Canalys: De store bliver større

It-giganter som Apple, Cisco, Dell, Google og Microsoft kan se frem til fortsat vækst. Consumerization og cloud er de vigtigste vækstdrivere.

Artikel top billede

(Foto: gratis /)

Verdens 12 største it-koncerner kan se frem til en samlet vækst på 11 procent i løbet af i år. Det fremgår af den seneste udgave af IT Titans Index, som analysefirmaet Canalys står bag.

Indexet omfatter selskaberne Apple, Cisco, Dell, EMC, Google, HP, IBM, Intel, Lexmark, Microsoft, Oracle og SAP.

It-giganternes vækst er ikke af ny dato, lyder det fra Canalys, som i fjor registrerede en samlet vækst for de 12 koncerner på hele 16 procent. Det var især processorer, tablets og smartphones, der sammen med storage og enterprise-software, der var drivere bag væksten.

Ifølge Canalys chefanalytiker Alastair Edwards er der trods den verdensomspændende økonomiske krise ikke tegn på, at topkoncernernes investeringsvilje er aftaget. Samtidig vil virksomheder og organisationer efterspørge omkostningseffektive og skalerbare cloud-løsninger, som gør datahåndtering både mere enkel, mobil og mere sikker, mens forbrugerne vil efterspørge de sidste nye gadgets.

På det lidt længere sigt forventer Canalys, at forbrugertilpasset it og consumerization vil stimulere væksten yderligere. Canalys peger samtidig på, at forbrugertilpasset it rækker ud over pc'er, tablets og smartphones, som bruges i arbejdssammenhæng, og at også brugen af sociale medier og forbrugeraplikationer vil ændre it-branchen dramatisk.

I morgen torsdag taler Canalys' senioranalytiker Duncan Clark ved konferencen ChannelWorld, hvor han vil fortælle om, hvad den teknologiske og forretningsmæssige udvikling vil betyde for producenter, distributører og forhandlere i it-kanalen.

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

Kræftens Bekæmpelse

Application Manager til Kræftens Bekæmpelse

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

GenAI Specialist i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S