Canalys: De store bliver større

It-giganter som Apple, Cisco, Dell, Google og Microsoft kan se frem til fortsat vækst. Consumerization og cloud er de vigtigste vækstdrivere.

Artikel top billede

(Foto: gratis /)

Verdens 12 største it-koncerner kan se frem til en samlet vækst på 11 procent i løbet af i år. Det fremgår af den seneste udgave af IT Titans Index, som analysefirmaet Canalys står bag.

Indexet omfatter selskaberne Apple, Cisco, Dell, EMC, Google, HP, IBM, Intel, Lexmark, Microsoft, Oracle og SAP.

It-giganternes vækst er ikke af ny dato, lyder det fra Canalys, som i fjor registrerede en samlet vækst for de 12 koncerner på hele 16 procent. Det var især processorer, tablets og smartphones, der sammen med storage og enterprise-software, der var drivere bag væksten.

Ifølge Canalys chefanalytiker Alastair Edwards er der trods den verdensomspændende økonomiske krise ikke tegn på, at topkoncernernes investeringsvilje er aftaget. Samtidig vil virksomheder og organisationer efterspørge omkostningseffektive og skalerbare cloud-løsninger, som gør datahåndtering både mere enkel, mobil og mere sikker, mens forbrugerne vil efterspørge de sidste nye gadgets.

På det lidt længere sigt forventer Canalys, at forbrugertilpasset it og consumerization vil stimulere væksten yderligere. Canalys peger samtidig på, at forbrugertilpasset it rækker ud over pc'er, tablets og smartphones, som bruges i arbejdssammenhæng, og at også brugen af sociale medier og forbrugeraplikationer vil ændre it-branchen dramatisk.

I morgen torsdag taler Canalys' senioranalytiker Duncan Clark ved konferencen ChannelWorld, hvor han vil fortælle om, hvad den teknologiske og forretningsmæssige udvikling vil betyde for producenter, distributører og forhandlere i it-kanalen.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S