Disse lande er nettets fjender

Mange internet-brugere er fortsat udsat for censur verden over, konstaterer en ny rapport.

Artikel top billede

Den internationale organisation Journalister uden Grænser har udgivet sin årlige "Enemies of the Internet" rapport. Den sætter navne på de lande, som har gjort sig uheldigt bemærket med internet-censur. Faktisk er det en af tre internet-brugere, der kun har adgang til en begrænset, censureret version af nettet. Det gælder blandt andet de kinesiske brugere, som efterhånden udgør den største gruppe på nettet.

Listen over nettets "fjender" omfatter Bahrain, Burma, Cuba, Kina, Hviderusland, Iran, Nordkorea, Saudi-Arabien, Syrien, Turkmenistan, Usbekistan og Vietnam. På den positive side er Libyen forsvundet fra listen efter Gaddafi-styrets fald, men Bahrain er blevet tilføjet for sin kampagne mod bloggere.

Blandt de lande som er "under overvågning" nævnes også Australien og Frankrig denne gang. I Australien har man implementeret et udskældt landsdækkende filter mod børneporno, og Frankrig bliver kritiseret for sin trussel om at lukke piraters netforbindelse.

Rapporten nævner også en række eksempler på, hvordan websteder og sociale medier bliver brugt til at protestere i verdens diktatur-stater. Et af eksemplerne er Bauxitevietnam.info, hvor man spreder informationer om de kinesisk-ejede bauxit-miner i Vietnam og deres skadevirkninger for miljøet. 

Konflikten i Syrien udspiller sig også på nettet, hvor man har rekrutteret en "cyberhær" for at finde dissidenter på nettet og drukne kritiske kommentarer mod præsident Bashar Al-Assad.

I mange lande kan det være livsfarligt at protestere mod regimet online eller man kan risikere en lang fængselsstraf, som den thailandske online-redaktør Chiranuch Premchaiporn, der står til 20 års fængsel.

Læs hele rapporten hos Journalister uden Grænser.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S