Skibsanker kapper internet-kabler ud for Kenya

Et kabelbrud har afskåret flere afrikanske lande fra nettet.

Artikel top billede

I det østlige og sydlige Afrika er internet-forbindelsen til resten af verden reduceret til krybetempo efter en ulykke i sidste måned, hvor et skib trak sit anker hen over tre af de vigtigste undersøiske kabler i det Indiske Ocean. Skibet kastede anker ud for Mombasa i Kenia og kappede de tre kabler - Europe India Gateway, East Africa Submarine Cable System og East African Marine System.

Både i  Zambia, Kenya, Uganda, Rwanda og Tanzania har internet-trafikken siden være helt eller delvist afbrudt. Det forventes at reparationerne kan vare i yderligere tre uger.

En del af trafikken er nu flyttet til andre kabler, men internet-hastigheden i flere afrikanske lande er stadig meget lavere end normalt.

Fragtskibet har angiveligt trukket sit anker hen over havbunden over en afstand på mange kilometer og kappet alle tre kabler. Allerede tidligere i måneden skete en lignende ulykke, hvor flere kabler blev afbrudt i det Røde Hav.

Et reparationsskib er allerede sendt til området, men arbejdet kan blive forsinket af problemer med somaliske pirater i det farlige farvand.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S