HD-skærmen kan forsinke den nye iPad

Samsung er den eneste leverandør, der kan fremstille skærme i den høje opløsning til den nye iPad, og det kan betyde at Apple får svært ved at følge med efterspørgslen.

Artikel top billede

(Foto: Peter Belanger)

I sidste uge kom den nye iPad og den har som ventet et nyt skærmpanel med 2.048 x 1.536 billedpunkter. Det er den højeste opløsning, der er set indtil nu i en tavlecomputer, og det har ikke været nemt for Apple at få fremstillet panelerne i de nødvendige styktal.

Wired fortæller historien om, hvordan drømmen om et HD-display blev til virkelighed. Mange analytikere havde forventet at Apple ville bruge en helt ny fremstillings-teknologi kaldet IGZO (Indium Gallium Zinc Oxide), men kun én af de tre panel-leverandører - Samsung, Sharp og LG -  bruger IGZO. De to andre bruger det almindelige amorfe silicium.

Det er altså lykkes at fremstille et skærmpanel med den meget høje opløsning uden at gennemføre større ændringer i produktions-processen.

"Jeg tror at de største spørgsmålstegn handlede om, at det aldrig er blevet gjort før. Der har ikke været brug for det, og der har heller ikke været et operativsystem der kan udnytte alle disse pixels. Det er nyt land," siger DisplaySearch-analytiker Richard Shim til Wired.

Sharp er de eneste, der bruger IGZO, og her kæmper man med forsinkelser i produktionen. Det ser ud til at det kun er Samsung, der faktisk leverer paneler til den nye iPad lige nu. Sharp og LG er ikke klar eller har så store problemer med fejl i panelerne, at de ikke kan følge med.

Det kan også betyde at det kan blive svært for Apple at levere tavlecomputeren i de nødvendige styktal, når man er afhængig af skærmpaneler fra én leverandør. Situationen kan blive bedre senere på året, når Sharp og LG får gang i produktionen.

Det skulle i øvrigt være stort set umuligt at se forskel på skærmpaneler fremstillet med IGZO og den mere traditionelle produktions-proces. Så man behøver ikke frygte, at den nye iPad har skærme i forskellig kvalitet.

Den høje opløsning betyder også at Apple har været nødt til at indbygge flere LED-chips - og det er forklaringen på, at den nye iPad er lidt tykkere, ligesom batteriet måske også er lidt større og dermed tungere.

Der stilles også større krav til processoren, og her har Apple indbygget den nye A5X med "quad-core" grafik.

De fleste analytikere, som Wired har talt med, forudsiger at Apple kan få svært ved at følge med efterspørgslen. Det ser ud til at holde stik. Ifølge de seneste meldinger har Apple rykket lanceringsdatoen for den nye iPad fra den 16. til 19. marts i USA.

Her i landet skulle den nye iPad kunne købes fra den 23. marts, men det er uklart om denne dato også bliver rykket.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse