Skibsanker kapper internet-kabler ud for Kenya

Et kabelbrud har afskåret flere afrikanske lande fra nettet.

Artikel top billede

I det østlige og sydlige Afrika er internet-forbindelsen til resten af verden reduceret til krybetempo efter en ulykke i sidste måned, hvor et skib trak sit anker hen over tre af de vigtigste undersøiske kabler i det Indiske Ocean. Skibet kastede anker ud for Mombasa i Kenia og kappede de tre kabler - Europe India Gateway, East Africa Submarine Cable System og East African Marine System.

Både i  Zambia, Kenya, Uganda, Rwanda og Tanzania har internet-trafikken siden være helt eller delvist afbrudt. Det forventes at reparationerne kan vare i yderligere tre uger.

En del af trafikken er nu flyttet til andre kabler, men internet-hastigheden i flere afrikanske lande er stadig meget lavere end normalt.

Fragtskibet har angiveligt trukket sit anker hen over havbunden over en afstand på mange kilometer og kappet alle tre kabler. Allerede tidligere i måneden skete en lignende ulykke, hvor flere kabler blev afbrudt i det Røde Hav.

Et reparationsskib er allerede sendt til området, men arbejdet kan blive forsinket af problemer med somaliske pirater i det farlige farvand.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS