Massakre blandt Microsofts danske guldpartnere

Strammere krav til forhandlerne har på to år næsten halveret antallet af Microsoft guld-partnere i Danmark.

Artikel top billede

Microsoft har på to år skåret kraftigt i antallet af danske guldpartnere. Mens der i 2010 var 269 forhandlere med guldpartnerstatus, er tallet i dag nede på 145, hvilket er en reduktion på hele 46 procent.

Det dramatiske fald er en direkte konsekvens af den revision af Microsofts partnerprogram, som blev gennemført for godt halvandet år siden. Dengang hævede Microsofts kravene til antallet af certificerede medarbejdere - typisk fra to til fire. Samtidig blev forhandlernes status som guldpartnere afhængig af specialisering indenfor et langt mere fintmasket udvalg af Microsofts teknologier. Desuden blev der på nogle områder indført skærpede krav til forhandlernes omsætning.

Ifølge Microsoft er de strammere krav udløst af forhandlernes egne ønsker om at kunne differentiere sig i forhold konkurrenter og gøre deres kompetence mere synlige over for kunder, som i stigende omfang stiller krav til kvaliteten af de ydelser, som forhandlerne leverer.

En af de forhandlere, der har bevaret sin guldpartner status er konsulenthuset Datapro i Måløv, hvor direktør Brian Atli Andersen er tilfreds med resultatet af den skarpere linie hos Microsoft.

"Vi er glade for de strammere krav, som for min skyld gerne måtte blive endnu strammere," siger Brian Atli Andersen, som samtidig har bemærket, at nogle af de tidligere guldpartnere stadig har guld-logoet liggende deres hjemmesider.

"Men det er så vidt jeg kan se ikke noget, Microsoft følger op systematisk op på, "siger han.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S