LulzSec-anfører var agent for FBI

Flere af de vigtigste medlemmer af LulzSec og Anonymous er anholdt. De blev forrådt af deres egen leder.

Artikel top billede

I det seneste døgn har politiet i USA, Storbritannien og Irland anholdt seks ledende medlemmer af hacker-grupperne LulzSec, Anonymous og AntiSec. De blev forrådt af deres egen anfører - en 28-årig mand fra New York, der skjulte sig under pseudonymet Sabu. Hans virkelige navn er Hector Xavier Monsegur. Det skriver New York Times.

Det ser ud til at Sabu har arbejdet for politiet siden august sidste år. Han fortsatte med at optræde som LulzSec-medlem og opfordre til angreb - men samtidig samlede han informationer om de andre medlemmer til myndighederne.

Anonymous er en løst organiseret sammenslutning af hackere, og LulzSec er et selvstændigt spin-off, der især har angrebet betalingsselskaber og sikkerhedsfirmaer. Den løse struktur betyder også, at det er næsten umuligt at få ram på gruppen.

Men den seneste bølge af anholdelser - i sidste uge blev der anholdt 25 medlemmer i Europa - er alligevel et hårdt stød for Anonymous og LulzSec.

Det kan skabe mistillid blandt hackerne - og det kan vise sig at være den mest alvorlige konsekvens af de seneste anholdelser.

Anonymous har allerede reageret i en besked, der blev plantet på en hacket webside hos Panda Security. Her lover man at "forræderi ikke bliver glemt"og erklærer sin solidaritet med de anholdte.

Læses lige nu

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job