Super-hacker på fri fod, men uden penge

Kim Schmitz er løsladt mod kaution, men retten har beslaglagt hans formue.

Artikel top billede

Den selvudnævnte super-hacker og Megaupload-stifter Kim Schmitz (også kaldet Kim Dotcom) blev anholdt under en stor politiaktion i New Zealand den 20. januar. Efter en måned bag tremmer blev han løsladt mod kaution, og retten har netop afgjort at han fortsat kan nyde sin frihed, mens han afventer en mulig udlevering til USA. Her står han anklaget for copyright-krænkelse og hvidvaskning af penge.

I første omgang var der frygt for, at Schmitz ville forsøge at flygte tilbage til Tyskland, hvor han næppe vil kunne udleveres til de amerikanske myndigheder. Men dommeren har udstyret ham med en elektronisk fodlænke og han har fået forbud mod at bevæge sig mere end 80 kilometer fra sin landejendom i Coatesville. Han må heller ikke bruge internettet - eller sin helikopter.

Schmitz har dog fået et nyt problem - han mangler penge. Retten har indefrosset alle hans konti og han har derfor ingen penge til at betale sine løbende udgifter.

Ifølge den new zealandske nyhedstjeneste stuff.co.nz har Schmitz anmodet om at få frigivet næsten én million kroner om måneden for at kunne betale sit forbrug, sin butler, barnepige og livvagter. Hans kone Mona er gravid med tvillinger.

Men dommeren Judith Potter har kun frigivet lidt under 150.000 kroner for en periode på tre uger.

Tyskeren blev anholdt sammen med fire andre i januar, og de andre anholdte er også løsladt mod kaution igen. Samtidig har myndighederne indledt en efterforskning mod hans kone, som ifølge de amerikanske myndigheder også er involveret i Megaupload.

Der kan gå meget lang tid inden Schmitz og de andre anklagede kan blive udleveret til USA. Den første høring om en mulig udlevering finder først sted den 20. august.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Infrastruktur | Nyborg

    IBM Infrastructure Days

    Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network