Færre gæster på årets Cebit

Færre gæster end sidste år tog turen forbi messehallerne i Hannover. Men det kan skyldes en strejke i den offentlige trafik.

Artikel top billede

Den årlige Cebit-messe sluttede i weekenden og denne gang var der lidt færre besøgende end sidste år. Kun 312.000 besøgende tog turen til messehallerne i Hannover. Der var ellers 4.200 udstillere fra 70 lande i Hannover på den traditionsrige it-messe, og denne gang var Brasilien udpeget som partnerland.

Både den tyske bundeskansler Angela Merkel og den brasilianske præsident Dilma Vana Rousseff mødte op for at åbne messen i sidste uge, og Google havde sendt sin bestyrelsesformand Eric Schmidt for at holde åbningstalen. Højdepunktet for åbningsceremonien var en direkte forbindelse til den internationale rumstation ISS.

Men det kan ikke skjule, at Cebit har mistet sin betydning, mens andre messer som Mobile World Congress i Barcelona har oplevet en enorm vækst i de seneste år.

Som ComON kunne fortælle i sidste uge, er Cebit ikke længere så vigtig for it-branchen. Mange af de store spillere er slet ikke mødt op med egen stand. Det gælder foruden Apple også verdens tredjestørste computerfirma, Asus.

I forhold til sidste år er antallet af besøgende faldet med knap 30.000, men det kan måske forklares med en strejke i offentlige trafik i sidste uge. På strejkedagen torsdag var det svært at komme frem til messen og det kan have påvirket besøgstallet. Sidste år var der også en strejke samtidig med Cebit, og dengang vurderede man at det kostede omkring 10.000 besøgende.

Den næste Cebit afholdes fra den 5. til 9. marts 2013 og ligger dermed igen i ugen efter Mobile World Congress.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,