Spiludvikler samler 18 millioner kr. på Kickstarter

Den berømte spiludvikler Tim Schafer har slået alle rekorder på Kickstarter. Han har samlet mere end 18 mio. kr. til sit nye projekt.

Artikel top billede

I løbet af en måned har Tim Schafer samlet mere end 18 millioner kroner til sit nye spilprojekt på internet-platformen Kickstarter. Det oprindelige mål var blot 2 millioner kroner - men dette beløb var allerede samlet i løbet af otte timer og pengene fortsatte med at vælte ind. Dermed har spilfirmaet Double Fine nu slået alle rekorder på Kickstarter.

Tim Schafer er en legende blandt spiludviklere. Han står bag klassikere som Secret of Monkey Island, Day of the Tentacle og Grim Fadango. Det er point-and-click adventures - en spilgenre, der næsten er forsvundet helt i glemslen.

Men Tim Schafer er ikke glemt. Det viser indsamlingen på Kickstarter, hvor folk kunne donere penge til udviklingen af et nyt adventure. For 15 dollar fik man adgang til betaversionen og den færdige udgave på Steam. For 250 dollar fik man en signeret poster fra udviklerne.

Men der var også mulighed for at spendere 10.000 dollar og blive inviteret til frokost med Tim Schafer og en rundvisning i hans firma. For 50.000 dollar kunne man komme med som en figur i spillet.

Pengeindsamlingen på Kickstarter sluttede officielt tirsdag aften lokal tid. Fire personer har bidraget med 10.000 dollar - en af dem er svenske Markus "Notch" Persson, der er kendt som manden bag Minecraft.

Schafer lover at spillet er færdigt i oktober 2012 og undervejs bliver der mulighed for at følge udviklernes arbejde med løbende videoopdateringer og komme med feedback til spillet i et forum for betatesterne. Der skal også produceres en dokumentarfilm.

De mange ekstra penge skal bruges til at udvikle versioner af spillet til forskellige platforme som Mac OS, Linux, iOS, Android og Windows-pc'er og det skal oversættes til fransk, tysk, italiensk og spansk.

Tim Schafer har takket for de mange donationer i en tale på Ustream, og her fortæller han også, at der er tale om et afgørende vendepunkt for spilbranchen. Nu er spiludviklere selv i stand til at finansiere nicheproduktioner.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S