Firefox 11 er klar

Mozilla har frigivet sin nye Firefox 11 browser med en lille forsinkelse.

Artikel top billede

Så er Mozilla klar med en ny version af sin browser Firefox til Windows, Mac og Linux. Mozilla udsender normalt en ny version af Firefox hver sjette uge, og det sker altid om tirsdagen, men denne gang blev det rykket til onsdag for at tage hensyn til Microsofts månedlige patch-dag (altid den anden tirsdag i morgen).

Det har tidligere vist sig, at Microsofts patch-dag og nye Firefox-versioner ikke passer så godt sammen, skriver Firefox-udviklerne i en blog.

Men forsinkelsen var altså kun på én dag og nu er Firefox 11 frigivet. Foruden de sædvanlige smårettelser og mindre forbedringer er der enkelte nye funktioner, herunder muligheden for at synkronisere add-ons mellem flere forskellige computere og import af historik, bogmærker og cookies fra Chrome.

Mozilla har også integreret flere nye værktøjer til udviklere. Med Page Inspector 3D kan man nu se webstedets struktur i en 3D-visning - en funktion, som tidligere har været tilgængelig med Firefox-udvidelsen Tilt.

Der er også en ny Style Editor, hvor man kan redigere CSS-filer og se ændringer direkte på websiden.

Der er også udvidet HTML5-understøttelse og browseren kan bruges sammen med Googles protokol SPDY, som skulle betyde at websider kan loades hurtigere.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job