Canalys: De store bliver større

It-giganter som Apple, Cisco, Dell, Google og Microsoft kan se frem til fortsat vækst. Consumerization og cloud er de vigtigste vækstdrivere.

Artikel top billede

(Foto: gratis /)

Verdens 12 største it-koncerner kan se frem til en samlet vækst på 11 procent i løbet af i år. Det fremgår af den seneste udgave af IT Titans Index, som analysefirmaet Canalys står bag.

Indexet omfatter selskaberne Apple, Cisco, Dell, EMC, Google, HP, IBM, Intel, Lexmark, Microsoft, Oracle og SAP.

It-giganternes vækst er ikke af ny dato, lyder det fra Canalys, som i fjor registrerede en samlet vækst for de 12 koncerner på hele 16 procent. Det var især processorer, tablets og smartphones, der sammen med storage og enterprise-software, der var drivere bag væksten.

Ifølge Canalys chefanalytiker Alastair Edwards er der trods den verdensomspændende økonomiske krise ikke tegn på, at topkoncernernes investeringsvilje er aftaget. Samtidig vil virksomheder og organisationer efterspørge omkostningseffektive og skalerbare cloud-løsninger, som gør datahåndtering både mere enkel, mobil og mere sikker, mens forbrugerne vil efterspørge de sidste nye gadgets.

På det lidt længere sigt forventer Canalys, at forbrugertilpasset it og consumerization vil stimulere væksten yderligere. Canalys peger samtidig på, at forbrugertilpasset it rækker ud over pc'er, tablets og smartphones, som bruges i arbejdssammenhæng, og at også brugen af sociale medier og forbrugeraplikationer vil ændre it-branchen dramatisk.

I morgen torsdag taler Canalys' senioranalytiker Duncan Clark ved konferencen ChannelWorld, hvor han vil fortælle om, hvad den teknologiske og forretningsmæssige udvikling vil betyde for producenter, distributører og forhandlere i it-kanalen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos