AMD dropper chip-produktion

Nu har oliesheikerne overtaget hele chip-produktionen fra AMD.

Artikel top billede

Det amerikanske chipfirma AMD siger nu helt farvel til sine halvleder-fabrikker. AMD skiller sig nu af med sin sidste ejerandel på 8,6 procent i Globalfoundries, som fremover kun er ejet af Advanced Technology Investment Company (ATIC) i Abu Dhabi.

Denne restrukturering af forholdet mellem AMD og Globalfoundries betyder at AMD skal betale omkring 4 mia. kr. til selskabet og til gengæld får større frihed til at få sine produkter fremstillet andre steder.

Det er ikke længere et krav, at AMD skal købe sine kommende 28-nanometer chips hos Globalfoundries.

Allerede i 2009 besluttede AMD at overdrage sine chipfabrikker til oliesheikerne i emiratet Abu Dhabi. På dette tidspunkt ejede regeringen i Abu Dhabi allerede 19,3 pct. af AMD gennem selskabet Mubadala Development.

I 2009 besluttede man så at skille fabrikkerne fra i et selvstændigt selskab, The Foundry Company (senere Globalfoundries), hvor Abu Dhahi-selskabet Advanced Technology Investment (ATIC) fik en ejerandel på 65,8 pct. ATIC er også ejet af regeringen i Abu Dhabi.
 
Med den seneste restrukturering af forholdet mellem de to selskaber er ATIC nu oppe på en ejerandel på 100 procent. AMD ejer dermed ikke længere produktionsfaciliteter til computerchips og er dermed henvist til at få produceret hos sine partnere.

Globalfoundries fremstiller også chips for andre kunder end AMD, og nu er AMD altså også fri til at få produceret chips hos andre fabrikker.

Beslutningen om at udskille chipproduktionen blev begrundet med, at AMD ville koncentrere sig om at udvikle nye processorer. AMD har haft svært ved klare sig i den hårde kamp på processor-markedet mod Intel.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job