Superbillig computer er færdig

Den superbillige Raspberry Pi computer er sat til salg nu. Men den er næsten umulig at få fat i.

Artikel top billede

Den britiske Raspberry Pi Foundation har udviklet en superbillig minicomputer til omkring 200 kroner, som ComON kunne fortælle i maj sidste år. Det er britiske David Braben, der står bag Raspberry Pi. Han var med til at udvikle det berømte spil Elite i 1980'erne.

I denne uge blev Raspberry Pi så lanceret - men interessen var så voldsom at det var stort set umuligt at komme ind på webstederne hos de to forhandlere, Premier Farnell og RS Components, der sælger computeren online. Allerede efter få timer var den udsolgt.

Nu kan man skrive sig på en venteliste hos den ene af forhandlerne - men man skal næppe regne med at få en Raspberry Pi lige med det samme.

De første prototyper af computeren blev solgt på eBay for at skaffe penge til produktionen. Indtil videre er Raspberry Pi kun produceret i 10.000 eksemplarer.

Den lille computer i kreditkort-format indeholder en ARM-processor og integreret grafikenhed samt 256 MB hukommelse.

Her er specifikationerne:

  • Broadcom BCM2835 700MHz ARM1176JZFS processor with FPU and Videocore 4 GPU
  • GPU provides Open GL ES 2.0, hardware-accelerated OpenVG, and 1080p30 H.264 high-profile decode
  • GPU is capable of 1Gpixel/s, 1.5Gtexel/s or 24GFLOPs with texture filtering and DMA infrastructure
  • 256MB RAM
  • Boots from SD card, running the Fedora version of Linux
  • 10/100 BaseT Ethernet socket
  • HDMI socket
  • USB 2.0 socket
  • RCA video socket
  • SD card socket
  • Powered from microUSB socket
  • 3.5mm audio out jack
  • Header footprint for camera connection
  • Size: 85.6 x 53.98 x 17mm

David Braben håber på, at skolerne vil uddele de små computere gratis til elever, som ikke selv har råd til en computer. I det nedenstående BBC-interview fortæller han om minicomputeren. Den skal hjælpe skoleelever med at lære om it. Braben kritiserer, at børnene lærer om Office, men ikke om hvordan man programmerer.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job