Lysfelt-kamera lanceret i USA

Nu kan det første lysfelt-kamera købes i USA. Her kan man frit ændre fokus efter billedet er taget.

Artikel top billede

Lytro har netop lanceret sine første lysfelt-kameraer på det amerikanske marked. Kameraet sælges i to udgaver med 8 GB og 16 GB hukommelse til henholdsvis 400 og 500 dollar. På et senere tidspunkt skal det også lanceres i andre lande.

Teknologien beskrives som intet mindre end en revolution inden for fotografi. Med et lysfeltkamera skal man ikke længere indstille fokus når man tager et billede. I stedet kan man frit ændre fokus når billedet er taget og dermed bestemme, hvilke dele af billedet der skal være skarpe.

Det nye kamera ligner heller ikke et almindeligt fotoapparat. Det er en aflang kasse med en linse i den ene ende og en LCD-skærm i den anden ende. Der er også en on/off-knap og en udløser, en berøringfølsom zoom-stribe og en usb-port.

Lytro har betegnet sin opfindelse som "kameraet version 3.0". På Lytros hjemmeside kan man se hvordan det konkret skal fungere. Her kan frit skifte fokus ved at klikke rundt i billederne. Lytro kalder det for "living pictures".
 
Tricket består i at kameraet både registrerer farve, intensitet og retning af det indkommende lys. Normale kameraer gemmer ikke informationer om lysets retning. Firmaet er stiftet af Ren Ng, der udviklede den grundlæggende teknologi allerede i 2006 på Stanford University.
 
Lytro lover at kameraet er klar til at tage det første billede allerede ét sekund efter det er tændt og billederne tages øjeblikkeligt uden at man skal vente på autofokus.
 
Det nystartede firma i Mountain View har modtaget mere end 250 mio. kr. i venture-kapital fra Andreessen Horowitz, Greylock Partners, NEA og K9 Ventures.

I den første udgave bliver kameraet kun leveret med software til Mac, en Windows-version er på vej. Den afdøde Apple-chef Steve Jobs viste også interesse for teknologien og mødtes med opfinderne kort tid inden sin død.

Magasinet Popular Science har testet kameraet og her er resultatet blandet. Det største problem er, at selv de mindste rystelser kan føre til et uskarpt billede. Desuden har kameraet svært ved at tage billeder når der er dårligt lys.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S