Slut med Encyclopedia Britannica på papir

Det hæderkronede papirleksikon Encyclopedia Britannica stopper efter 244 år på papir. Fremover udkommer det kun digitalt.

Artikel top billede

Den første udgave af det traditionsrige leksikon Encyclopedia Britannica blev trykt i 1768. Nu er det slut efter 244 år. Papirudgaven med 32 bind forsvinder helt. Fremover udkommer det berømte leksikon kun i digital form. Det fortæller denne blog, hvor man også kan læse om udviklingen af det digitale leksikon.

Den seneste printversion fra 2010 er solgt i mindre end 8.000 eksemplarer, og der er stadig 4.000 eksemplarer på lager, som venter på en køber der er parat til at betale den heftige pris på næsten 10.000 kr. for alle 32 bind.

Britannica havde sit bedste år i 1990, hvor der blev solgt 120.000 eksemplarer af leksikonet med de gyldne bogstaver på omslaget. Men så kom nettet - og Wikipedia.

Den digitale udgave af Encyclopedia Britannica skal altså fortsat sælges. Den sælges til forskellige platforme - også iPad og iPhone - og koster omkring 400 kr. om året.

Der er mange fordele i den elektroniske udgave frem for papirversionen. Den opdateres konstant med de nyeste informationer, der er adgang til multimedie-indhold og så kan hele leksikonet være i lommen.

Men det gratis Wikipedia er fortsat en trussel mod den elektroniske udgave af  Encyclopedia Britannica. Der er næsten fire millioner artikler på engelsk i Wikipedia - og mange af dem beskæftiger sig med emner, som ikke bliver dækket i det gamle leksikon.

En meget omtalt undersøgelse fra 2005 viste da også, at antallet af fejl i Wikipedia og Britannica faktisk er stort set ens. Dette resultat blev dog afvist af Britannica, som netop slår på at læserne kan stole på indholdet i artiklerne.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S