Spiludvikler samler 18 millioner kr. på Kickstarter

Den berømte spiludvikler Tim Schafer har slået alle rekorder på Kickstarter. Han har samlet mere end 18 mio. kr. til sit nye projekt.

Artikel top billede

I løbet af en måned har Tim Schafer samlet mere end 18 millioner kroner til sit nye spilprojekt på internet-platformen Kickstarter. Det oprindelige mål var blot 2 millioner kroner - men dette beløb var allerede samlet i løbet af otte timer og pengene fortsatte med at vælte ind. Dermed har spilfirmaet Double Fine nu slået alle rekorder på Kickstarter.

Tim Schafer er en legende blandt spiludviklere. Han står bag klassikere som Secret of Monkey Island, Day of the Tentacle og Grim Fadango. Det er point-and-click adventures - en spilgenre, der næsten er forsvundet helt i glemslen.

Men Tim Schafer er ikke glemt. Det viser indsamlingen på Kickstarter, hvor folk kunne donere penge til udviklingen af et nyt adventure. For 15 dollar fik man adgang til betaversionen og den færdige udgave på Steam. For 250 dollar fik man en signeret poster fra udviklerne.

Men der var også mulighed for at spendere 10.000 dollar og blive inviteret til frokost med Tim Schafer og en rundvisning i hans firma. For 50.000 dollar kunne man komme med som en figur i spillet.

Pengeindsamlingen på Kickstarter sluttede officielt tirsdag aften lokal tid. Fire personer har bidraget med 10.000 dollar - en af dem er svenske Markus "Notch" Persson, der er kendt som manden bag Minecraft.

Schafer lover at spillet er færdigt i oktober 2012 og undervejs bliver der mulighed for at følge udviklernes arbejde med løbende videoopdateringer og komme med feedback til spillet i et forum for betatesterne. Der skal også produceres en dokumentarfilm.

De mange ekstra penge skal bruges til at udvikle versioner af spillet til forskellige platforme som Mac OS, Linux, iOS, Android og Windows-pc'er og det skal oversættes til fransk, tysk, italiensk og spansk.

Tim Schafer har takket for de mange donationer i en tale på Ustream, og her fortæller han også, at der er tale om et afgørende vendepunkt for spilbranchen. Nu er spiludviklere selv i stand til at finansiere nicheproduktioner.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job