Hackere stjæler ukendte Michael Jackson-sange

Sony er igen blevet offer for et stort cyberangreb. Denne gang har hackere fået fat i hidtil ukendte sange optaget af Michael Jackson.

Artikel top billede

Efter det store datatyveri hos PlayStation Network sidste år, hvor Sony mistede følsomme data om mere end 100 millioner kunder, er den japanske gigant nu igen blevet offer for et stort cyberangreb. Faktisk skete angrebet allerede i midten af sidste år, men det er først nu kommet frem.

Ifølge avisen The Guardian fik hackerne fat i 50.000 musikfiler hos Sony Music. De fleste af dem er optagelser med den afdøde popstjerne Michael Jackson, og en del af sangene har ikke været offentliggjort tidligere.

Sony Music købte rettighederne til hele sangerens musikskat i 2010 for 250 millioner dollar - det største beløb, der nogensinde er betalt for en musikkontrakt. Aftalen blev underskrevet ni måneder efter Michael Jacksons død.

Dermed fik Sony Music rettighederne til at sælge alle Michael Jacksons sange, også de ukendte numre - som altså nu er blevet kopieret af hackere. Sony har også retten til at bruge hans musik i computerspil, reklamer og film.

To mænd i alderen 25-26 år blev anholdt for tyveriet allerede i maj sidste år, og de mødte op i retten i britiske Leicester fredag, hvor de afviste anklagerne. Mændene er løsladt mod kaution. Retssagen mod dem skal først starte til januar næste år.

Der er tilsyneladende ingen forbindelse mellem indbruddet hos PlayStation Network, som betød at tjenesten var offline i mere end en måned, og tyveriet af musikfiler hos Sony Music.

Sony fik i sidste måned lukket det populære musik-websted RnBXclusive, som angiveligt blev brugt til at udveksle piratkopieret materiale.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Center For IT og Medicoteknologi

    Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S