Hackere stjæler ukendte Michael Jackson-sange

Sony er igen blevet offer for et stort cyberangreb. Denne gang har hackere fået fat i hidtil ukendte sange optaget af Michael Jackson.

Artikel top billede

Efter det store datatyveri hos PlayStation Network sidste år, hvor Sony mistede følsomme data om mere end 100 millioner kunder, er den japanske gigant nu igen blevet offer for et stort cyberangreb. Faktisk skete angrebet allerede i midten af sidste år, men det er først nu kommet frem.

Ifølge avisen The Guardian fik hackerne fat i 50.000 musikfiler hos Sony Music. De fleste af dem er optagelser med den afdøde popstjerne Michael Jackson, og en del af sangene har ikke været offentliggjort tidligere.

Sony Music købte rettighederne til hele sangerens musikskat i 2010 for 250 millioner dollar - det største beløb, der nogensinde er betalt for en musikkontrakt. Aftalen blev underskrevet ni måneder efter Michael Jacksons død.

Dermed fik Sony Music rettighederne til at sælge alle Michael Jacksons sange, også de ukendte numre - som altså nu er blevet kopieret af hackere. Sony har også retten til at bruge hans musik i computerspil, reklamer og film.

To mænd i alderen 25-26 år blev anholdt for tyveriet allerede i maj sidste år, og de mødte op i retten i britiske Leicester fredag, hvor de afviste anklagerne. Mændene er løsladt mod kaution. Retssagen mod dem skal først starte til januar næste år.

Der er tilsyneladende ingen forbindelse mellem indbruddet hos PlayStation Network, som betød at tjenesten var offline i mere end en måned, og tyveriet af musikfiler hos Sony Music.

Sony fik i sidste måned lukket det populære musik-websted RnBXclusive, som angiveligt blev brugt til at udveksle piratkopieret materiale.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Lead Data Platform Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS