CBC-kædens telesatsning bygger på Huawei og Ahlo Ahlo

Oprindelig medstifter af hybridforhandleren Outvawe bag telefonselskab, der leverer til CBC-kædens nye teleprofil.

Artikel top billede

Det nystiftede telefonselskab Ahlo Ahlo, er ryggraden i CBC-kædens kommende telefoni-profil. Ligesom CBC har valgt at gå ud med en række smartphones fra kinesiske Huawei.

"Vi skal være med på telefoni. Det kommer til at blive vigtigt i fremtiden. Det er derfor vi har lavet en aftale med Ahlo Ahlo," siger CBC-kædens direktør Peder Hvejsel.

Han fortæller samtidig, at aftalen med Huawei både handler om, at det kinesiske selskab er kommet med gode priser på deres telefoner, men også om, at han ser Huawei, som måske en af de store spillere på smartphone-markedet om nogle år.

"De vokser rigtig stærkt. De er blevet meget store på kort tid," konstaterer Hvejsel.

I forhold til telefonabonnementspartneren Ahlo Ahlo lægger Peder Hvejsel blandt andet vægt på, at Ahlo Ahlo har en klar forhandlerstrategi, gode priser og at selskabet lejer sig ind på TDCs net.

Hos Ahlo Ahlo fortæller direktør Peder Dorph Broager, at Ahlo Ahlo, hører sammen med firmaet Mobicontrol, der laver industrielle computere, der kan bruges til at måle strøm, vand og varme, og samtidig bruges i, videoovervågningsløsninger.

"I driver vi flere telemetriløsninger til kunder. Derfor har det været naturligt for os, at lave et nyt ben, hvor vi også er telefonselskab," siger Peder Dorph Broager til CRN, og fortsætter:

"Vi sælger kun gennem forhandlere. Du kommer ikke til at se store reklamekampagner fra vores side. I stedet satser vi på, at sælge gennem kæder med forhandlere, der har et godt kendskab til lokale kunder."

Peder Dorph Broager har tidligere været involveret i opstarten af den nu krakkede hybridforhandler Outwave, som solgte fladsskærme, bredbånd og ip-telefoni i særlige bundles.

"Jeg var leverandør af konceptet, men jeg trak mig ud før det overhovedet kom i drift. Det, der skete efterfølgende har jeg intet haft med at gøre, og jeg kan kun tage afstand fra, at de lod en masse kunder og leverandører i stikken," siger Peder Dorph Broager til CRN.

Han forsikrer, at Ahlo Ahlo er et helt andet koncept, og slet ikke kan sammenlignes med Outwave, som han er meget ked af, at blive nævnt i sammenhæng med.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen