Slut med Encyclopedia Britannica på papir

Det hæderkronede papirleksikon Encyclopedia Britannica stopper efter 244 år på papir. Fremover udkommer det kun digitalt.

Artikel top billede

Den første udgave af det traditionsrige leksikon Encyclopedia Britannica blev trykt i 1768. Nu er det slut efter 244 år. Papirudgaven med 32 bind forsvinder helt. Fremover udkommer det berømte leksikon kun i digital form. Det fortæller denne blog, hvor man også kan læse om udviklingen af det digitale leksikon.

Den seneste printversion fra 2010 er solgt i mindre end 8.000 eksemplarer, og der er stadig 4.000 eksemplarer på lager, som venter på en køber der er parat til at betale den heftige pris på næsten 10.000 kr. for alle 32 bind.

Britannica havde sit bedste år i 1990, hvor der blev solgt 120.000 eksemplarer af leksikonet med de gyldne bogstaver på omslaget. Men så kom nettet - og Wikipedia.

Den digitale udgave af Encyclopedia Britannica skal altså fortsat sælges. Den sælges til forskellige platforme - også iPad og iPhone - og koster omkring 400 kr. om året.

Der er mange fordele i den elektroniske udgave frem for papirversionen. Den opdateres konstant med de nyeste informationer, der er adgang til multimedie-indhold og så kan hele leksikonet være i lommen.

Men det gratis Wikipedia er fortsat en trussel mod den elektroniske udgave af  Encyclopedia Britannica. Der er næsten fire millioner artikler på engelsk i Wikipedia - og mange af dem beskæftiger sig med emner, som ikke bliver dækket i det gamle leksikon.

En meget omtalt undersøgelse fra 2005 viste da også, at antallet af fejl i Wikipedia og Britannica faktisk er stort set ens. Dette resultat blev dog afvist af Britannica, som netop slår på at læserne kan stole på indholdet i artiklerne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job