Facebook ramt af problemer onsdag morgen

Det sociale netværk blev onsdag morgen ramt af en teknisk fejl i mange lande - også Danmark.

Artikel top billede

Mange danske Facebook-brugere forsøgte forgæves at komme ind på det sociale netværk onsdag morgen. Men det var ikke kun danske brugere, der måtte undvære morgenturen på det sociale netværk. Det ser ud til at problemet har ramt mange lande.

Meldingen "Facebook is down" spredte sig hurtigt på Twitter. De fleste tweets kom fra Europa, men der er også meldinger om problemer i Nordamerika og Asien.

I skrivende stund er Facebook igen tilgængelig i Danmark. Men der er indtil videre ingen forklaring på, hvad problemet skyldtes.

Der blev hurtigt spekuleret på en sammenhæng med de seneste anholdelser af Lulzsec-medlemmer. Men forklaringen kan også være mere banal.

Meget tyder på at der er tale om en DNS-fejl. Flere brugere melder, at deres computer har problemer med at oversætte domænet facebook.com til den rigtige ip-adresse, mens hvis man indtaster ip-adressen direkte skulle der ikke være noget problem.

Ifølge ZDNet er problemet begrænset til nogle bestemte internet-udbydere. Her mener man også, at problemerne sandsynligvis skyldes en DNS-fejl.

Indtil videre har Facebook ikke selv leveret en officiel forklaring.

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

    Uspecificeret arbejdssted

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsarkitekt til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S