LulzSec-anfører var agent for FBI

Flere af de vigtigste medlemmer af LulzSec og Anonymous er anholdt. De blev forrådt af deres egen leder.

Artikel top billede

I det seneste døgn har politiet i USA, Storbritannien og Irland anholdt seks ledende medlemmer af hacker-grupperne LulzSec, Anonymous og AntiSec. De blev forrådt af deres egen anfører - en 28-årig mand fra New York, der skjulte sig under pseudonymet Sabu. Hans virkelige navn er Hector Xavier Monsegur. Det skriver New York Times.

Det ser ud til at Sabu har arbejdet for politiet siden august sidste år. Han fortsatte med at optræde som LulzSec-medlem og opfordre til angreb - men samtidig samlede han informationer om de andre medlemmer til myndighederne.

Anonymous er en løst organiseret sammenslutning af hackere, og LulzSec er et selvstændigt spin-off, der især har angrebet betalingsselskaber og sikkerhedsfirmaer. Den løse struktur betyder også, at det er næsten umuligt at få ram på gruppen.

Men den seneste bølge af anholdelser - i sidste uge blev der anholdt 25 medlemmer i Europa - er alligevel et hårdt stød for Anonymous og LulzSec.

Det kan skabe mistillid blandt hackerne - og det kan vise sig at være den mest alvorlige konsekvens af de seneste anholdelser.

Anonymous har allerede reageret i en besked, der blev plantet på en hacket webside hos Panda Security. Her lover man at "forræderi ikke bliver glemt"og erklærer sin solidaritet med de anholdte.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S