Firefox 11 er klar

Mozilla har frigivet sin nye Firefox 11 browser med en lille forsinkelse.

Artikel top billede

Så er Mozilla klar med en ny version af sin browser Firefox til Windows, Mac og Linux. Mozilla udsender normalt en ny version af Firefox hver sjette uge, og det sker altid om tirsdagen, men denne gang blev det rykket til onsdag for at tage hensyn til Microsofts månedlige patch-dag (altid den anden tirsdag i morgen).

Det har tidligere vist sig, at Microsofts patch-dag og nye Firefox-versioner ikke passer så godt sammen, skriver Firefox-udviklerne i en blog.

Men forsinkelsen var altså kun på én dag og nu er Firefox 11 frigivet. Foruden de sædvanlige smårettelser og mindre forbedringer er der enkelte nye funktioner, herunder muligheden for at synkronisere add-ons mellem flere forskellige computere og import af historik, bogmærker og cookies fra Chrome.

Mozilla har også integreret flere nye værktøjer til udviklere. Med Page Inspector 3D kan man nu se webstedets struktur i en 3D-visning - en funktion, som tidligere har været tilgængelig med Firefox-udvidelsen Tilt.

Der er også en ny Style Editor, hvor man kan redigere CSS-filer og se ændringer direkte på websiden.

Der er også udvidet HTML5-understøttelse og browseren kan bruges sammen med Googles protokol SPDY, som skulle betyde at websider kan loades hurtigere.

Læses lige nu

    Annonce

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Full Stack Udvikler til Koncern IT i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Uspecificeret arbejdssted

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S