Færre gæster på årets Cebit

Færre gæster end sidste år tog turen forbi messehallerne i Hannover. Men det kan skyldes en strejke i den offentlige trafik.

Artikel top billede

Den årlige Cebit-messe sluttede i weekenden og denne gang var der lidt færre besøgende end sidste år. Kun 312.000 besøgende tog turen til messehallerne i Hannover. Der var ellers 4.200 udstillere fra 70 lande i Hannover på den traditionsrige it-messe, og denne gang var Brasilien udpeget som partnerland.

Både den tyske bundeskansler Angela Merkel og den brasilianske præsident Dilma Vana Rousseff mødte op for at åbne messen i sidste uge, og Google havde sendt sin bestyrelsesformand Eric Schmidt for at holde åbningstalen. Højdepunktet for åbningsceremonien var en direkte forbindelse til den internationale rumstation ISS.

Men det kan ikke skjule, at Cebit har mistet sin betydning, mens andre messer som Mobile World Congress i Barcelona har oplevet en enorm vækst i de seneste år.

Som ComON kunne fortælle i sidste uge, er Cebit ikke længere så vigtig for it-branchen. Mange af de store spillere er slet ikke mødt op med egen stand. Det gælder foruden Apple også verdens tredjestørste computerfirma, Asus.

I forhold til sidste år er antallet af besøgende faldet med knap 30.000, men det kan måske forklares med en strejke i offentlige trafik i sidste uge. På strejkedagen torsdag var det svært at komme frem til messen og det kan have påvirket besøgstallet. Sidste år var der også en strejke samtidig med Cebit, og dengang vurderede man at det kostede omkring 10.000 besøgende.

Den næste Cebit afholdes fra den 5. til 9. marts 2013 og ligger dermed igen i ugen efter Mobile World Congress.

Læses lige nu

    Quadsat ApS

    Robotics Engineer

    Fyn

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    FE søger PKI-specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job