Disse lande er nettets fjender

Mange internet-brugere er fortsat udsat for censur verden over, konstaterer en ny rapport.

Artikel top billede

Den internationale organisation Journalister uden Grænser har udgivet sin årlige "Enemies of the Internet" rapport. Den sætter navne på de lande, som har gjort sig uheldigt bemærket med internet-censur. Faktisk er det en af tre internet-brugere, der kun har adgang til en begrænset, censureret version af nettet. Det gælder blandt andet de kinesiske brugere, som efterhånden udgør den største gruppe på nettet.

Listen over nettets "fjender" omfatter Bahrain, Burma, Cuba, Kina, Hviderusland, Iran, Nordkorea, Saudi-Arabien, Syrien, Turkmenistan, Usbekistan og Vietnam. På den positive side er Libyen forsvundet fra listen efter Gaddafi-styrets fald, men Bahrain er blevet tilføjet for sin kampagne mod bloggere.

Blandt de lande som er "under overvågning" nævnes også Australien og Frankrig denne gang. I Australien har man implementeret et udskældt landsdækkende filter mod børneporno, og Frankrig bliver kritiseret for sin trussel om at lukke piraters netforbindelse.

Rapporten nævner også en række eksempler på, hvordan websteder og sociale medier bliver brugt til at protestere i verdens diktatur-stater. Et af eksemplerne er Bauxitevietnam.info, hvor man spreder informationer om de kinesisk-ejede bauxit-miner i Vietnam og deres skadevirkninger for miljøet. 

Konflikten i Syrien udspiller sig også på nettet, hvor man har rekrutteret en "cyberhær" for at finde dissidenter på nettet og drukne kritiske kommentarer mod præsident Bashar Al-Assad.

I mange lande kan det være livsfarligt at protestere mod regimet online eller man kan risikere en lang fængselsstraf, som den thailandske online-redaktør Chiranuch Premchaiporn, der står til 20 års fængsel.

Læs hele rapporten hos Journalister uden Grænser.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job