LulzSec-anfører var agent for FBI

Flere af de vigtigste medlemmer af LulzSec og Anonymous er anholdt. De blev forrådt af deres egen leder.

Artikel top billede

I det seneste døgn har politiet i USA, Storbritannien og Irland anholdt seks ledende medlemmer af hacker-grupperne LulzSec, Anonymous og AntiSec. De blev forrådt af deres egen anfører - en 28-årig mand fra New York, der skjulte sig under pseudonymet Sabu. Hans virkelige navn er Hector Xavier Monsegur. Det skriver New York Times.

Det ser ud til at Sabu har arbejdet for politiet siden august sidste år. Han fortsatte med at optræde som LulzSec-medlem og opfordre til angreb - men samtidig samlede han informationer om de andre medlemmer til myndighederne.

Anonymous er en løst organiseret sammenslutning af hackere, og LulzSec er et selvstændigt spin-off, der især har angrebet betalingsselskaber og sikkerhedsfirmaer. Den løse struktur betyder også, at det er næsten umuligt at få ram på gruppen.

Men den seneste bølge af anholdelser - i sidste uge blev der anholdt 25 medlemmer i Europa - er alligevel et hårdt stød for Anonymous og LulzSec.

Det kan skabe mistillid blandt hackerne - og det kan vise sig at være den mest alvorlige konsekvens af de seneste anholdelser.

Anonymous har allerede reageret i en besked, der blev plantet på en hacket webside hos Panda Security. Her lover man at "forræderi ikke bliver glemt"og erklærer sin solidaritet med de anholdte.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S