Massakre blandt Microsofts danske guldpartnere

Strammere krav til forhandlerne har på to år næsten halveret antallet af Microsoft guld-partnere i Danmark.

Artikel top billede

Microsoft har på to år skåret kraftigt i antallet af danske guldpartnere. Mens der i 2010 var 269 forhandlere med guldpartnerstatus, er tallet i dag nede på 145, hvilket er en reduktion på hele 46 procent.

Det dramatiske fald er en direkte konsekvens af den revision af Microsofts partnerprogram, som blev gennemført for godt halvandet år siden. Dengang hævede Microsofts kravene til antallet af certificerede medarbejdere - typisk fra to til fire. Samtidig blev forhandlernes status som guldpartnere afhængig af specialisering indenfor et langt mere fintmasket udvalg af Microsofts teknologier. Desuden blev der på nogle områder indført skærpede krav til forhandlernes omsætning.

Ifølge Microsoft er de strammere krav udløst af forhandlernes egne ønsker om at kunne differentiere sig i forhold konkurrenter og gøre deres kompetence mere synlige over for kunder, som i stigende omfang stiller krav til kvaliteten af de ydelser, som forhandlerne leverer.

En af de forhandlere, der har bevaret sin guldpartner status er konsulenthuset Datapro i Måløv, hvor direktør Brian Atli Andersen er tilfreds med resultatet af den skarpere linie hos Microsoft.

"Vi er glade for de strammere krav, som for min skyld gerne måtte blive endnu strammere," siger Brian Atli Andersen, som samtidig har bemærket, at nogle af de tidligere guldpartnere stadig har guld-logoet liggende deres hjemmesider.

"Men det er så vidt jeg kan se ikke noget, Microsoft følger op systematisk op på, "siger han.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos