Megaupload slår igen

Kim Schmitz mener at kunne bevise at mange brugerkonti hos Megaupload tilhører ansatte hos de amerikanske myndigheder.

Artikel top billede

Efter den store politiaktion den 20. januar mod Megaupload og anholdelsen af stifteren Kim Schmitz (også kaldet Kim Dotcom) i New Zealand, er den tyske selvudnævnte superhacker igen på fri fod mod kaution. De amerikanske myndigheder kræver at få ham udleveret til USA - men nu gør Kim Schmitz klar til et modangreb.

I et interview med TorrentFreak hævder han at kunne bevise, at et stort antal brugerkonti hos Megaupload tilhører ansatte hos de samme myndigheder, som har fået tjenesten lukket.

"Gæt engang - vi har fundet et stort antal Mega-konti fra embedsmænd i den amerikanske administration, herunder Justitsministeriet og senatet," siger Kim Schmitz.

Ifølge TorrentFreak har tusindvis af brugere mistet adgang til deres legitime data som personlige billeder og arbejdsrelaterede dokumenter efter nedlukningen i januar.

"Megaupload's juridiske hold arbejder hårdt på at genforene vores brugere med deres data. Vi forhandler med Justitsministeriet for at give alle Mega brugere adgang til at hente deres data," siger Schmitz.

Ifølge tyskeren er der altså også brugere hos Justitsministeriet selv, der har mistet adgangen til deres data efter ransagningen.

Electronic Frontier Foundation har også startet en kampagne kaldet MegaRetrieval, hvor man forsøger at hjælpe brugere der har mistet deres filer. I første omgang vil man oprette en fortegnelse over alle brugere med tabte data.

Den første høring i udleveringssagen mod Kim Schmitz er planlagt til august. Hvis den 38-årige bliver udleveret kan han risikere op til 20 års fængsel.

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura