Skibsanker kapper internet-kabler ud for Kenya

Et kabelbrud har afskåret flere afrikanske lande fra nettet.

Artikel top billede

I det østlige og sydlige Afrika er internet-forbindelsen til resten af verden reduceret til krybetempo efter en ulykke i sidste måned, hvor et skib trak sit anker hen over tre af de vigtigste undersøiske kabler i det Indiske Ocean. Skibet kastede anker ud for Mombasa i Kenia og kappede de tre kabler - Europe India Gateway, East Africa Submarine Cable System og East African Marine System.

Både i  Zambia, Kenya, Uganda, Rwanda og Tanzania har internet-trafikken siden være helt eller delvist afbrudt. Det forventes at reparationerne kan vare i yderligere tre uger.

En del af trafikken er nu flyttet til andre kabler, men internet-hastigheden i flere afrikanske lande er stadig meget lavere end normalt.

Fragtskibet har angiveligt trukket sit anker hen over havbunden over en afstand på mange kilometer og kappet alle tre kabler. Allerede tidligere i måneden skete en lignende ulykke, hvor flere kabler blev afbrudt i det Røde Hav.

Et reparationsskib er allerede sendt til området, men arbejdet kan blive forsinket af problemer med somaliske pirater i det farlige farvand.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S