Canalys: De store bliver større

It-giganter som Apple, Cisco, Dell, Google og Microsoft kan se frem til fortsat vækst. Consumerization og cloud er de vigtigste vækstdrivere.

Artikel top billede

(Foto: gratis /)

Verdens 12 største it-koncerner kan se frem til en samlet vækst på 11 procent i løbet af i år. Det fremgår af den seneste udgave af IT Titans Index, som analysefirmaet Canalys står bag.

Indexet omfatter selskaberne Apple, Cisco, Dell, EMC, Google, HP, IBM, Intel, Lexmark, Microsoft, Oracle og SAP.

It-giganternes vækst er ikke af ny dato, lyder det fra Canalys, som i fjor registrerede en samlet vækst for de 12 koncerner på hele 16 procent. Det var især processorer, tablets og smartphones, der sammen med storage og enterprise-software, der var drivere bag væksten.

Ifølge Canalys chefanalytiker Alastair Edwards er der trods den verdensomspændende økonomiske krise ikke tegn på, at topkoncernernes investeringsvilje er aftaget. Samtidig vil virksomheder og organisationer efterspørge omkostningseffektive og skalerbare cloud-løsninger, som gør datahåndtering både mere enkel, mobil og mere sikker, mens forbrugerne vil efterspørge de sidste nye gadgets.

På det lidt længere sigt forventer Canalys, at forbrugertilpasset it og consumerization vil stimulere væksten yderligere. Canalys peger samtidig på, at forbrugertilpasset it rækker ud over pc'er, tablets og smartphones, som bruges i arbejdssammenhæng, og at også brugen af sociale medier og forbrugeraplikationer vil ændre it-branchen dramatisk.

I morgen torsdag taler Canalys' senioranalytiker Duncan Clark ved konferencen ChannelWorld, hvor han vil fortælle om, hvad den teknologiske og forretningsmæssige udvikling vil betyde for producenter, distributører og forhandlere i it-kanalen.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S