Massakre blandt Microsofts danske guldpartnere

Strammere krav til forhandlerne har på to år næsten halveret antallet af Microsoft guld-partnere i Danmark.

Artikel top billede

Microsoft har på to år skåret kraftigt i antallet af danske guldpartnere. Mens der i 2010 var 269 forhandlere med guldpartnerstatus, er tallet i dag nede på 145, hvilket er en reduktion på hele 46 procent.

Det dramatiske fald er en direkte konsekvens af den revision af Microsofts partnerprogram, som blev gennemført for godt halvandet år siden. Dengang hævede Microsofts kravene til antallet af certificerede medarbejdere - typisk fra to til fire. Samtidig blev forhandlernes status som guldpartnere afhængig af specialisering indenfor et langt mere fintmasket udvalg af Microsofts teknologier. Desuden blev der på nogle områder indført skærpede krav til forhandlernes omsætning.

Ifølge Microsoft er de strammere krav udløst af forhandlernes egne ønsker om at kunne differentiere sig i forhold konkurrenter og gøre deres kompetence mere synlige over for kunder, som i stigende omfang stiller krav til kvaliteten af de ydelser, som forhandlerne leverer.

En af de forhandlere, der har bevaret sin guldpartner status er konsulenthuset Datapro i Måløv, hvor direktør Brian Atli Andersen er tilfreds med resultatet af den skarpere linie hos Microsoft.

"Vi er glade for de strammere krav, som for min skyld gerne måtte blive endnu strammere," siger Brian Atli Andersen, som samtidig har bemærket, at nogle af de tidligere guldpartnere stadig har guld-logoet liggende deres hjemmesider.

"Men det er så vidt jeg kan se ikke noget, Microsoft følger op systematisk op på, "siger han.

Annonceindlæg fra Context&

Når AI løber fra organisationen

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S