Derfor er du ikke på Cebit

Hvis du læser dette, er du sandsynligvis ikke blandt gæsterne på verdens største it-messe i Hannover. En analytiker forklarer, hvorfor messen har mistet mindshare.

Artikel top billede

På Computer-messen Cebit, der startede i går, kan man ikke finde en stand for verdens tredjestørste computerfirma, Asus.

Flere andre af de taiwanesiske computer-giganter, for eksempel Gigabyte Technology og MSI, har også skåret ned på satsningen på Cebit i år, selvom de nævnte mærker er repræsenteret med mindre stande.

Ifølge de officielle tal fra de tyske arrangører er der totalt set lige så mange udstillere i år på Cebit som sidste år, nemlig 4200. Men ifølge ComONs forespørgsler, er Cebit ikke længere så vigtig for it-branchen - især ikke sammenlignet med den næsten ikoniske status som samlingspunkt, som Cebit nød for omkring ti år siden.

Hos Asus forklarer marketing manager Anders Haby, at man kan takke Intel for selskabets fravalg af en stand på verdens største it-messe.

"Intels Ivy Bridge kommer først i april eller maj, så ind til da har vi ikke så mange nye ting at vise frem. Og en stand koster jo rigtig mange penge," siger han.

Han indrømmer dog også, at det nok har spillet ind for beslutningen, at Cebit slet og ret er blevet mindre vigtig.

IDC-analytiker Anders Elbak forklarer Cebits dalende mindshare med det faktum, at computere og computer-produkter i stadigt bliver mere og mere ens.

Virtualiserings-bølgen ramte hårdt

"Det er er ikke længere så relevant at vise sine produkter frem, og der er ikke længere så stor forskel på de forskellige computere. It er i højere grad blevet en hyldevare, og producenternes forskellige isenkram skiller sig mindre ud," siger han.

Er det cloud-computing der har taget luften ud af en hardware-messe som Cebit?

"Nej, cloud computing mener jeg ikke, det er. Der er trods alt stadig kun meget få firmaer, der benytter cloud computing til deres produktionsmiljøer. Men en trend som virtualisering, hvor detaljerne om den enkelte maskine bliver sekundær, har gjort meget for at fjerne glansen fra en messe-stand med nye servere," siger Anders Elbak.

Også mobil-revolutionen har indirekte været med til at formindske interessen for Cebit:

"Virtualisering og commodity-trenden påvirker Cebit, og på gadget-fronten er interessen flyttet over i det mobile univers, hvor det ikke er Cebit, men Mobile World Congres i Barcelona, der er samlingspunkt," mener Anders Elbak.

Pc-branchen, som tidligere var en vigtig del af Cebit-universet, er også svundet ind i forhold til glansårene, hvor det krævede kilometer-lange traveture gennem Cebit-hallerne - og lige så lange besøg i ølteltet for at skylle oplevelsen ned - hvis den besøgende skulle hele raden rundt.

Muntre timer i ølteltet

"For ti år siden var der et utal af forskellige producenter. Den flok er blevet langt mindre, og de, der er tilbage, har svært ved at skille sig afgørende ud," mener IDC-analytikeren.

Han er selv en af de, der har tilbragt adskillige muntre timer i Cebits øltelt - men det er mange år siden. Den sociale dimension, hvor Cebit bruges som anledning til at møde kolleger og konkurrenter i branchen, mener han tiden er ved at løbe fra.

"I dag har man nok noget sværere ved at retfærdiggøre en Cebit-tur, hvor man river flere dage ud af kalenderen blot for at komme med til en messe," konkluderer Anders Elbak.

Kun seks danske firmaer har investeret i en stand ved den igangværende Cebit-messe:  AlfaCom Group, eConscribi, GM Plast, Heveas, Scanjour og Steelseries.

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    Agile QA Lead

    Sydjylland

    KMD A/S

    Vendor Security Compliance Lead

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura