Super-hacker på fri fod, men uden penge

Kim Schmitz er løsladt mod kaution, men retten har beslaglagt hans formue.

Artikel top billede

Den selvudnævnte super-hacker og Megaupload-stifter Kim Schmitz (også kaldet Kim Dotcom) blev anholdt under en stor politiaktion i New Zealand den 20. januar. Efter en måned bag tremmer blev han løsladt mod kaution, og retten har netop afgjort at han fortsat kan nyde sin frihed, mens han afventer en mulig udlevering til USA. Her står han anklaget for copyright-krænkelse og hvidvaskning af penge.

I første omgang var der frygt for, at Schmitz ville forsøge at flygte tilbage til Tyskland, hvor han næppe vil kunne udleveres til de amerikanske myndigheder. Men dommeren har udstyret ham med en elektronisk fodlænke og han har fået forbud mod at bevæge sig mere end 80 kilometer fra sin landejendom i Coatesville. Han må heller ikke bruge internettet - eller sin helikopter.

Schmitz har dog fået et nyt problem - han mangler penge. Retten har indefrosset alle hans konti og han har derfor ingen penge til at betale sine løbende udgifter.

Ifølge den new zealandske nyhedstjeneste stuff.co.nz har Schmitz anmodet om at få frigivet næsten én million kroner om måneden for at kunne betale sit forbrug, sin butler, barnepige og livvagter. Hans kone Mona er gravid med tvillinger.

Men dommeren Judith Potter har kun frigivet lidt under 150.000 kroner for en periode på tre uger.

Tyskeren blev anholdt sammen med fire andre i januar, og de andre anholdte er også løsladt mod kaution igen. Samtidig har myndighederne indledt en efterforskning mod hans kone, som ifølge de amerikanske myndigheder også er involveret i Megaupload.

Der kan gå meget lang tid inden Schmitz og de andre anklagede kan blive udleveret til USA. Den første høring om en mulig udlevering finder først sted den 20. august.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S