Færre gæster på årets Cebit

Færre gæster end sidste år tog turen forbi messehallerne i Hannover. Men det kan skyldes en strejke i den offentlige trafik.

Artikel top billede

Den årlige Cebit-messe sluttede i weekenden og denne gang var der lidt færre besøgende end sidste år. Kun 312.000 besøgende tog turen til messehallerne i Hannover. Der var ellers 4.200 udstillere fra 70 lande i Hannover på den traditionsrige it-messe, og denne gang var Brasilien udpeget som partnerland.

Både den tyske bundeskansler Angela Merkel og den brasilianske præsident Dilma Vana Rousseff mødte op for at åbne messen i sidste uge, og Google havde sendt sin bestyrelsesformand Eric Schmidt for at holde åbningstalen. Højdepunktet for åbningsceremonien var en direkte forbindelse til den internationale rumstation ISS.

Men det kan ikke skjule, at Cebit har mistet sin betydning, mens andre messer som Mobile World Congress i Barcelona har oplevet en enorm vækst i de seneste år.

Som ComON kunne fortælle i sidste uge, er Cebit ikke længere så vigtig for it-branchen. Mange af de store spillere er slet ikke mødt op med egen stand. Det gælder foruden Apple også verdens tredjestørste computerfirma, Asus.

I forhold til sidste år er antallet af besøgende faldet med knap 30.000, men det kan måske forklares med en strejke i offentlige trafik i sidste uge. På strejkedagen torsdag var det svært at komme frem til messen og det kan have påvirket besøgstallet. Sidste år var der også en strejke samtidig med Cebit, og dengang vurderede man at det kostede omkring 10.000 besøgende.

Den næste Cebit afholdes fra den 5. til 9. marts 2013 og ligger dermed igen i ugen efter Mobile World Congress.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Anklagemyndigheden

IT-projektleder hos Rigsadvokaten

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S