Nu vil Toshiba dræbe butikkernes stregkoder

Se hvordan du (måske) kommer til at betale for dine indkøb i fremtidens butikker.

Artikel top billede

I dag har de fleste butikker en stregkode-skanner, der bruges til at genkende de forskellige varer.

Men den japanske elektronik-producent Toshiba har udviklet en ny skanner, der kan sende den mere end 60 år gamle stegkode-teknologi på pension.

Den nye Tosbiba-skanner er en såkaldt Object Recognition Scanner, der kan affotografere og identificere hele produkter.

Det er især en fordel med de varegrupper, som butikkerne ikke udstyrer med stregkoder. Det er eksempelvis tilfældet i supermarkedernes frugt- og grønt-afdelinger, hvor varerne som oftest skal indtastes manuelt af enten kunden selv eller af kassepersonalet.

Kan genkende varer

I stedet kører kassepersonalet blot frugten forbi skanneren, der øjeblikkeligt genkender produktet og matcher det med supermarkedets database.

Ifølge det japanske eletronik-medie DigInfo.tv er Toshiba-skanneren endda så præcis, at den kan skelne forskellige æblesorter fra hinanden.

Og på trods af den avancerede teknologi skulle skanneren stadigvæk være lynhurtig, så kunderne ikke kommer til opleve ekstra ventetid ved kassen, som man måske kunne frygte.

Du kan se, hvordan skanneren fungerer i DigIntfo.tv's indslag herunder:

Det er dog langt fra den eneste forandring, som vi i fremtiden kan forvente at se ved kasselinjen i butikkerne.

Erstat kort og kasseapparat med iPad

I sidste uge meddelte den svensk-ejede mobilbetalings-firma iZeettle sin entre på det danske marked.

IZeettles gør det muligt for virksomheder at modtage betalinger på en iPhone eller iPad. Det sker via en løsning, der består af iZettles app til iPhone og iPad samt en kortlæser, som du sætter i din iPhone eller iPad.

En løsning, der tydeligvis er stærkt inspireret af Twitter-stifteren Jack Dorseys amerikanske selskab Square, der gennem det seneste år er stormet frem i USA og senest er blevet indført som betalingsform i en række af New Yorks berømte gule taxaer.

Og netop Square løftede i sidste uge sløret for sit nyeste produkt, Square Register, som er en iPad-app, der kan erstatte butikkernes kasseapparater.

I klippet herunder kan du se, hvordan Square Register virker.

Både Square og iZettles-løsninger stiller deres produkter gratis til rådighed og tager ingen månedlige gebyrer. Til gengæld gør de krav på 2,75 procent af hver eneste korttransaktion.

IZettles betalings-app kan allerede nu downloades i Apples App Store, mens du må have mere tålmodighed, hvis du er brændt varm på Squares løsning, der endnu kun er tilgængelig i USA.

Læs også:
 
Nu skal det være muligt at PayPal-betale i butikkerne

Google dræber betalingskortet - her er Google Wallet


Glem Dankortet - her er de fantastiske alternativer

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S