AMD dropper chip-produktion

Nu har oliesheikerne overtaget hele chip-produktionen fra AMD.

Artikel top billede

Det amerikanske chipfirma AMD siger nu helt farvel til sine halvleder-fabrikker. AMD skiller sig nu af med sin sidste ejerandel på 8,6 procent i Globalfoundries, som fremover kun er ejet af Advanced Technology Investment Company (ATIC) i Abu Dhabi.

Denne restrukturering af forholdet mellem AMD og Globalfoundries betyder at AMD skal betale omkring 4 mia. kr. til selskabet og til gengæld får større frihed til at få sine produkter fremstillet andre steder.

Det er ikke længere et krav, at AMD skal købe sine kommende 28-nanometer chips hos Globalfoundries.

Allerede i 2009 besluttede AMD at overdrage sine chipfabrikker til oliesheikerne i emiratet Abu Dhabi. På dette tidspunkt ejede regeringen i Abu Dhabi allerede 19,3 pct. af AMD gennem selskabet Mubadala Development.

I 2009 besluttede man så at skille fabrikkerne fra i et selvstændigt selskab, The Foundry Company (senere Globalfoundries), hvor Abu Dhahi-selskabet Advanced Technology Investment (ATIC) fik en ejerandel på 65,8 pct. ATIC er også ejet af regeringen i Abu Dhabi.
 
Med den seneste restrukturering af forholdet mellem de to selskaber er ATIC nu oppe på en ejerandel på 100 procent. AMD ejer dermed ikke længere produktionsfaciliteter til computerchips og er dermed henvist til at få produceret hos sine partnere.

Globalfoundries fremstiller også chips for andre kunder end AMD, og nu er AMD altså også fri til at få produceret chips hos andre fabrikker.

Beslutningen om at udskille chipproduktionen blev begrundet med, at AMD ville koncentrere sig om at udvikle nye processorer. AMD har haft svært ved klare sig i den hårde kamp på processor-markedet mod Intel.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger 2 ledere til Lokal IT Servicecenter Haderslev og Varde

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en Unified Communications specialist i Hvidovre

Københavnsområdet

Sparekassen Danmark

Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS