Derfor er du ikke på Cebit

Hvis du læser dette, er du sandsynligvis ikke blandt gæsterne på verdens største it-messe i Hannover. En analytiker forklarer, hvorfor messen har mistet mindshare.

Artikel top billede

På Computer-messen Cebit, der startede i går, kan man ikke finde en stand for verdens tredjestørste computerfirma, Asus.

Flere andre af de taiwanesiske computer-giganter, for eksempel Gigabyte Technology og MSI, har også skåret ned på satsningen på Cebit i år, selvom de nævnte mærker er repræsenteret med mindre stande.

Ifølge de officielle tal fra de tyske arrangører er der totalt set lige så mange udstillere i år på Cebit som sidste år, nemlig 4200. Men ifølge ComONs forespørgsler, er Cebit ikke længere så vigtig for it-branchen - især ikke sammenlignet med den næsten ikoniske status som samlingspunkt, som Cebit nød for omkring ti år siden.

Hos Asus forklarer marketing manager Anders Haby, at man kan takke Intel for selskabets fravalg af en stand på verdens største it-messe.

"Intels Ivy Bridge kommer først i april eller maj, så ind til da har vi ikke så mange nye ting at vise frem. Og en stand koster jo rigtig mange penge," siger han.

Han indrømmer dog også, at det nok har spillet ind for beslutningen, at Cebit slet og ret er blevet mindre vigtig.

IDC-analytiker Anders Elbak forklarer Cebits dalende mindshare med det faktum, at computere og computer-produkter i stadigt bliver mere og mere ens.

Virtualiserings-bølgen ramte hårdt

"Det er er ikke længere så relevant at vise sine produkter frem, og der er ikke længere så stor forskel på de forskellige computere. It er i højere grad blevet en hyldevare, og producenternes forskellige isenkram skiller sig mindre ud," siger han.

Er det cloud-computing der har taget luften ud af en hardware-messe som Cebit?

"Nej, cloud computing mener jeg ikke, det er. Der er trods alt stadig kun meget få firmaer, der benytter cloud computing til deres produktionsmiljøer. Men en trend som virtualisering, hvor detaljerne om den enkelte maskine bliver sekundær, har gjort meget for at fjerne glansen fra en messe-stand med nye servere," siger Anders Elbak.

Også mobil-revolutionen har indirekte været med til at formindske interessen for Cebit:

"Virtualisering og commodity-trenden påvirker Cebit, og på gadget-fronten er interessen flyttet over i det mobile univers, hvor det ikke er Cebit, men Mobile World Congres i Barcelona, der er samlingspunkt," mener Anders Elbak.

Pc-branchen, som tidligere var en vigtig del af Cebit-universet, er også svundet ind i forhold til glansårene, hvor det krævede kilometer-lange traveture gennem Cebit-hallerne - og lige så lange besøg i ølteltet for at skylle oplevelsen ned - hvis den besøgende skulle hele raden rundt.

Muntre timer i ølteltet

"For ti år siden var der et utal af forskellige producenter. Den flok er blevet langt mindre, og de, der er tilbage, har svært ved at skille sig afgørende ud," mener IDC-analytikeren.

Han er selv en af de, der har tilbragt adskillige muntre timer i Cebits øltelt - men det er mange år siden. Den sociale dimension, hvor Cebit bruges som anledning til at møde kolleger og konkurrenter i branchen, mener han tiden er ved at løbe fra.

"I dag har man nok noget sværere ved at retfærdiggøre en Cebit-tur, hvor man river flere dage ud af kalenderen blot for at komme med til en messe," konkluderer Anders Elbak.

Kun seks danske firmaer har investeret i en stand ved den igangværende Cebit-messe:  AlfaCom Group, eConscribi, GM Plast, Heveas, Scanjour og Steelseries.

Læses lige nu

    Kræftens Bekæmpelse

    Teknisk it-projektleder

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Incident & Problem Manager

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job