Slut med Encyclopedia Britannica på papir

Det hæderkronede papirleksikon Encyclopedia Britannica stopper efter 244 år på papir. Fremover udkommer det kun digitalt.

Artikel top billede

Den første udgave af det traditionsrige leksikon Encyclopedia Britannica blev trykt i 1768. Nu er det slut efter 244 år. Papirudgaven med 32 bind forsvinder helt. Fremover udkommer det berømte leksikon kun i digital form. Det fortæller denne blog, hvor man også kan læse om udviklingen af det digitale leksikon.

Den seneste printversion fra 2010 er solgt i mindre end 8.000 eksemplarer, og der er stadig 4.000 eksemplarer på lager, som venter på en køber der er parat til at betale den heftige pris på næsten 10.000 kr. for alle 32 bind.

Britannica havde sit bedste år i 1990, hvor der blev solgt 120.000 eksemplarer af leksikonet med de gyldne bogstaver på omslaget. Men så kom nettet - og Wikipedia.

Den digitale udgave af Encyclopedia Britannica skal altså fortsat sælges. Den sælges til forskellige platforme - også iPad og iPhone - og koster omkring 400 kr. om året.

Der er mange fordele i den elektroniske udgave frem for papirversionen. Den opdateres konstant med de nyeste informationer, der er adgang til multimedie-indhold og så kan hele leksikonet være i lommen.

Men det gratis Wikipedia er fortsat en trussel mod den elektroniske udgave af  Encyclopedia Britannica. Der er næsten fire millioner artikler på engelsk i Wikipedia - og mange af dem beskæftiger sig med emner, som ikke bliver dækket i det gamle leksikon.

En meget omtalt undersøgelse fra 2005 viste da også, at antallet af fejl i Wikipedia og Britannica faktisk er stort set ens. Dette resultat blev dog afvist af Britannica, som netop slår på at læserne kan stole på indholdet i artiklerne.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Region Midtjylland

    IT-specialist til regionskliniksystemerne

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S