Færre gæster på årets Cebit

Færre gæster end sidste år tog turen forbi messehallerne i Hannover. Men det kan skyldes en strejke i den offentlige trafik.

Artikel top billede

Den årlige Cebit-messe sluttede i weekenden og denne gang var der lidt færre besøgende end sidste år. Kun 312.000 besøgende tog turen til messehallerne i Hannover. Der var ellers 4.200 udstillere fra 70 lande i Hannover på den traditionsrige it-messe, og denne gang var Brasilien udpeget som partnerland.

Både den tyske bundeskansler Angela Merkel og den brasilianske præsident Dilma Vana Rousseff mødte op for at åbne messen i sidste uge, og Google havde sendt sin bestyrelsesformand Eric Schmidt for at holde åbningstalen. Højdepunktet for åbningsceremonien var en direkte forbindelse til den internationale rumstation ISS.

Men det kan ikke skjule, at Cebit har mistet sin betydning, mens andre messer som Mobile World Congress i Barcelona har oplevet en enorm vækst i de seneste år.

Som ComON kunne fortælle i sidste uge, er Cebit ikke længere så vigtig for it-branchen. Mange af de store spillere er slet ikke mødt op med egen stand. Det gælder foruden Apple også verdens tredjestørste computerfirma, Asus.

I forhold til sidste år er antallet af besøgende faldet med knap 30.000, men det kan måske forklares med en strejke i offentlige trafik i sidste uge. På strejkedagen torsdag var det svært at komme frem til messen og det kan have påvirket besøgstallet. Sidste år var der også en strejke samtidig med Cebit, og dengang vurderede man at det kostede omkring 10.000 besøgende.

Den næste Cebit afholdes fra den 5. til 9. marts 2013 og ligger dermed igen i ugen efter Mobile World Congress.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job