præsentere Windows 8.

Dermed sender Microsoft også et tydeligt signal om, at man ser Windows 8 som en platform til tavlecomputere og andre mobile enheder. Windows 8 har fået en mobil-inspireret Metro-brugerflade og er optimeret til touch-teknologi.

Windows 8 repræsenterer det største spring for Microsofts operativsystem siden lanceringen af Windows 95. En stor del af brugerfladen er hentet direkte fra Windows Phone 7. Startknappen er forsvundet og der er en ny Windows Store, hvor man både finder gratis programmer og betalings-software.

Microsoft har tidligere frigivet en Developer Preview af Windows 8, der var rettet mod udviklere. Men Consumer Preview er den første betaversion af operativsystemet, som henvender sig til almindelige brugere.

Det ventes at den færdige version af Windows 8 kommer inden udgangen af året. Samtidig kommer også Windows Phone 8.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job