Firefox 11 er klar

Mozilla har frigivet sin nye Firefox 11 browser med en lille forsinkelse.

Artikel top billede

Så er Mozilla klar med en ny version af sin browser Firefox til Windows, Mac og Linux. Mozilla udsender normalt en ny version af Firefox hver sjette uge, og det sker altid om tirsdagen, men denne gang blev det rykket til onsdag for at tage hensyn til Microsofts månedlige patch-dag (altid den anden tirsdag i morgen).

Det har tidligere vist sig, at Microsofts patch-dag og nye Firefox-versioner ikke passer så godt sammen, skriver Firefox-udviklerne i en blog.

Men forsinkelsen var altså kun på én dag og nu er Firefox 11 frigivet. Foruden de sædvanlige smårettelser og mindre forbedringer er der enkelte nye funktioner, herunder muligheden for at synkronisere add-ons mellem flere forskellige computere og import af historik, bogmærker og cookies fra Chrome.

Mozilla har også integreret flere nye værktøjer til udviklere. Med Page Inspector 3D kan man nu se webstedets struktur i en 3D-visning - en funktion, som tidligere har været tilgængelig med Firefox-udvidelsen Tilt.

Der er også en ny Style Editor, hvor man kan redigere CSS-filer og se ændringer direkte på websiden.

Der er også udvidet HTML5-understøttelse og browseren kan bruges sammen med Googles protokol SPDY, som skulle betyde at websider kan loades hurtigere.

Everllence

Head of Digital Solutions

Københavnsområdet

Quadsat ApS

Robotics Engineer

Fyn

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

ABENA

IT Administrator

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S