Artikel top billede

LulzSec-anfører var agent for FBI

Flere af de vigtigste medlemmer af LulzSec og Anonymous er anholdt. De blev forrådt af deres egen leder.

I det seneste døgn har politiet i USA, Storbritannien og Irland anholdt seks ledende medlemmer af hacker-grupperne LulzSec, Anonymous og AntiSec. De blev forrådt af deres egen anfører - en 28-årig mand fra New York, der skjulte sig under pseudonymet Sabu. Hans virkelige navn er Hector Xavier Monsegur. Det skriver New York Times.

Det ser ud til at Sabu har arbejdet for politiet siden august sidste år. Han fortsatte med at optræde som LulzSec-medlem og opfordre til angreb - men samtidig samlede han informationer om de andre medlemmer til myndighederne.

Anonymous er en løst organiseret sammenslutning af hackere, og LulzSec er et selvstændigt spin-off, der især har angrebet betalingsselskaber og sikkerhedsfirmaer. Den løse struktur betyder også, at det er næsten umuligt at få ram på gruppen.

Men den seneste bølge af anholdelser - i sidste uge blev der anholdt 25 medlemmer i Europa - er alligevel et hårdt stød for Anonymous og LulzSec.

Det kan skabe mistillid blandt hackerne - og det kan vise sig at være den mest alvorlige konsekvens af de seneste anholdelser.

Anonymous har allerede reageret i en besked, der blev plantet på en hacket webside hos Panda Security. Her lover man at "forræderi ikke bliver glemt"og erklærer sin solidaritet med de anholdte.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere