Super-hacker på fri fod, men uden penge

Kim Schmitz er løsladt mod kaution, men retten har beslaglagt hans formue.

Artikel top billede

Den selvudnævnte super-hacker og Megaupload-stifter Kim Schmitz (også kaldet Kim Dotcom) blev anholdt under en stor politiaktion i New Zealand den 20. januar. Efter en måned bag tremmer blev han løsladt mod kaution, og retten har netop afgjort at han fortsat kan nyde sin frihed, mens han afventer en mulig udlevering til USA. Her står han anklaget for copyright-krænkelse og hvidvaskning af penge.

I første omgang var der frygt for, at Schmitz ville forsøge at flygte tilbage til Tyskland, hvor han næppe vil kunne udleveres til de amerikanske myndigheder. Men dommeren har udstyret ham med en elektronisk fodlænke og han har fået forbud mod at bevæge sig mere end 80 kilometer fra sin landejendom i Coatesville. Han må heller ikke bruge internettet - eller sin helikopter.

Schmitz har dog fået et nyt problem - han mangler penge. Retten har indefrosset alle hans konti og han har derfor ingen penge til at betale sine løbende udgifter.

Ifølge den new zealandske nyhedstjeneste stuff.co.nz har Schmitz anmodet om at få frigivet næsten én million kroner om måneden for at kunne betale sit forbrug, sin butler, barnepige og livvagter. Hans kone Mona er gravid med tvillinger.

Men dommeren Judith Potter har kun frigivet lidt under 150.000 kroner for en periode på tre uger.

Tyskeren blev anholdt sammen med fire andre i januar, og de andre anholdte er også løsladt mod kaution igen. Samtidig har myndighederne indledt en efterforskning mod hans kone, som ifølge de amerikanske myndigheder også er involveret i Megaupload.

Der kan gå meget lang tid inden Schmitz og de andre anklagede kan blive udleveret til USA. Den første høring om en mulig udlevering finder først sted den 20. august.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-løsningsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    IT-projektleder til SAP i Banedanmark

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S