Skibsanker kapper internet-kabler ud for Kenya

Et kabelbrud har afskåret flere afrikanske lande fra nettet.

Artikel top billede

I det østlige og sydlige Afrika er internet-forbindelsen til resten af verden reduceret til krybetempo efter en ulykke i sidste måned, hvor et skib trak sit anker hen over tre af de vigtigste undersøiske kabler i det Indiske Ocean. Skibet kastede anker ud for Mombasa i Kenia og kappede de tre kabler - Europe India Gateway, East Africa Submarine Cable System og East African Marine System.

Både i  Zambia, Kenya, Uganda, Rwanda og Tanzania har internet-trafikken siden være helt eller delvist afbrudt. Det forventes at reparationerne kan vare i yderligere tre uger.

En del af trafikken er nu flyttet til andre kabler, men internet-hastigheden i flere afrikanske lande er stadig meget lavere end normalt.

Fragtskibet har angiveligt trukket sit anker hen over havbunden over en afstand på mange kilometer og kappet alle tre kabler. Allerede tidligere i måneden skete en lignende ulykke, hvor flere kabler blev afbrudt i det Røde Hav.

Et reparationsskib er allerede sendt til området, men arbejdet kan blive forsinket af problemer med somaliske pirater i det farlige farvand.

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect