Super-hacker på fri fod, men uden penge

Kim Schmitz er løsladt mod kaution, men retten har beslaglagt hans formue.

Artikel top billede

Den selvudnævnte super-hacker og Megaupload-stifter Kim Schmitz (også kaldet Kim Dotcom) blev anholdt under en stor politiaktion i New Zealand den 20. januar. Efter en måned bag tremmer blev han løsladt mod kaution, og retten har netop afgjort at han fortsat kan nyde sin frihed, mens han afventer en mulig udlevering til USA. Her står han anklaget for copyright-krænkelse og hvidvaskning af penge.

I første omgang var der frygt for, at Schmitz ville forsøge at flygte tilbage til Tyskland, hvor han næppe vil kunne udleveres til de amerikanske myndigheder. Men dommeren har udstyret ham med en elektronisk fodlænke og han har fået forbud mod at bevæge sig mere end 80 kilometer fra sin landejendom i Coatesville. Han må heller ikke bruge internettet - eller sin helikopter.

Schmitz har dog fået et nyt problem - han mangler penge. Retten har indefrosset alle hans konti og han har derfor ingen penge til at betale sine løbende udgifter.

Ifølge den new zealandske nyhedstjeneste stuff.co.nz har Schmitz anmodet om at få frigivet næsten én million kroner om måneden for at kunne betale sit forbrug, sin butler, barnepige og livvagter. Hans kone Mona er gravid med tvillinger.

Men dommeren Judith Potter har kun frigivet lidt under 150.000 kroner for en periode på tre uger.

Tyskeren blev anholdt sammen med fire andre i januar, og de andre anholdte er også løsladt mod kaution igen. Samtidig har myndighederne indledt en efterforskning mod hans kone, som ifølge de amerikanske myndigheder også er involveret i Megaupload.

Der kan gå meget lang tid inden Schmitz og de andre anklagede kan blive udleveret til USA. Den første høring om en mulig udlevering finder først sted den 20. august.

Læses lige nu

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS