Hjemløse bruges som Wi-Fi hotspots

Find en hjemløs og du kan få gratis trådløs netadgang. Sådan lød budskabet under South på Southwest konferencen.

Artikel top billede

Et marketingfirma hyrede lokale hjemløse til at gå rundt med trådløse Wi-Fi enheder på årets South på Southwest konference i Austin, Texas. Det skriver New York Times. Den usædvanlige aktion udløste en bølge af kritik.

BBH Labs udstyrede 13 hjemløse med de trådløse enheder, visitkort og en t-shirt med påskriften "Jeg er Clarence, et 4G hotspot". Hver af deltagerne fik 20 dollar om dagen og kunne desuden beholde de donationer, som de modtog fra Wi-Fi-brugerne.

Projektet "Homeless Hotspots" blev betegnet som et eksperiment i velgørenhed, men ideen om at forvandle samfundets mest udsatte til omvandrende radioantenner fik en noget blandet modtagelse.

En Wired-blogger betegner således projektet som "fuldstændig problematisk" og mener at det lyder som noget fra en "mørk satirisk science-fiction dystopi". 

En vittig kommentator på BBH Labs' egen blog brokker sig over, at "min trådløse hotspot bliver ved med at vandre væk så jeg mister forbindelsen og det ødelægger alle mine aktiehandler".

Innovationschef Saneel Radia hos BBH Labs forsvarer projektet.

"Vi har set det som en metode til at skabe større opmærksomhed ved at give hjemløse mennesker en mulighed for at involvere sig med det brede samfund og snakke med folk. Hotspot'en er en måde hvor de kan fortælle deres historie," siger han.

Men kritikerne fokuserer på den enorme afstand mellem de hjemløse Wi-Fi-udbydere og de nyrige iværksættere, der flokkes i Austin for at faldbyde deres nyeste ideer.

"Der er allerede en opfattelse af, at internet-samfundet er blevet så navlebeskuende at de ikke tror at der findes en verden uden for deres egen," siger Adam Hanft, der er chef for marketing-firmaet Hanft Projects.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S